Bohomazy wśród sosen

Wstyd i żenada – to jedne z łagodniejszych określeń, jakie padają pod adresem propozycji na jubileuszowe logo Otwocka. Projekty autorstwa miejskich urzędników nie przypadły do gustu mieszkańcom. Być może nie dojdzie do kompromitacji i przy okazji 100-lecia miasta zostanie ogłoszony konkurs na nowe logo dla Otwocka.

logo11
Projekty logo, spośród których jedno będzie firmować obchody 100-lecia miasta, są szeroko komentowane, zwłaszcza w internecie, przez mieszkańców Otwocka. Czytelnicy „Linii” także nie zostawili suchej nitki na propozycjach urzędu miasta. „Uczciwie nie można zagłosować na żadne”. „Paskudne są”. „Jacy urzędnicy, takie logo – masakra”. „Mocno kiepskie”. „To pracownicy urzędu zrobili?! Kto za to płaci?” – napisali na stronie „Linii” na Facebooku pod artykułem o przygotowaniach miasta do przyszłorocznego jubileuszu.

Przedstawione propozycje krytykują też fachowcy – członkowie Stowarzyszenia „Plastycy Ziemi Otwockiej”.

– Absolutnie to mi się nie podoba, to jest poniżej poziomu. Takie logo jubileuszowe to wstyd. Zresztą nikomu w naszym stowarzyszeniu nie podobają się te trzy projekty . Słyszałem, że przygotowali je urzędnicy miejscy. Jeśli to prawda, to przykro mi, drodzy urzędnicy, ale zajmijcie się swoimi sprawami urzędowymi, a zaprojektowanie logo na 100-lecie miasta zostawcie profesjonalistom, choćby ze Stowarzyszenia „Plastycy Ziemi Otwockiej”, które zrzesza ponad 30 osób: artystów malarzy, grafików, architektów, witrażystów i rzeźbiarzy. To w większości ludzie po studiach plastycznych, z dorobkiem. Miasto może liczyć na naszą pomoc, i właśnie w minioną środę delegacja zarządu Stowarzyszenia spotkała się z wiceprezydent Otwocka Agnieszką Wilczek, przedstawiając jej ofertę wszechstronnej współpracy. Jest jeszcze czas, aby powstało proste w formie, ale wyraziste logo, jednoznacznie kojarzące się z Otwoc kiem i jego stuleciem.  Artyści ze Stowarzyszenia mogą szybko przygotować kilka propozycji do wyboru, jeśli taka będzie wola władz miasta. Czekamy na decyzję – mówi Zbigniew Skoczek, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia „Plastycy Ziemi Otwockiej”.

Tymczasem w internecie trwa jeszcze głosowanie na trzy niezbyt udane propozycje jubileuszowego znaku graficznego.

– Do końca lipca czekamy na głosy. Do mnie docierają skrajne informacje. Są osoby, którym te propozycje logo się podobają i mówią, że są świetne, ale są i takie, którym się nie podobają – przyznaje w rozmowie z „Linią” wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że miasto powinno ogłosić konkurs na projekt logo. Decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero po zakończeniu głosowania. Władze miasta dopuszczają możliwość zaprojektowania nowego logo, nawet niekoniecznie związanego z jubileuszem. – Musimy sprawdzić, ile osób wzięło w tym głosowaniu udział, czy to jest miarodajny głos społeczeństwa. Wiem, że jest dużo osób w Otwocku, które chciałyby zaangażować się w ten projekt. Tym logo będziemy posługiwać się tylko przez rok, bo robimy je z okazji jubileuszu. Dlatego musimy zastanowić się, czy to ma sens. Czy nie warto zrobić prawdziwego logo miasta, którym będziemy się posługiwać przez wiele lat, i ogłosić konkurs na jego zaprojektowanie – proponuje wiceprezydent Agnieszka Wilczek.

Jubileusz miasta, który przypada w przyszłym roku, jest świetną okazją, aby Otwock wreszcie doczekał się znaku graficznego. Władze miasta są jednak ostrożne, bo kilka lat temu podobna próba zakończyła się kompromitacją. Miasto ogłosiło konkurs na logo Otwocka, ale zwycięski projekt zawierał element, który okazał się plagiatem i trzeba było się wycofać z pomysłu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.