Kusił turystów fikcyjnymi wakacjami

Na proces poczeka w areszcie! 25-letni mieszkaniec Otwocka, podejrzany o oszustwo przy wynajmowaniu fikcyjnych apartamentów w Kołobrzegu i Sopocie, wpadł w ręce stróżów prawa. Jego ofiarą padło wiele rodzin, m.in. z Warszawy i powiatu otwockiego. Oszukał ponad 180 osób na ponad 180 tys. zł.
Za oszustwo finansowe grozi 25-letniemu otwocczaninowi  nawet osiem lat więzienia
Za oszustwo finansowe grozi 25-letniemu otwocczaninowi nawet osiem lat więzienia

Otwocczanin pod koniec czerwca zamieścił na stronach internetowych (www. apartamentykolobrzeg.org oraz www. apartamentysopot.biz) ogłoszenia o wynajmie apatramentów. Strona była kopią serwisu legalnie zajmującego się taką działalnością. 25-latek wyłudził w ten sposób od ponad 180 osób ponad 180 tys. zł.

– Kilka dni temu mężczyzna został zatrzymany podczas rutynowej  kontroli drogowej na terenie Warszawy. Sąd zadecydował, że następne trzy miesiące spędzi w areszcie – mówi komisarz Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Za oszustwo finansowe grozi mu nawet osiem lat więzienia.

Kusił turystów fałszywymi wakacjami
Oszust na stronach internetowych proponował noclegi w luksusowych apartamentach w Kołobrzegu i Sopocie. Kusił turystów bogatą ofertą, zapewniając, że nowoczesne lokale „zlokalizowane są w spokojnej zachodniej części Kołobrzegu, zaledwie 350 m od piaszczystej plaży. Znajdują się tuż przy pięknym parku nadmorskim”. Do tego proponował atrakcyjne ceny za wynajem. Apartament z dwoma sypialniami dla sześciu osób o pow. ok. 70 m2 miał kosztować tylko 270 zł za dobę. Dodatkowo  turystów do wynajmu miały przekonać zdjęcia luksusowych wnętrz zamieszczone na stronach internetowych.

– Mężczyzna zamieszczał w internecie fałszywe wakacyjne ogłoszenia. Aby skusić jeszcze większą liczbę turystów, zachęcał do wpłacenia całej należnej kwoty, oferując w zamian duży rabat – tłumaczy komisarz Jarosław Sawicki. Ofertą zainteresowało się wiele rodzin m.in. z Warszawy i powiatu otwockiego.

Bloki zamiast apartamentów
Nad morzem urlopowiczów, którzy zarezerwowali wypoczynek w luksusowych apartamentach, czekała przykra niespodzianka. – Pod podanym adresem w Kołobrzegu nie było żadnych apartamentów do wynajęcia – tłumaczy komisarz Sawicki. W miejscu, gdzie miało znajdować się zamknięte i monitorowane osiedle, stały zwykłe bloki mieszkalne. Podobnie było w przypadku apartamentów w Sopocie. W lipcu oszukani masowo zaczęli zgłaszać sprawę na policję. – Liczba osób poszkodowanych jest wciąż aktualizowana, codziennie wpływają kolejne zawiadomienia od osób, które zarezerwowały wypoczynek nad morzem i wpłaciły całą należność lub zaliczkę – wyjaśnia komisarz.

Zablokowane konta bankowe
– W pierwszej kolejności zablokowaliśmy konta bankowe wskazane na stronach internetowych. Dzięki temu osoby, które nie wiedziały, że mają do czynienia z fałszywą ofertą, nie mogły wpłacić pieniędzy – wyjaśnia Jolanta Łubkowska, prokurator rejonowy z Otwocka. Przez pewien czas oferty wyświetlały się w internecie. Okazało się, że administrator stron znajdował się poza granicami Polski, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Otwocka prokuratura musiała skontaktować się z administratorem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.