Raj dla rowerzystów

Do tej pory Wiązowna nie dbała o rowerzystów. Nie ma tu nawet kilometra przeznaczonych specjalnie dla miłośników dwóch kółek tras. Ale już niedługo może się to zmienić. Radni chcą, żeby na początek powstały dwie ścieżki rowerowe. Jedna z nich byłaby najdłuższą w powiecie i w samej gminie liczyłaby ponad 10 km!

scie

Na sierpniowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wykonania projektu budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721 od granicy z Józefowem do granicy z gminą Halinów (prawie 11 km). Gdy doliczymy do tego dodatkowe sześć kilometrów tej drogi w Józefowie, to powstanie najdłuższa ścieżka w powiecie. To byłby prawdziwy raj dla rowerzystów!

Władze gminy chcą, aby ścieżka powstała w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich). Projekt, na który gmina w tym roku przeznaczyła 15 tys. zł, w 2016 roku ma zostać przekazany do Województwa Mazowieckiego. Obecna perspektywa unijna daje możliwość pozyskania na ten cel znacznego wsparcia w wysokości nawet kilku milionów złotych. Wiązowski samorząd o tym pamięta, bo, jak mówił podczas sesji wójt Janusz Budny, zamierza starać się o dofinansowanie wspólnie z samorządem Józefowa i Halinowa.

Niewykluczone, że do tej trójki dołączy jeszcze Sulejówek, bo im więcej podmiotów realizuje jedną inwestycję, tym większą punktację może zdobyć wniosek o unijne wsparcie. A to oznacza dużo większe szanse na otrzymanie pieniędzy.  Druga ścieżka rowerowa będzie biegła wzdłuż drogi powiatowej od Żanęcina do Glinianki (około ośmiu kilometrów). Wiązowna wykona jej projekt, który przekaże do Starostwa Powiatowego w Otwocku w przyszłym roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.