Loża szyderców i marshmallow

Ponad 200 osób uczestniczyło w tegorocznej akcji Lato w PMDK, trwającej przez cztery lipcowe tygodnie. Dzieci zwiedzały, bawiły się, grały, uczestniczyły w warsztatach i pluskały się w basenie.

Uśmiechnięte buzie to najlepsza rekomendacja
Uśmiechnięte buzie to najlepsza rekomendacja

Półkolonie to z definicji zastępcza forma wakacyjnej rozrywki, niejako gorsza, mniej atrakcyjna. Nie musi jednak taka być, jeśli ich organizatorzy nie pójdą na łatwiznę, lecz przygotują ciekawy, różnorodny program. Tak było tego lata w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury. Każdego tygodnia do placówki trafiało 140 dzieciaków, w sumie przez cztery tygodnie przewinęło się ich 210, w wieku od sześciu do 12 lat. Były zachwycone.

– Udało nam się dużo zobaczyć, sporo zwiedzić, aktywnie spędzić czas i świetnie się bawić. Mieliśmy masę wycieczek, np. do Centrum Nauki Kopernik, Łazienek Królewskich, Wilanowa, Muzeum Wojska Polskiego, odwiedziliśmy Nadleśnictwo Celestynów i Muzeum Ziemi Owockiej, regularnie jeździliśmy na basen w Górze Kalwarii. Zawsze pozostawało jednak miejsce na spontaniczne akcje, takie jak wypad na Podzamcze, by popryskać się przy fontannach, albo gry i zabawy na w oczekiwaniu na lekcję muzealną – opowiada Edyta Grabarczyk, która koordynowała tegoroczną akcję letnią w PMDK.

Czas na miejscu też nie był stracony i nudny. Wręcz przeciwnie. Dzieciaki uczestniczyły w grze miejskiej „Śladami starego Otwocka”, brały udział w warsztatach plastycznych i modelarskich, turnieju gry na konsoli Xboks i olimpiadzie sportowej, podczas której rywalizowały – np. w ślizgu na ławeczce, rzucie piłką, slalomie czy skoku w dal. Były wypady na plac zabaw, kino, ognisko z pieczeniem marshmallow. Działo się!

– Dzieci bardzo lubiły też naszą Lożę szyderców. Zabawa polega na tym, że trzech wychowawców siada na środku i na zadane pytania tylko jeden odpowiada mówiąc prawdę, a pozostali zmyślają różne głupotki. Śmiechu jest przy tym masa, tym więcej, im bardziej zwariowane są odpowiedzi – relacjonuje Edyta Grabarczyk.

Podczas całych półkolonii wśród dzieci przeprowadzone były ankiety, dotyczące tego, co podoba im się najbardziej. Ta wiedza przyda się przy planowaniu kolejnych akcji. Najbliższa oczywiście w czasie zimowych ferii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.