Zalewanie o Meranie

Najwyraźniej sporo jeszcze wody przepłynie po osiedlu w Jabłonnie, zanim mieszkańcy odczują ulgę i powstanie tam sensowne odwodnienie terenu. Wszystko z powodu sporu między prezydentem a radą miasta. Zbigniew Szczepaniak chce użyć doraźnych środków, by jak najszybciej rozwiązać problem. Radni optują za kompleksowym, ale droższym rozwiązaniem – budową zbiornika retencyjno-rekreacyjnego.
Prezydent Zbigniew Szczepaniak nalega, aby odstąpić od pomysłu budowy zbiorników retencyjno-rekreacyjnych na rzecz rowu wzdłuż ul. Niezapominajki
Prezydent Zbigniew Szczepaniak nalega, aby odstąpić od pomysłu budowy zbiorników retencyjno-rekreacyjnych na rzecz rowu wzdłuż ul. Niezapominajki

Wizja budowy zbiornika retencyjno-rekreacyjnego nad Meranem z możliwością stworzenia tam bazy sportowej, gdzie będzie wypożyczalnia kajaków czy rowerów wodnych, to część projektu odwodnienia terenów Jabłonny Wschodniej. Rada miasta w tegorocznym budżecie przeznaczyła na ten cel w sumie 680 tys. zł. Na tę kwotę składają się: projekt budowy dwóch zbiorników retencyjno-rekreacyjnych przy górze Meran oraz projekt odwodnienia osiedla Jabłonna wraz z ujętą w studium drogą łączącą ul. Reymonta z ul. Żeromskiego. Koncepcja polega na wykorzystaniu zbiorników do celów sportowo-rekreacyjnych (280 tys. zł) oraz odwodnieniu osiedla Jabłonna. Chodzi m.in. o budowę zbiornika retencyjnego przy ul. Stawowej oraz budowę i remont rowów wzdłuż ul. Malwy i ul. Stokrotki (400 tys. zł).

Dyskusyjna jest pierwsza część inwestycji. Prezydent Zbigniew Szczepaniak nalega, aby odstąpić od pomysłu budowy zbiorników retencyjno-rekreacyjnych na rzecz rowu wzdłuż ul. Niezapominajki. – Koncepcja tego zbiornika rekreacyjnego to jest paranoja. Zbiornik rekreacyjny bez bieżącej wody?! I co, będziemy tam wodę dowozić? – powiedział w rozmowie z „Linią” prezydent.

Radni są innego zdania, podobnie jak mieszkańcy osiedla Jabłonna Wschodnia, którzy obawiają się, że bez budowy w pierwszej kolejności zbiornika, ich działki będą nadal zalewane.

– Nie możemy wykonywać melioracji terenu bez wskazania zbiornika do retencji i odprowadzania wody, licząc na to, że po drodze gdzieś znajdzie ona swoje ujście. Proponowana przez prezydenta koncepcja stwarza realne zagrożenie zalania nieruchomości znajdujących się w okolicy ul. Kaczeńców, Niezapominajki i Chabrowej. Zbiornik, który powinien powstać w pierwszej kolejności, miałby dodatkowo funkcję rekreacyjną i stałby się miejscem letniego wypoczynku – mówi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Zbigniew Szczepaniak po spotkaniu z mieszkańcami, podczas którego omawiano oba warianty, pozostaje nieprzekonany i nie do końca zgadza się z argumentacją radnych. Jego zdaniem odstąpienie od budowy zbiornika nie oznacza, że tereny były nadal zalewane. – To nie jest całkowitą prawdą, po części wody można tam spuścić, ale dobrze by było, gdyby woda mogą zlecieć na sam dół, a tam są tereny prywatne. Zbiornik przy Meranie jest docelowy i powstanie, ale najpierw musimy uregulować kwestie własnościowe terenu. Zrobienie rowu opaskowego jest jednym z elementów, który pozwala zmniejszyć ilość wody, która tam jest.  Zasadniczym argumentem za budową rowu jest to, że możemy to zrobić w tej chwili, żeby zmniejszyć ilość wody na Jabłonnie Wschodniej. Zakres prac, który mamy w projekcie, byłby możliwy do wykonania jeszcze w tym roku – przekonywał na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Otwocka.

– Nawet jeśli udrożnimy te rowy, które są teraz, to i tak teren pod Meranem będzie zalewowy. To, że mamy pozwolenie w tym roku i możemy kopać rów, to dla mnie żaden argument. Trzeba to zrobić porządnie – stoi przy swoim Jarosław Margielski.

Sprawa pozostaje otwarta. Po wizji w terenie stronom nie udało się dojść do porozumienia. – Na razie jeszcze nic nie wypracowaliśmy – poinformował nas prezydent. Szykują się więc kolejne negocjacje.

  • Krzysztof says:

    Prezydent zrobił tyle zła w Otwocku, dlatego nie powinien zabierać głosu.To jemu zawdzięczamy ,że miasto przeżywa regres.

    • Dokładnie, mam nadzieję, że to ostatnia kadencja tego pana w naszym mieście…

2 thoughts on “Zalewanie o Meranie”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl