Wojownicy z „Ekonomika”

To była mordercza walka na poligonie! Zawody trwały dwa dni, ale prawdziwy hart ducha uczniowie klas wojskowych pokazali podczas ośmiokilometrowego marszobiegu w pełnym umundurowaniu polowym. Największymi twardzielami spośród reprezentantów 18 polskich szkół okazała się drużyna Strzelców JS 1019 z „Ekonomika” w Otwocku! Gratulujemy!

Na poligonie w Żaganiu ponad 400 uczniów testowało nie tylko ciało, ale i swój charakter. Walczyli o tytuł najlepszej klasy wojskowej. Okazją do tego były zawody II Centralnego Zlotu Klas Mundurowych, które trwały na poligonie dwa dni. Uczestniczyły w nich drużyny z 16 polskich szkół, m.in. 30-osobowa grupa z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku: Strzelcy JS 1019. – Nie było łatwo, ale długo przygotowywaliśmy się do zawodów – mówią uczniowie z „Ekonomika”. W drużynie znalazło się aż pięć walecznych dziewcząt.

Apolonia Żołądek, dyrektor zespołu szkół, dodaje: – Ciągle ćwiczyli. Kilka razy dziennie miałam defiladę pod szkolnym oknem. Każdy szczegół mieli dopracowany, działali jak idealnie naoliwiona maszyna wojskowa, aż miło na nich patrzeć – mówi z dumą dyrektor.

Na poligonie w Żaganiu drużyna otwockich strzelców pokazała, na co ich stać. Najtrudniejszą konkurencją okazał się marszobieg na dystansie ośmiu kilometrów, i to w pełnym umundurowaniu polowym. – Lały się z nas siódme poty, czasami nogi odmawiały posłuszeństwa, grzęzły w piachu, ale nie wolno było się poddać. Do tego na trasie trzeba było sprawdzić się w strzelaniu, rzucie granatem i ewakuacji rannych. Musieliśmy również przenosić skrzynie z amunicją i przepychać uszkodzony pojazd na określoną odległość – wyliczają trudności, jakie przygotowali w tym roku organizatorzy zawodów, czyli członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando z Bolesławca oraz instruktorzy z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Zawodowi żołnierze sprawdzili również wiedzę uczniów. Zadawali pytania z zakresu historii wojsk pancernych, tradycji 11. Dywizji oraz jej doświadczeń z misji, a także sprawdzali wiedzę uczniów na temat sprzętu, jakim dysponuje armia.

Na tym jednak nie koniec, bo żołnierz musi również elegancko prezentować mundur. Wśród konkurencji były więc popis musztry, defilada oraz śpiew w marszu. I tu również drużyna z „Ekonomika” nie miała sobie równych. Dlatego sędziowie przyznali otwockiej grupie nagrodę w konkursie musztry i piosenki marszowej oraz prezentacji artystycznej swojej szkoły.

– Młodzież była bardzo dobrze przygotowana do rywalizacji. Poziom zmagań był znacznie wyższy niż rok temu zarówno pod względem sportowym, jak i w konkurencjach specjalistycznych – ocenia mjr Jakub Wołyński, sędzia główny zlotu, oficer 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Natomiast Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej, podkreśla rangę klas mundurowych. – Być może wśród uczestników tego zlotu są przyszli żołnierze, więc to dobrze, że poznają wojsko zanim na stałe zwiążą się z tym zawodem – mówił do uczniów.

I podkreślił, że w kraju jest już ponad 400 klas mundurowych, w których kształci się ponad 33 tys. młodych ludzi.

  • Zwycięska drużyna
    Zwycięzcą II Centralnego Zlotu Klas Mundurowych została reprezentacja klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku Strzelcy JS 1019: Adam Betliński, Łukasz Sokół, Klaudia Boruta, Patryk Kurek, Kamil Wardzyński, Michał Krzemiński, Bartłomiej Miernicki, Cezary Mrówka, Damian Grzenda, Piotr Jesiotr, Dawid Czarnota, Krzysztof Kuszpit, Aleksander Rekść, Jakub Taraszewski, Ernest Kańtoch, Izabela Rokosz, Grzegorz Cichecki, Sebastian Gogacz, Michał Konecki, Mateusz Kurowski, Szymon Wyszomirski, Łukasz Ostrysz, Michał Wielgomasz, Artur Piętka, Mikołaj Wileński, Natalia Wiśnioch, Przemysław Woźnica, Agnieszka Ziubińska, Klaudia Lejkowska, Mateusz Żyłowski.

2 komentarze do “Wojownicy z „Ekonomika”

  • 22 października 2015 o 16:55
    Permalink

    Droga Linio! Robicie żenadę z interesujących tematów publikując teksty z błędami ortograficznymi… Nie stać Was na korektora?Literówki to Wasz znak rozpoznawczy od lat. Ale przekraczacie kolejne granice…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.