Mierzą, ważą, wiercą

Składowisko odpadów Sater w Otwocku-Świerku przechodzi gruntowne badania. Po wykonaniu pomiarów bryły i natężenia odorów przyszedł czas na odwierty. – Wszystko po to, aby sprawdzić przyczynę emisji odorów, na które skarżą się mieszkańcy – tłumaczą radni, inicjatorzy kontroli
Rozumiem, że wnioski o kontrole i pomiary mają na celu jedno  - złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Nazwijmy to po imieniu – mówił na spotkaniu z radnymi, Michał Dzioba, dyrektor  finansowy spółki Amest, głównego udziałowca Satera
Rozumiem, że wnioski o kontrole i pomiary mają na celu jedno – złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Nazwijmy to po imieniu – mówił na spotkaniu z radnymi, Michał Dzioba, dyrektor finansowy spółki Amest, głównego udziałowca Satera

Wyniki pierwszych pomiarów geodezyjnych składowiska mamy poznać we wrześniu, a już planowane są kolejne badania. Radna Monika Kwiek na sesji 30 lipca złożyła wniosek do prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka, aby wystąpił do spółki Sater Otwock w sprawie wykonania odwiertów na składowisku. Mają one na celu określenie przez geologa profili hydrogeologicznych występujących na czynnej i zamkniętej kwaterze składowiska.

Konieczne kontrole
– W związku z uciążliwościami instalacji spółki Sater Otwock i rozmów, jakie odbyli radni ze spółką Sater, proponujemy wykonanie ośmiu odwiertów pionowych, o zagłębieniu od ośmiu do 10 metrów. Miejsca lokalizacji odwiertów zostaną wskazane przez komisje ochrony środowiska i urbanistyki. Proponowane źródło finansowania tych badań to budżet rady miasta (zakup usług pozostałych) – zawnioskowała radna Kwiek, której propozycję poparła większość rady miasta. – Jak wniosek wpłynie do mnie, będę go egzekwował od spółki, a czy to będzie potrzebne czy nie, to już inna sprawa – stwierdził na sesji prezydent.

Radni przekonują, że wykonanie badań jest konieczne. – Chcemy w ten sposób sprawdzić, czy składowisko jest prowadzone zgodnie z instrukcją eksploatacji i pozwoleniem zintegrowanym. Chodzi nam o określenie miąższości warstw odpadów, które są deponowane oraz o stwierdzenie czy w trakcie eksploatacji wykonywane były wymagane przepisami przewarstwienia (warstwy izolacyjne). Jeżeli po wykonaniu badania okazałoby się, że te miąższości nie są zachowane, to mogłoby to być jedną z przyczyn zwiększonej emisji odorów –  twierdzi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Prezydent się z nim zgodził, ale dodał, że od kontroli prawidłowego prowadzenia składowiska są zarząd spółki i inne organy nadzorcze, takie jak Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. – Dlatego też jeżeli będziemy w posiadaniu informacji, które będą wzbudzały wątpliwość bądź jasno informowały o nieprzestrzeganiu wspomnianych dokumentów, wtedy powinniśmy powiadomić odpowiednie organy. Takie argumenty możemy uzyskać właśnie na podstawie przeprowadzonych badań, o które wnioskuje pani Monika Kwiek – odpowiedział prezydentowi Margielski.

„Złapanie złodzieja”
Temat wykonania odwiertów był już wcześniej poruszany na spotkaniu z przedstawicielami spółki Sater Otwock, których bardzo interesowało, w jakim celu mają one zostać przeprowadzone. – Nikt mnie nie przekona, że wykonanie odwiertów, wnioskowanie o to, czy spółka zgodnie z posiadanymi pozwoleniami i prawem odzyskuje czy właściwie składuje odpady, ma wpływ na rozwiązanie problemu odorowego. To są dwie różne rzeczy. Rozumiem, że te wszelkie działania, wnioski o kontrole, o pomiary mają na celu jedno –  złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Nazwijmy to po imieniu – mówił na spotkaniu pod koniec lipca z radnymi Michał Dzioba, dyrektor finansowy spółki Amest, głównego udziałowca Satera. – Jeżeli są zastrzeżenia mieszkańców, to pierwszym działaniem jakie podejmujemy, jest próba rozwiązania tych wątpliwości. To są jedyne cele, jakimi się kierujemy. A jeśli jesteście państwo otwarci na współpracę, co deklarujecie, a prowadzone prace są zgodnie z prawem, to nie powinniście mieć nic przeciwko, żeby takie badania na koszt miasta wykonać. To będzie obustronna korzyść – przekonywał dyrektora finansowego szef rady miasta.

– Ukrywanie się za mieszkańcami to bardzo wygodne stanowisko. Warto odważnie powiedzieć, jakie ma się plany w stosunku do spółki. Takie frazesy, jak rozwiązywanie problemów mieszkańców, to już słyszeliśmy – tak wypowiedź Jarosława Margielskiego skomentował Michał Dzioba. Przewodniczący rady miasta podkreślił: – Problemem nie jest spółka, tylko uciążliwości związane ze składowaniem odpadów – stwierdził Margielski i dodał, że jeśli chodzi o plany w stosunku do przyszłości spółki, to o nie należy pytać prezydenta. Co do przeprowadzenia odwiertów, to Zbigniew Szczepaniak jeszcze nie wystąpił do spółki o wydanie zgody.

Może dojść do katastrofy?
Jednak na tym nie kończą się uwagi radnych związane z funkcjonowaniem składowiska. Jarosław Margielski zwrócił przedstawicielom spółki Sater uwagę na możliwość wystąpienia katastrofy budowlanej na czynnej i zamkniętej kwaterze składowiska. – Droga technologiczna oraz rampa wyładowcza wykonana z płyt MON znajdują się na kilkunastometrowej skarpie wybudowanej z materiału antropogenicznego, tam może w każdej chwili dojść do utraty stateczności tej skarpy oraz do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia osób tam przebywających. Przy dodatkowym występowaniu drgań wynikających z pracy ciężkiego sprzętu oraz możliwości upłynnienia gruntu jest to jeszcze bardziej prawdopodobne – twierdzi przewodniczący rady miasta (z wykształcenia inżynier budownictwa) i dodaje: – To wszystko działa na zasadzie „uda się, albo nie uda“. Przedstawiciele spółki przyjęli z milczeniem te zarzuty i nie potrafili podać żadnych wiążących wyjaśnień. Jarosław Margielski dodaje, że sprawy nie pozostawi bez dalszego biegu i zapowiada złożenie w trybie pilnym zawiadomienia do służb nadzoru budowlanego.

One thought on “Mierzą, ważą, wiercą

  • 21 sierpnia 2015 o 08:08
    Permalink

    Otwock lider sosnowych lasów – śmieci tony przy tych sosenkach, nad świdrem już więcej odpadów niż wody, smród z kominów i spalarni, bezdomnych zwierząt więcej niż mieszkańców – LIDER

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.