Śmieci po nowemu

Od nowego roku szykuje się wiele zmian w odbiorze odpadów komunalnych od mieszkańców Józefowa. Umowa miasta z firmą Lekaro wygasa z końcem roku. Został już rozpisany przetarg, a jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić w sierpniu.
Kierownik referatu gospodarki komunalnej Jadwiga Łaszewska  zreferowała radnym zmiany w odbiorze śmieci, jakie będą  obowiązywać w Józefowie od 2016 roku
Kierownik referatu gospodarki komunalnej Jadwiga Łaszewska zreferowała radnym zmiany w odbiorze śmieci, jakie będą obowiązywać w Józefowie od 2016 roku

Zmiany w odbiorze odpadów komunalnych, jakie przygotowały władze samorządowe  Józefowa dla mieszkańców, podyktowane są głównie troską o utrzymanie jak najwyższego poziomu czystości w mieście. Stąd na przykład zmiana dni odbioru śmieci, zarówno tych zmieszanych, jak i segregowanych. Obecnie odpady zmieszane odbierane są w czwartki, a segregowane – w pierwszą lub drugą sobotę miesiąca. Od nowego roku śmieci będą odbierane we wtorek. W przypadku zabudowy wielorodzinnej wszystkie odpady będą odbierane co tydzień, natomiast przy jednorodzinnej – raz na dwa tygodnie.

– Zmiany dni uwarunkowane są procesem reklamacyjnym. Dotychczas nieodebrane odpady często stały przez sobotę i niedzielę, co bardzo negatywnie wpływało na komfort życia mieszkańców. Teraz będziemy mogli przyspieszyć ten proces i „zapomniane” śmieci będą zabierane z dnia na dzień – tłumaczyła kierownik referatu gospodarki komunalnej Jadwiga Łaszewska podczas spotkania z radnymi z komisji ładu przestrzennego i ochrony środowiska. W ubiegłym roku było kilkaset reklamacji dotyczących właśnie „zapomnianych” śmieci.

Kolejną zmianą jest wydłużenie okresu odbioru odpadów zielonych. Będzie je można oddawać od 15 marca do 30 listopada. Udogodnieniem dla mieszkańców będzie z pewnością możliwość gromadzenia opakowań typu tetra pak razem z tworzywami sztucznymi i metalem. Dotychczas trzeba było je trzymać oddzielnie we własnych workach.

Nieco inaczej będzie też działał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwłaszcza w zakresie odpadów budowlanych. Dotychczas każdy mieszkaniec raz w miesiącu mógł oddać tam 100 kg np. gruzu za dodatkową opłatą. Teraz będzie mógł to zrobić za darmo. Radni z komisji ładu przestrzennego zaprotestowali przeciwko tak małemu bezpłatnemu limitowi. – 100 kg to zdecydowanie za mało. Dlaczego 100 a nie 300 kg? – pytał Adrian Pyra.
– A dlaczego 300, a nie więcej? – zripostowała Łaszewska. – Zawsze komuś będzie za mało, ale proszę pamiętać, że za to płacimy my wszyscy i od tego będzie też zależeć wysokość opłat – zauważyła radna. Podczas krótkiej dyskusji przeważyła opcja za zwiększeniem limitu i ostatecznie przegłosowano wniosek o 200 kg darmowych odpadów budowlanych, podobnie jak wniosek o mycie pojemników przy zabudowie wielorodzinnej raz w miesiącu.

Ile w przyszłym roku będą wynosić opłaty za odbiór śmieci? Tego na razie nie wiadomo, jednak miasto chciałoby je utrzymać na dotychczasowym poziomie, czyli 10 zł za odpady segregowane i 17zł za zmieszane. Czy to się uda i Józefów nadal będzie korzystał z usług Lekaro, okaże się po otwarciu ofert przetargowych, co ma nastąpić 11 sierpnia. – Przetarg celowo rozpisaliśmy tak wcześnie, żeby mieć czas na ewentualne odwołania i protesty, a także na możliwość ogłoszenia kolejnego przetargu, jeśli oferty z pierwszego nie będą dla nas zadowalające – usłyszeliśmy w józefowskim magistracie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.