Rewolucja w sercu Falenicy

Co wybudują, a co zburzą w centrum Falenicy? Zdecydują o tym sami mieszkańcy. Już 19 i 26 października ruszają konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania starego bazaru. Będzie on odnowiony, a obok powstanie scena plenerowa. Urzędnicy liczą na pomysły mieszkańców, co ciekawego można jeszcze zrobić w tym miejscu.

mapa_centrum_falenica_strona

Stare centrum Falenicy nareszcie doczeka się dużych zmian. W 2016 r. rozpocznie się przebudowa targowiska przy ul. Walcowniczej. Obok powstanie scena plenerowa. Swoje uwagi do proponowanych zmian można przedstawiać podczas warsztatów twórczych „Falenica – nasze centrum”, które trwają od początku października.

– Inwestycje dotyczące przemian w Falenicy mają być włączone w szeroki plan zagospodarowania kwartału między ulicami: Frenkla, Filmową, Trocinową, Podjazd, Czerwonego Kapturka i Patriotów – tłumaczy Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Dla targowiska wytypowano zmiany polegające m.in. na uporządkowaniu miejsc do parkowania, poprawie jakości nawierzchni ulic i infrastruktury związanej z ruchem rowerowym, bezpieczeństwa i komfortu pieszych, stworzeniu oświetlenia ulic, nadaniu nowej, estetycznej formy targowisku, utworzeniu przyjaznych i ogólnodostępnych miejsc do siedzenia, budowie toalety publicznej oraz modernizacji lub budowie nowej wypożyczalni książek.

Zmiany, które czekają Falenicę, powstają w ramach Projektu Warszawskie Centra Lokalne.

– Rekomendacje Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), dotyczące lokalizacji warszawskich centrów lokalnych, to początek naszego projektu ożywienia miejsc spędzania wolnego czasu przez mieszkańców – wyjaśnia Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Oddział Warszawski SARP na zlecenie ratusza przygotował rekomendacje dotyczące wybranych 10 lokalizacji centrów lokalnych znajdujących się m.in. na Pradze Północ, w Rembertowie i Wawrze.

– Proces tworzenia nowoczesnych centrów lokalnych nie kończy się na dziesięciu miejscach, które wskazaliśmy do przebudowy. Lista będzie poszerzana o te miejsca, które wymagają większej interwencji ze strony miasta – zapewnia wiceprezydent Olszewski.

Dla każdego miejsca zaproponowane zostały indywidualne rozwiązania, bo centra lokalne mają służyć mieszkańcom. – To wielofunkcyjne miejsca oraz place miejskie, które skupiają i łączą społeczności lokalne, sprzyjają nawiązywaniu relacji między mieszkańcami oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego – dodaje Agnieszka Kłąb. Przestrzeń w centrum Falenicy zmieni się nie do poznania. Pojawią się tam m.in. sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, punkty gastronomiczne, biura dla start-upów, a także będą organizowane różnego rodzaju targi okolicznościowe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.