Moda na czystość

Już w najbliższy piątek, 25 września czekają nas wielkie porządki w Otwocku. W mieście przeprowadzona będzie coroczna akcja Sprzątanie Świata. Urząd miasta zapewnia uczestnikom worki, rękawiczki ochronne, a potem odbiór zebranych śmieci.

sprz

Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Chodzi o zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania lasów i innych terenów otwartych oraz naukę prawidłowego gospodarowania odpadami.
Patrząc na podany termin i godziny sprzątania (piątek do godz. 15.00), można wywnioskować, jest ona skierowana głównie do szkół i przedszkoli. Ale jak się dowiedzieliśmy w Wydziale Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska UM, nie ma przeszkód, aby mieszkańcy indywidualnie zgłaszali się do urzędu z chęcią posprzątania miasta np. w najbliższą sobotę. Otrzymają wówczas pomoc w zorganizowaniu akcji (urząd zapewnia worki, rękawiczki i odbiór odpadów).

– Zawsze u nas szkoły i przedszkola interesowały się tym tematem. Nie mieliśmy nigdy więcej chętnych do sprzątania, ale jeśli pojawią się takie osoby, to nie będzie problemu. Wystarczy tylko zgłosić się do nas albo do Wydziału Gospodarki Komunalnej – mówi Marta Szymańska, inspektor w Wydziale Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Chętnych do udziału w akcji informujemy:

 • Worki na odpady i rękawiczki ochronne będą dostępne 23 i 24 września (środa i czwartek) w urzędzie miasta, bud. B, II piętro, pok. 37, w godzinach 8.00-16.00.
 • Osoby zgłaszające się po worki i rękawiczki będą proszone o podanie planowanej liczby uczestników akcji, danych kontaktowych osoby organizującej grupę oraz dokładne wskazanie jednego miejsca, w którym zostaną złożone worki z odpadami po zakończeniu sprzątania.
 • Worki z odpadami zebranymi w akcji należy składać w ustalonych z urzędem miasta miejscach w piątek, 25 września do godz. 15.00, tak aby nie leżały na chodnikach lub jezdniach.
 • Jak zbieramy odpady:
  – w workach czarnych – odpady zmieszane,
  – w workach żółtych – tworzywa sztuczne,
  – w workach zielonych – szkło.
 • Znalezione podczas akcji większe dzikie wysypiska odpadów lub „podejrzane” przedmioty (np. pojemniki z niezidentyfikowanymi substancjami) należy zgłaszać, podając możliwie dokładną lokalizację, do urzędu miasta – Wydział ochrony środowiska lub Wydział gospodarki komunalnej. Kontakt tel. 22 779 20 01 w. 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.