Zamach na Gazetę Otwocką?

Radni chcą ustalić nowe zasady wydawania miesięcznika samorządowego „Gazeta Otwocka”. Nowością ma być  rada programowa, która będzie kontrolowała zawartość merytoryczną treści zawartych w gazecie. Wzrosną
też wymagania wobec redaktora naczelnego.

go

Projekt uchwały w sprawie nowych zasad wydawania bez-płatnego miesięcznika samorządowego został pozytywnie zaopiniowany przez komisję spraw społecznych, zdrowia i porządku publicznego. Wtedy też poznaliśmy pierwsze argumenty radnych wyjaśniające, dlaczego konieczne są zmiany.

– Za taki kształt, w jakim ukazuje się teraz „Gazeta Otwocka”, nie powinniśmy płacić 170 tys. zł rocznie, i to za sam druk. Mamy 10-12 tys. egzemplarzy, moim zdaniem to dwukrotnie za dużo, bo te gazety leżą w sklepach czy w urzędzie, a my za to płacimy. Jeśli będzie nam brakowało, to możemy zwiększyć jej nakład. Jeśli chodzi o kwestie artykułów i samej cenzury, nie może tak być, że odbywa się to jednoosobowo, trzeba to robić w szerszym gronie. Te osoby nie muszą być z rady miasta, żeby nie było głosów, że teraz radni będą decydowali o tym, co ma być w gazecie. To muszą robić niezależne osoby, a nie takie, którym zależy na jakimś trendzie w pisaniu – uważa przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Padły też zastrzeżenia co do treści. – Problemy z publikacjami materiałów zgłaszali mi wielokrotnie mieszkańcy. Bardzo często powtarza się sytuacja, że artykuły przynoszone przez mieszkańców do redakcji nie pojawiają się w „Gazecie Otwockiej“. Co więcej jako radni i osoby bezpośrednio zaangażowane w sprawy miasta zauważamy, że publikacje ukazujące się w gazecie są tendencyjne i hiperbolizują zasługi prezydenta Otwocka, umniejszając tym samym zasługi stowarzyszeń, rady miasta czy też innych podmiotów. Sprawy istotne i trudne są niemal całkowicie pomijane.Jeżeli prezydent uważa, że za pieniądze podatników będzie miał darmowe narzędzie propagandowe, to my, jako przedstawiciele mieszkańców, nie wyrażamy na to zgody. Media muszą być wolne to one są regulatorem ustroju demokratycznego, nawet w skali naszej gminy. Niektórzy nasi włodarze być może zbytnio zakorzenili się w czasach komunizmu i próbują ten rodzaj propagandy przenieść na dzisiejsze czasy. Jeżeli „Gazeta Otwocka“ nie stanie się forum dla mieszkańców naszego miasta i rzetelnym informatorem lokalnym, to rozważymy zlikwidowanie tego periodyku – stwierdził Margielski. Były też głosy na plus.  – Gazeta jest ładnie wydawana, na dobrym papierze, ale chciałaby wiedzieć wcześniej, jakie wydarzenia kulturalne czy imprezy są planowane, a nie czytać relacje
z wydarzeń, które były – podkreśla radna Małgorzata Rock.

Proponowane zmiany
Przy redakcji miesięcznika samorządowego ma działać kolegium redakcyjne – rada programowa, która będzie m.in. zatwierdzać zawartość poszczególnych numerów miesięcznika. Rada ma liczy pięć osób, dwie osoby wskazane przez prezydenta, a trzy przez radę miasta. Swoje decyzje ma podejmować bezwzględną większością głosów. Rada programowa ma być powoływana na dwa lata. Członkom rady nie będzie przysługiwać wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w jej pracach. Pracami rady programowej będzie kierował przewodniczący, który zwołuje posiedzenie nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Zmiany mają też dotyczyć stanowiska redaktora naczelnego. Ma być powoływany w drodze konkursu i zatrudniany przez prezydenta. O stanowisko redaktora naczelnego będzie mogła ubiegać się osoba: niekarana za przestępstwa przeciw ustawie o prawie prasowym oraz inne przestępstwa umyślne i  posiadająca wyższe wykształcenie. Redaktor naczelny raz w roku, do 20 stycznia, ma składać radzie programowej sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok. Jeśli rada go odrzuci, prezydent w ciągu trzech miesięcy przeprowadza nowy konkurs na stanowisko redaktora naczelnego.

2 komentarze do “Zamach na Gazetę Otwocką?

 • 20 sierpnia 2015 o 18:50
  Permalink

  Wierzę (może trochę naiwnie), że wreszcie się coś w tej gadzinówce zmieni…

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2015 o 12:09
  Permalink

  I to niby znieni? przecierz ta gazeta jest tak upolityczniona jak nawet nie był dziennik ludowy, wtej wszej pipidówie nic co było by niewskazane dla władzy nigdy nie było opisane, więc w czym problem?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.