Do przedszkola bez kolejki

Najbliższa rekrutacja do miejskich przedszkoli w Otwocku odbędzie się już drogą internetową. Rodzice zamiast składania papierowych wniosków wypełnią elektroniczną deklarację, nie ruszając się z domu. – Będzie szybciej, przejrzyściej i prościej – zachwalają nowy system władze miasta.

inter

Dzisiaj rodzice składając papierowe wnioski do trzech przedszkoli, muszą wziąć dzień wolny w pracy, żeby to zrobić. Potem kolejny, aby dowiedzieć się, czy dziecko zostało przyjęte, jeśli tak, to do której placówki. Cały proces naboru jest czasochłonny także dla komisji rekrutacyjnej. Ale w najbliższym czasie ma się to zmienić.

Same korzyści
– Naszym celem jest ułatwienie i uproszczenie procedur administracyjnych poprzez wprowadzenie usług elektronicznych. Chcemy zmienić formułę rekrutacji, tak aby ta, która jest prowadzona w sposób tradycyjny, papierowy, odbywała się elektronicznie – mówi wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek, która o tym pomyśle poinformowała podczas zwołanej na 7 października konferencji prasowej.

Wprowadzenie nowego systemu ma przynieść same korzyści, które odczują  nie tylko rodzice, ale i… urzędnicy.

– Elektroniczna rekrutacja to dla nas zapewnienie przebiegu naboru według przejrzystych reguł. Każdy rodzic będzie wiedzieć, na jaką ofertę się zdecydował, do jakiego przedszkola dziecko zostało zakwalifikowane. Korzyści odczują też dyrektorzy placówek, bo oprócz usprawnienia procesu, czyli zmniejszenia nakładu pracy, w prosty sposób będzie można wyliczyć punkty przyznane w rekrutacji, układać listy i bardzo szybko zbierać informacje o dostępnych miejscach – wyjaśnia wiceprezydent.

Koniec blokady miejsc
Jednak najbardziej ze zmian powinni być zadowoleni rodzice. Ich wizyty w przedszkolach w procesie rekrutacji będą ograniczone, wystarczy dostęp do internetu. – Jeśli dziecko nie dostanie się do pierwszej placówki automatycznie, wchodzi na listę do drugiej lub trzeciej, a rodzice otrzymują w sposób elektroniczny informację, gdzie dziecko się dostało. Takie narzędzie eliminuje zjawisko sztucznego blokowania miejsc – dodaje Agnieszka Wilczek.

Nowy system zyskał już aprobatę dyrektorów przedszkoli.

– Rekrutacja elektroniczna w dogodnych dla każdego godzinach to oszczędność czasu mieszkańców Otwocka, wygoda, sprawiedliwość, jawność informacji. Ja jestem zdecydowanie za – mówi Dominika Kudlicka, dyrektor przedszkola „Grymuś”. Jej zdanie podziela obecna na konferencji przedstawicielka rady rodziców.  – Teraz to nie jest łatwa sprawa, trzeba wziąć kilka dni wolnego, potem trzeba jeszcze te przedszkola znaleźć, bo nie każdy wie, gdzie placówki się znajdują – tłumaczy Sylwia Kołodziejska.

Dlaczego tak późno?
Koszt wprowadzenia elektronicznej rekrutacji do przedszkoli to ok. 5-6 tys. zł z budżetu miasta. Tym bardziej dziwi fakt, że dopiero teraz się na to zdecydowano. Zapytaliśmy panią wiceprezydent, dlaczego tak się stało. – Poprzednia rekrutacja była prowadzona jeszcze według reguł, które ustaliła inna osoba prowadząca. Dzisiaj proponujemy inne rozwiązanie – usłyszeliśmy od Agnieszki Wilczek.

Wprowadzenie nowego systemu umożliwi rozpoczęcie rekrutacji do przedszkoli w roku szkolnym 2015/2016, która odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku, w formie elektronicznej. Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, może złożyć papierowy wniosek do dyrektora przedszkola, po czym zostanie on wprowadzony do systemu elektronicznego. Takie dziecko będzie więc również brało udział w elektronicznej rekrutacji. Kolejnym etapem zmian ma być wprowadzenie elektronicznej rekrutacji do szkół podstawowych i gimnazjów.

One thought on “Do przedszkola bez kolejki

 • 23 lutego 2016 o 06:29
  Permalink

  Brawo, Wielki sukces. A oto pierwsze zdania z instrukcji użytkowania systemu rejestracji:
  „W części publicznej systemu możecie samodzielnie wypełnić elektroniczny formularz rekrutacyjny, następnie go wydrukować, podpisać i zanieść do placówki wskazanej na pierwszym miejscu listy preferencji.
  Tylko formularze potwierdzone w placówce biorą udział w elektronicznej rekrutacji.”
  Jaka oszczędność czasu???

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.