Terroryści zatrują miejski wodociąg

Koszmar! Najgorsze obawy mieszkańców powiatu otwockiego spełniły się. Przestępcy zaatakowali jedną z instytucji państwowych. Skazili miejskie wodociągi i sterroryzowali obiekt. Powiatowi grozi paraliż. Do akcji wkroczyło około 200 funkcjonariuszy, strażaków, ratowników i innych służb bezpieczeństwa. Są też ofiary! – według takiego scenariusza w piątek, 23 października odbędzie się szkolenie służb bezpieczeństwa
Celem tego treningu będzie koordynacja działań między policją, strażą pożarną, ratownikami i sztabem zarządzania kryzysowego
Celem tego treningu będzie koordynacja działań między policją, strażą pożarną, ratownikami i sztabem zarządzania kryzysowego

W piątkowy ranek zamachowcy zaatakowali Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Karczewskiej w Otwocku. Weszli na teren, zdetonowali ładunki wybuchowe i skazili wodociągi substancjami chemicznymi. Podczas ich ataku wielu pracowników zostało rannych. O katastrofie zostały powiadomione liczne służby bezpieczeństwa na terenie wszystkich gmin powiatu otwockiego. Na miejscu zaroiło się od policji, straży pożarnej, saperów, karetek pogotowia i innych służb. Na pierwszy ogień ruszyli uzbrojeni po zęby zamaskowani funkcjonariusze wydziału realizacyjnego komendy stołecznej policji, którzy odbili miejskie wodociągi z rąk terrorystów. Wtedy do akcji wkroczyły inne służby, m.in. saperzy, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i służby odpowiedzialne za system powiadamiania kryzysowego oraz władze samorządowe.

Tak wygląda scenariusz szkolenia służb bezpieczeństwa, które odbędą się w piątek, 23 października. Od godz. 10 do 14 zostaną przeprowadzone powiatowo-gminne ćwiczenia z zakresu spraw obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego „JESIEŃ 2015”. – Celem tego widowiskowego treningu jest koordynacja działań między policją, strażą pożarną, ratownikami medycznymi, sztabem zarządzania kryzysowego i innymi służbami działającymi na terenie gmin i powiatu – podkreśla Krzysztof Gralik, główny specjalista wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego powiatu otwockiego. – Zadaniem służb jest błyskawiczna i skoordynowana interwencja, która doprowadzi do zneutralizowania zagrożenia, przeszukania i zabezpieczenia obiektu, oraz udzielenie niezbędnej pomocy poszkodowanym – wyjaśnia Gralik. Ćwiczenia powiatowo-gminne to trudny sprawdzian wyszkolenia i współdziałania policji, jednostek realizacyjnych (podobnych do antyterrorystycznych), straży pożarnej ze służbami ratowniczymi.

W ćwiczeniach będą uczestniczyć również pozoranci, którzy zasymulują strach, panikę i poważne obrażenia ciała. To zwiększy realizm szkolenia i przetestuje zdolności funkcjonariuszy i ratowników do pomocy ofiarom ataku. Dlatego obiekt otwockich wodociągów miejskich będzie rozbrzmiewał odgłosami wybuchów i wystrzałów. – To będą bardzo widowiskowe i spektakularne ćwiczenia – zapewnia Krzysztof Gralik.

Na wydarzenie zaproszono również 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych gości, którzy będą przyglądali się całej akcji z bezpiecznego miejsca. Niestety mieszkańcy, którzy chcą przyjść na widowisko, będą mogli je obejrzeć poza ogrodzeniem OPWiK ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

W związku z ćwiczeniami kierowców również czekają utrudnienia. Od godz. 10 do 14 zostanie całkowicie zablokowana część ul. Karczewskiej od skrzyżowania z ul. Batorego do skrzyżowania z ul. Bema na Ługach. Planowany objazd ul. Batorego i Kraszewskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.