10 największych atrakcji Otwocka

Na pewno znacie popularne wyliczanki, w których wybiera się 10 „naj”…. Może to być 10 najładniejszych miejsc Pcimia, 10 najlepszych plaż świata itd. Nigdy jednak nie widziałem rankingu Top 10 Otwocka. A przecież my chyba nie gorsi? Tym bardziej, że wakacje sprzyjają takim plebiscytom. Powiem więcej – lista 10 „naj”… to promocja miejsca, która sprzyja odwiedzinom, a te przekładają się na pieniądze zostawiane przez turystów. Skoro jednak najazdu przyjezdnych na Otwock nie zanotowałem, to może po prostu nie słyszeli nic o naszych największych atrakcjach? Nie minęła nawet połowa lata, pokusiłem się więc o stworzenie prywatnego rankingu 10 największych atrakcji Otwocka.
 1. „Czarna Dziura” zwana też kraterem. Bezapelacyjnie pierwsza na liście. Jedyne miejsce w Polsce, gdzie w ścisłym centrum miasta dotkniesz „nieznanego”. Ujrzysz wielki dół wypełniony wodą. Prawdopodobnie niedługo też rezerwat przyrody. Gęste krzaki i ruiny to doskonałe miejsce lęgowe dzikich kotów, szczurów, kun itp. Pierwowzór „Wakacji z duchami” Adama Bahdaja.
 2. „Atrakcje wodne”. Na te zapraszamy po dobrej ulewie. Gwarantowane spływy kajakowe ulicami, jednak kąpiel w dole pod wiaduktami kolejowymi tylko pod okiem trzeźwego kolejarza!
 3. „Cud rzeczny”. Miejsce akcji – rzeka Świder na pograniczu Otwocka i Józefowa. Też prawdopodobnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie czystość wody zależy od… no właśnie, od kogo? Czego? Cud polega na tym, że podczas badania przy jednym brzegu woda jest czysta jak łza, a kilkanaście metrów naprzeciwko już czai się zaraza. Za drobną opłatą na rzecz sierot wskażemy, przy którym brzegu nie dostaniesz krost i żółtaczki.
 4. „Wakacyjne zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku”. Seniorom polecamy elementy „sztuki przetrwania w mieście”. Zajęcia odbywają się całodobowo na chodniku przy ul. Warszawskiej, między ul. Kościelną a Wrońskiego. Obowiązkowe kije do nordic walking, ale najlepiej od razu kule i woreczek z gipsem.
 5. Wyprawa po „Złote runo”. Oczywiście żart. Bo to raczej wyprawa po wszystko, co żelazne, szklane i plastikowe. Czekają niezapomniane wrażenia w poszukiwaniu złomu, stert pustych butelek, materiałów budowlanych i części samochodowych w przepastnych otwockich lasach. Nikt nie wyjdzie z pustymi
  rękoma, a może nawet uda się znaleźć po-tłuczony, ale użyteczny jeszcze sedes…
 6. „Biesiada towarzyska”. Wprawdzie bez grilla, ale zacna kompania gwarantowana! Bez zaproszenia można wprawdzie wyjść bez zębów, ale bilet wstępu (kilka browarów, flaszka) załatwi sprawę. Stałe miejsce: krzaki między torami naprzeciwko dawnego kina Promyk. Dodatkową atrakcją może być wizyta panów ze Straży Ochrony Kolei.
 7. „Bączki i palenie gum”. Nie stać Cię na wakacje w Dubaju lub choćby w Poznaniu? Nie szkodzi! W Otwocku też są tory wyścigowe. Pobawisz się świetnie, za darmo i, co ważne, bezkarnie na naszych ulicach. W dzień kręcenie „bączków” odbywa się głównie na rondach, np. koło „Stylowej”, w nocy „palenie gum” wszędzie. Nawet jeśli nie masz bmw, nie szkodzi. Każdy pojazd jest dobry, byle był głośny i jak najstarszy.
 8. „Dawnych Wspomnień Czar”. Oferta niezwykłej wyprawy w przeszłość. Zwiedzamy dawny dworzec PKS w Otwocku, zwany „Chamskim”. Czegoś podobnego nie zagwarantuje Ci żadne biuro podróży. Brak słów. To po prostu trzeba zobaczyć!
 9. „Uzdrowisko Otwock” wędrówka dla wytrwałych i pełnych wyobraźni. Na trasie ruiny stylowych drewniaków, zgliszcza po dawnych sanatoriach i szpitalach, wspaniała (choć nieistniejąca) aleja cienistych kasztanowców. Na specjalne życzenie: zdewastowany park.
 10. Tu można sobie wpisać, co się chce. Przecież każdy Czytelnik może uzupełnić ten ranking atrakcji swoimi propozycjami!

Turysto! Jeśli odwiedziłeś którąś z proponowanych atrakcji, napisz. Może zachęcisz innych do spędzenia wakacji w Otwocku!

4 komentarze do “10 największych atrakcji Otwocka

 • 10 września 2016 o 21:28
  Permalink

  byłam, sprawdziłam, spodobało mi się, przeprowadzam się tu !!!

  Odpowiedz
 • 25 maja 2017 o 02:10
  Permalink

  Studzienki zapadające się gdzie popadnie ,multum studzienek ,niesamowita atrakcja i zabawa a przy tym można sprawdzić swoje zawieszenie.
  Dziury w nowym asfalcie, tudzież braki tych dziur spowodowane nadmiarem wystających kocich łbów ,fenomen Otwocki asfalt na kamieniach ,jest co podziwiać jak banki multum banków, rozpadające się zabytki na juz wykupionych terenach patrz willa inaczej stara poczta ,blokowiska wszędzie blokowiska,oczywiście tam gdzie zazwyczaj płonęły stare drewniaki ot taki przypadek i zero zieleni te miasto jest szare powinno stracić miano uzdrowiska

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2020 o 13:54
  Permalink

  smutek. dramat. wszedzie syf, bez ladu i skladu… komunistyczna bieda. przestrzen odspolecznych slumsow

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.