Park Pileckiego, ulica Kuklińskiego

Bezimienny park miejski w Otwocku będzie mieć wkrótce patrona – rotmistrza Witolda Pileckiego. Pierwotnie tak miała się nazywać ulica na osiedlu Morskie Oko, ale decyzją radnych będzie nosić imię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego

pilku

Rada miasta na sesji 5 października zawnioskowała do prezydenta o przygotowanie projektu uchwały w sprawie nadania parkowi miejskiemu w Otwocku imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Wcześniej podjęto uchwałę w sprawie nazwania ulicy pomiędzy ul. Generalską a ul. Kraszewskiego, prowadzącą do osiedla Morskie Oko, ulicą płk Ryszarda Kuklińskiego.

– 7 listopada odbędą się obchody z okazji dnia płk Kuklińskiego, będzie orkiestra wojska polskiego i kompania honorowa. Jeżeli zgodzimy się na nadanie nazwy ulicy, to te obchody zostaną przeniesione na teren Otwocka – przekonywał na sesji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Początkowo zgodnie z propozycją merytorycznego wydziału urzędu miasta ulica bez nazwy miała nosić imię rotmistrza Pileckiego. Radni dokonali tej zamiany, mając na uwadze również promocję miasta w związku z planowanymi uroczystościami.

– Te dwie postacie są godne, aby nazwać park i ulicę ich imieniem. Chcemy w ten sposób kultywować politykę historyczną w mieście – dodaje Margielski.

  • Witold Pilecki
    Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Wyrok anulowano w 1990 r. Pośmiertnie otrzymał Order Orła Białego.
  • Ryszard Kukliński
    Pułkownik Wojska Polskiego oraz armii amerykańskiej. Nawiązał współpracę z CIA na początku lat 70. Przekazywał informacje mogące zaszkodzić ZSRR. Zagrożony dekonspiracją Kukliński wraz z rodziną uciekli do USA tuż przed wydarzeniami 13 grudnia 1981 r. W 1984 roku został skazany na karę śmierci przez sąd wojskowy w Warszawie, jednak kilka lat później wyrok ten złagodzono do 25 lat pozbawienia wolności. W 1995 r. uchylono go, a dwa lata później śledztwo umorzono.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.