Po raz kolejny w czołówce

Józefów na wysokim 18. miejscu w rankingu najbardziej efektywnie zarządzanych gmin  w Polsce przygotowanym przez „Wprost”.

wprost

Tygodnik „Wprost“ opublikował wyniki rankingu na najbardziej efektywnie zarządzaną gminę w Polsce. Niekwestionowanym liderem rankingu okazał się Dziwnów, który zdobył 97,2 punktu.  Drugie miejsce zajęła Krynica Morska (87,6 pkt), a na trzecim miejscu znalazł się Kalisz Pomorski (82,8 pkt).

Z rankingu wynika, że największe i szybko rozwijające się gminy to przede wszystkim miejscowości turystyczne. Na ich korzyść przemawia relatywnie mała liczba ludności, co sprawia, że pieniądze – pozostawione głównie przez turystów – w przeliczeniu na jednego mieszkańca windują je na czołowe pozycje. Jednak w pierwszej setce najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwięcej jest gmin z Mazowsza, głównie tych położonych w pobliżu Warszawy.

W tej grupie  znalazł się Józefów, który w tegorocznym zestawieniu zdobył 63,8 pkt, co dało miastu wysokie 18. miejsce w Polsce i czwarte na Mazowszu. Józefów w województwie mazowieckim wyprzedziły tylko trzy gminy: Mszczonów (69, 7 pkt i 10. miejsce w rankingu), Konstancin-Jeziorna (67,9 pkt – 12. miejsce) i Błonie (65,2 pkt – 15. miejsce). W ogłoszonym przez „Wprost” rankingu Józefów wyprzedził wiele znanych na Mazowszu miejscowości, m.in. Ciechanów, Podkowę Leśną, Tarczyn, Ożarów Mazowiecki i Milanówek.

Za co można było uzyskać punkty? W rankingu brano pod uwagę dane finansowe gminy z ostatnich dwóch lat. Analizowano poziom dochodów własnych i nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie oraz skuteczne pozyskiwanie pieniędzy z UE. Dokonania z 2014 roku były wyżej punktowane. Łącznie do zdobycia było 100 punktów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.