Zabraknie pieniędzy na sterylizację

Tylko 10 tys. zł przeznaczono w tym roku, na sterylizację i kastrację bezdomnych zwierząt na terenie Otwocka. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami alarmuje, że to stanowczo za mało, zwłaszcza że jeden zabieg kosztuje ok. 160 zł. – Problem ze sterylizacją musi być rozwiązany, bo nie starczy nam schronisk,  jeśli zwierzaki będą nam się tak mnożyć – ostrzega prezes otwockiego oddziału TOZ Ewa Napierska.

pies222

Miasto co roku przeznacza pieniądze na program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz program zapobiegania bezdomności na terenie Otwocka. W tym roku pierwotnie miała to być kwota 170 tys. zł, potem było to 150 tys. zł. Uchwałę w tej sprawie rada miasta przyjęta dwukrotnie. Pierwszą wersję uchwalono 31 marca, ale wojewoda ją uchylił. Powód: brak wskazania schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz podmiotu zobowiązanego do całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych. Dopiero nowa uchwała, podjęta 30 lipca, skorygowała te braki, wskazując schronisko w Celestynowie. Niestety przy tej okazji zmniejszono również środki przeznaczone na realizację programu do kwoty 105 tys. zł. Tym samym pieniędzy jest mniej, zarówno na odławianie bezdomnych zwierząt i opiekę nad nimi, jak i sterylizację oraz kastrację czworonogów. Na te ostatnie działania przeznaczono zaledwie 10 tys. zł (pierwotnie miała to być kwota 30 tys. zł).

Będzie duży problem

– Przewidujemy, że pieniądze, jakie miasto zabezpieczyło w budżecie, nie wystarczą do końca roku i będzie duży problem. Wprawdzie w tej chwili są środki na realizację programu, ale proszę zwrócić uwagę na to, że do schroniska w Celestynowie już trafiło 10 z 30 psów,  jakie zostały zakontraktowane w umowie – zwraca uwagę Urszula Golińska z otwockiego TOZ.

Kolejnym problemem jest sterylizacja.

– W 2014 roku sterylizacje były prowadzone na bieżąco, my same, jako przedstawicielki TOZ-u, wykonałyśmy 100 takich zabiegów, ale i urząd miasta przeprowadzał je przez cały rok. W tej chwili nie ma nic, bo uchwałę dopiero teraz podjęto – mówi Golińska. Przedstawicielki TOZ ostrzegają, że jeśli sterylizacje nie zostaną wykonane, czeka nas katastrofa.

– Jest olbrzymia liczba kotów niesterylizowanych, niezadbanych, a w domach tymczasowych mamy już ok. 70 małych kotów. Dziennie otrzymujemy po kilkanaście zgłoszeń, jeździmy i odbieramy małe kociaki. Są nam też przerzucane przez płot do domów. Prosimy weterynarzy, żeby robili te zabiegi na kredyt – dodaje inna przedstawicielka TOZ. – Najważniejszą metodą na ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt jest sterylizacja. Minął lipiec i nie przeprowadzaono żadnej sterylizacji. Wszystkie kociaki, które są u nas w domach tymczasowych i w schronisku, to tegoroczne koty – zwraca uwagę prezes TOZ Ewa Napierska.

Kropla w morzu potrzeb
Zdaniem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Otwocku kwota 105 tys. zł to jedynie kropla w morzu potrzeb. Jako przykład podano Ełk, w którym władze miasta na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami przeznaczają ok. 600 tys. zł. Te kwestie przedstawicielki TOZ podno siły na komisji spraw społecznych jeszcze przed sesją 30 lipca, kiedy została podjęta przez radę miasta uchwała o przyjęciu programu. – Na tyle nas  stać – usłyszały od radnego Witolda Wachnickiego. Przewodniczący komisji Marcin Kraśniewski dodał, że rada miasta jeszcze pochyli się nad tą sprawą.

 • Warto wiedzieć
  Odławianiem bezdomnych zwierząt na terenie miasta zajmuje się straż miejska. Jedynie w sytuacjach wyjątkowych, np. w przypadku agresywnych psów, będzie to wykonywał inny podmiot w ramach umowy podpisanej ze schroniskiem w Celestynowie. Bezdomne zwierzęta przewożone są do schroniska w Celestynowie, które również sprawuje całodobową opiekę weterynaryjną nad bezdomnymi zwierzętami, które uległy wypadkom komunikacyjnym.

Zadania programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami:

 • zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku,
 • opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym dokarmianie ich ,
 • odławianie bezdomnych zwierząt,
 • sterylizacja lub kastracja oraz chipowanie zwierząt w schronisku,
 • poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt,
 • usypianie ślepych miotów,
 • zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt,
 • zapewnienie miejsca dla bezdomnych zwierząt gospodarskich we wskazanym gospodarstwie rolnym,
 • prowadzenie działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym.

Na co przeznaczone są pieniądze z programu (105 tys. zł)?

 • 10 tys. zł – sterylizacja i kastracja zwierząt bezdomnych lub przygarniętych,
 • 10 tys. zł – opieka nad wolno żyjącymi kotami, a w szczególności dokarmianie kotów w okresie jesienno-zimowym,
 • 85 tys. zł – opieka nad bezdomnymi zwierzętami odłowionymi z terenu miasta oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem bezdomnych zwierząt.

3 komentarze do “Zabraknie pieniędzy na sterylizację

 • 20 sierpnia 2015 o 16:56
  Permalink

  Ale na gówniany koncert disco polo miasto pieniążki ma… Obciach do kwadratu, dno, dno i metr mułu… W radzie miasta siedzą palanty i tyle…

  Odpowiedz
 • 18 grudnia 2015 o 12:03
  Permalink

  Jak prezes Napierska przestanie wyprowadzać środki pieniężne dla swoich osobistych celów w tym 40 kotów trzymanych w domu i finansowanych ze środków toz-u to i pieniędzy przestanie brakować

  Odpowiedz
 • 27 grudnia 2015 o 10:38
  Permalink

  Rozwiązać ten cały Toz, a w miejsce tego utworzyć pogotowie dla zwierzaków bo jak do tej pory ratując z dobrego serca zwierzaka razem z panek doktorem prosiliśmy o sfinansowanie leczenia gdzie doszło do tego że pani prezes stwierdziła że nie ma obowiązku finansowania sam lekarz zrezygnował z naliczenia czego kol wiek stwierdzając że zwierzaka trzeba ratować a pani prezes dopiero po wielkim halo stwierdziła że dopłaci łaskawie dopłaci połowę do leków, roztrwaniane pieniądze na lewo i prawo pod przykrywka fundacji a zwierzaki na pomoc liczyć nie mogą

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.