Wreszcie przejdą na zielonym

Pod koniec października zostaną uruchomione sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ulic Majowej i Słowackiego oraz Kraszewskiego i Ambasadorskiej. Ich realizacje już rozpoczęto. Inwestycja na Rycerskiej i Tysiąclecia czeka na ruch powiatu.

auto

O sygnalizację w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 na pełnej samochodów ulicy Majowej grupa mieszkańców Świdra walczyła od dawna. Pomogła im petycja z pół tysiącem podpisów, wsparcie mediów, w tym „Linii Otwockiej”, i dobra wola radnych. Już przed wakacjami informowaliśmy, że uczniowie tej szkoły i ich rodzice jesienią będą mogli odetchnąć z ulgą. Podobnie jak ich
rówieśnicy ze SP nr 6 przy ul. Ambasadorskiej. Ci ostatni jednak tylko połowicznie.

W budżecie zaplanowano trzy sygnalizacje: na skrzyżowaniach ulic Majowej i Słowackiego, Kraszewskiego i Ambasadorskiej oraz Rycerskiej i Tysiąclecia. Cel osiągnięto w dwóch pierwszych lokalizacjach. Firma MB7 z Otwocka, wyłoniona podczas przetargu, rozpoczęła budowę świateł na ul. Majowej i Kraszewskiego. W tym drugim przypadku skorzystają przede wszystkim mieszkańcy położonych nad Świdrem osiedli firmy Gwarant.

– Koszty tych inwestycji to niecałe 80 tys. zł za jedną. Prace już ruszyły i mają być zakończone do końca października – poinformowała nas Anna Gut, naczelnik Wydziału Inwestycji. – Co do skrzyżowania ulic Tysiąclecia i Rycerskiej rozważane było rondo lub sygnalizacja świetlna, stanęło na tym drugim rozwiązaniu i projekt jest już opracowany. Tam inwestycja jest jednak droższa, kosztuje około 200 tys. zł. W budżecie mieliśmy zarezerwowaną tylko część środków, bo liczyliśmy na partycypację powiatu. Niestety, starostwo pieniędzy nie ma i sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Rycerskiej i Tysiąclecia będzie zapewne musiała poczekać do przyszłego roku.

– Mamy podpisaną umowę z miastem Otwock na wykonanie projektu i budowę sygnalizacji świetlnej lub ronda na skrzyżowaniu ulic Rycerskiej i Tysiąclecia. O ile wiem, na to zadanie miasto Otwock ma przeznaczyć 130 000 zł. Z naszej strony jest jednak tylko pomoc rzeczowa, formalna zgoda na inwestycję w naszej ulicy, bez współfinansowania. Termin realizacji zadania mija 30 listopada, ale istnieje możliwość zmiany terminu i zapewne tak właśnie się stanie. Być może w przyszłorocznym budżecie te dodatkowe środki się znajdą – wyjaśnia wicestarosta Paweł Rupniewski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.