Sztuka pustych rąk

Blisko 200 zawodników z całego kraju uczestniczyło w XI Drużynowych Mistrzostwach Polski w Karate Fudokan, Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Turnieju Karate Fudokan Sokudo Cup, które odbyły się w sobotę, 26 września w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku. Karatecy z otwockiego K.S.W Sokudo wywalczyli łącznie aż 27 medali!
Otwocki Klub Sportów Walki Sokudo prawie w komplecie. Wynik wspaniały – 27 medali. W środku sensei Waldemar Mazurek, prezes klubu
Otwocki Klub Sportów Walki Sokudo prawie w komplecie. Wynik wspaniały – 27 medali. W środku sensei Waldemar Mazurek, prezes klubu

Tak dużego wydarzenia i o takiej randze w świecie karate jeszcze w Otwocku nie było. Organizacji tego potrójnego turnieju podjęli się Klub Sztuk Walk Sokudo i jego prezes Waldemar Mazurek. Udało mu się połączyć aż trzy wydarzenia i dwa pokolenia karateków, najmłodsi mieli po sześć lat. Przez sześć godzin, na czterech matach równocześnie, bez przerwy toczono walki, a kilkunastu sędziów miało – dosłownie – ręce pełne roboty. Wszyscy startujący mogli się wykazać różnorodnymi umiejętnościami.

Siła koncentracji
W XI Drużynowych Mistrzostwach Polski Karate Fudokan rozegrano cztery konkurencje: kumite dru-żynowe, kata drużynowe, fukugo wolne i klasyczne oraz enbu open. Tu Otwock reprezentowała drużyna z K.S.W. Sokudo: Cezary Mazurek (10 lat), Bartłomiej Pałyska (14 lat) i Patryk Pacek (15 lat), która w kata drużynowym mężczyzn zdobyła trzecie miejsce. To duży sukces, zważywszy, że reprezentanci Otwocka byli najmłodsi i rywalizowali z zawodnikami w wieku 18-19 lat.

W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików strefy C (województwa: lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko -mazurskie) startowali karatecy z roczników 2002-2004. Rywalizowano w kata indywidualnym młodzików i młodziczek, Jiu-Ippon-Kumite młodzików i młodziczek oraz kumite wagowym młodziczek i młodzików. Poszło nam znakomicie, otwoccy sportowcy zdobyli 13 medali (szczegóły w ramce).

We wszystkich dyscyplinach, w karate również, ogromną rolę spełnia koncentracja. To było widać gołym okiem podczas zawodów i wielu zwycięzców swój sukces zawdzięczało nie tylko sile i umiejętnościom technicznym, ale właśnie biegłości w skupieniu myśli na jednym celu – wygranej. Siłę umysłu warto zatem ćwiczyć równie intensywnie co mięśnie.

Chrzest bojowy
Dodatkowo w Otwocku został rozegrany I Turniej Karate Fudokan Sokudo CUP, w którym brali udział najmłodsi (konkurencje: kihon indywidualny i kata indywidualne) oraz weterani, powyżej 35 lat (kata indywidualne). K.S.W. Sokudo wywalczył tu 11 medali, w tym dwa złote medale.

To były zawody szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ tu właśnie większość z nich odbyła swój chrzest bojowy, startując po raz pierwszy na dużej imprezie tej rangi. Przełamanie tremy kosztowało ich wiele, ale lepiej poznali drogę „pustej ręki” (tak tłumaczy się słowo „karate” – „pusta ręka”, czyli bez broni). Smak zwycięstwa był w związku
z tym szczególnie słodki, a i gorycz porażki, wpisanej przecież w każdą sportową rywalizację – choć cierpka – powinna zadziałać motywująco.

Płeć silna i piękna
Dla osób niebywających zbyt często na turniejach sportów walki sporym zaskoczeniem mogła być liczba startujących dziewcząt. Zarówno wśród najmłodszych, jak i dojrzałych zawodniczek płeć piękna (nie odważę się tu użyć określenia „słabsza”) była bardzo silnie reprezentowana. Dziewczynom nie brakuje przy tym waleczności i ogro- mnej determinacji. To prawdziwe wojowniczki, czego znakomitym przykładem są choćby młode zawodniczki z Otwocka: Agata Koss (dwa srebrne medale) i Natalia Kośmicka (złoto i brąz), które bez kompleksów rywalizowały na macie
z bardziej doświadczonymi przeciwniczkami, choć podczas tych zawodów po raz pierwszy walczyły w kontaktowych konkurencjach Jiu-Ippon-Kumite i kumite wagowym. Brawa należą się także Julii Giergieli, Dobrosławie Gwieździe i Julii Borkowskiej.

Umiejętnościami imponowała również 13-letnia Aleksandra Skrzypek, zawodniczka UKS – 5 FUNADO z Piaseczna, która od razu zwróciła uwagę widzów i sędziów. Ta medalistka wielu imprez w kategorii młodzików, m.in. we Wrocławiu, Wągrowcu i Warszawie, jest niezwykle wszechstronna, ma niesamowite warunki fizyczne i motoryczne, jest też ambitna. Jak podkreślał jej trener Krzysztof Magdziarz II Dan, zawsze walczy sercem i ciałem. Z Otwocka wyjechała z czterema medalami, w tym dwoma złotymi, które przybliżają ją do osiągnięcia jej najważniejszego sportowego celu – reprezentowania Polski. Dostała właśnie zgodę na uczestniczenie w konsultacjach kadry narodowej, więc jest na dobrej drodze. Tak spełnia się marzenia – z pasją i w pocie czoła.

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzikó

 1. Cezary Mazurek – 2. miejsce w Jiu-Ippon-Kumite i 2. miejsce w kumite wagowym
 2. Igor Kuszewski – 3. miejsce w kumite wagowym
 3. Norbert Zawadka – 3. miejsce w kumite wagowym
 4. Natalia Kośmicka – 1. miejsce w Jiu-Ippon-Kumite i 3. miejsce w kumite wagowym
 5. Agata Koss – 2. miejsce w Jiu-Ippon-Kumite i 2. miejsce w kumite wagowym
 6. Julia Giergiela – 3. miejsce w Jiu-Ippon-Kumite i 3. miejsce w kumite wagowym
 7. Dobrosława Gwiazda – 3. miejsce w Jiu-Ippon-Kumite i 3. miejsce w kumite wagowym
 8. Julia Borkowska – 3. miejsce w kumite wagowym

I Turniej Karate Fudokan Sokudo CUP

 1. Kihon indywidualny dziewczynek 4 lata -7 lat: Natalia Witkowska – 3. miejsce
 2. Kihon indywidualny chłopców 4 lata -7 lat: Szymon Mazurek – 1. miejsce, Karol Pacek – 3. miejsce
 3. Kata indywidualne chłopców 4 lata -7 lat: Szymon Mazurek – 1. miejsce, Karol Pacek – 2. miejsce, Michał Podgórski – 3. miejsce
 4. Kihon indywidualny dziewcząt 8-10 lat: Malina Skoczek i Maja Białek – ex aequo 3. miejsce
 5. Kata indywidualne chłopców 8-10 lat: Tomasz Sowa – 2. miejsce
 6. Kata weteranów +35 lat: Andrzej Pacek – 3. miejsce

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.