Radni wyLOGOwali władzę

Aż strach pomyśleć, jak będzie wyglądał (i czy w ogóle się odbędzie) setny jubileusz miasta, skoro już ze zwykłym logo uroczystości jest taki problem. Zadaniu nie sprostali urzędowi graficy, lokalni artyści też cierpią na niemoc twórczą, to może uczniom otwockich szkół się uda? Zadanie zaprojektowania logo na 100-lecie Otwocka spadło na najmłodszych. W nich cała nadzieja…

log

Okazuje się, że w Otwocku, mieście artystów, zaprojektowanie zwykłego znaku graficznego, który będzie firmował setne urodziny miasta, to duży problem. Sprawa ciągnie się już od czerwca. Za nami już dwa rozstrzygnięte konkursy i dwa wybrane projekty, ale żaden z nich nie był (mówiąc delikatnie) interesujący. A logo oficjalnego jak nie było, tak nie ma. Jak tak dalej pójdzie, przyjdzie nam czekać na jubileusz kolejnych 100 lat…

Jedno gorsze od drugiego
Pierwszy konkurs internetowy, w którym mieszkańcy głosowali na trzy propozycje autorstwa miejskich urzędników, okazał się porażką. Logo nie zachwyciło, padały też głosy, że władze miasta nie dały mieszkańcom szansy na zgłoszenie swoich propozycji. Dlatego za namową radnych i środowiska otwockich artystów plastyków prezydent ogłosił drugi konkurs, tym razem ogólnopolski, z nagrodą. Na początku października zespół konkursowy powołany przez Zbigniewa Szczepaniaka wybrał zwycięski projekt, a prezydent pod tym wyborem się podpisał. I znowu klapa. Pośpieszono się z ogłoszeniem na konferencji prasowej zwycięzcy, a logo zostało umieszczone na stronie urzędu miasta w zakładce „Jubileusz 100-lecia miasta”, zanim zostało zatwierdzone przez radę miasta stosowną uchwałą. Taki był wymóg prezydenckiego regulaminu, o czym najwyraźniej ktoś zapomniał…

A radnym logo się nie spodobało, więc go nie przyjęli. Padały głosy, że jest „gorsze od tego urzędowego”.

– Nie zgodziliśmy się na to logo, bo nie nawiązuje ono w żaden sposób do tradycji i kultury miasta – stwierdził przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Podsumowując, zwycięzca został wybrany, choć znaku jubileuszowego Otwock nadal nie ma, ale nagrodę autorowi trzeba będzie przyznać. „Zespół konkursowy dokona wyboru zwycięskiego projektu logo jubileuszowego. Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2 tys. zł brutto lub nagrodę rzeczową do tej wysokości” – czytamy w regulaminie konkursu podanym w zarządzeniu prezydenta.

Zapisy regulaminu skrytykowali radni, gdyż zgodnie z nimi już na wstępie z przyczyn formalnych odrzucono aż 15 z 20 prac, pozostawiając tylko pięć, które były brane pod uwagę przy wyborze zwycięzcy. – To świadczy o tym, że zapisy w regulaminie były niedoprecyzowane, bo trudno uwierzyć, że tyle osób źle je odczytało – twierdzą radni.

Na komisji kultury zapoznali się oni ze wszystkimi 20 pracami. Zdaniem radnych wśród odrzuconych projektów  jedna propozycja jest dużo lepsza od tej, którą wybrano, ale jej autorowi nie dano szansy na udział w finale konkursu.

Nowy konkurs
Choć czasu do rozpoczęcia obchodów przyszłorocznego jubileuszu jest naprawdę mało, radni z komisji kultury, sportu i turystyki zawnioskowali do prezydenta o ogłoszenie trzeciego konkursu. Tym razem zasady mają być dużo prostsze. – Im ogólniej, tym lepiej, mamy mało czasu, nie szedłbym w kierunku regulaminu, który okazał się niesłusznym pomysłem i wykluczył wiele ciekawych prac. Stawiamy na mniej formalności, żeby więcej prac wpłynęło i żeby wszystkie były brane pod uwagę – mówi szef rady miasta Jarosław Margielski.

W konkurs mają zaangażować się głównie szkoły, także średnie, po sugestii radnego Wojciecha Dziewanowskiego. Dodatkowo mogą do niego przystąpić także mieszkańcy Otwocka oraz plastycy, nie tylko z terenu naszego powiatu.

– Logo może narysować uczeń szkoły podstawowej na kartce A4 i przesłać do urzędu. Jeżeli ta praca jest naprawdę dobra, to dlaczego miałaby nie wygrać? A to, że projekt powstał na papierze, którego gramatura jest niewłaściwa, albo fakt, że nie jest to forma elektroniczna lub zły format pliku, nie powinno mieć najmniejszego znaczenia. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie projekty – uważa Margielski.

Projekt przewiduje, że wstępną weryfikację prac mają przeprowadzić już nauczyciele w szkołach. – Do urzędu miasta może trafić 10 prac z każdej szkoły. W zespole, który będzie je oceniał, powinni znaleźć się nie tylko radni i prezydent lub jego zastępca, ale także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji, takich jak np. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, Plastycy Ziemi Otwockiej, a także pracownicy merytoryczni urzędu miasta. Niech to będzie grono ok. 20 osób, żeby to była decyzja przedstawicieli grup społecznych, a nie czterech osób, które zadecydowały i narzuciły wszystkim nietrafione logo – zaproponował szef rady miasta.

Jak jego zdaniem powinno wyglądać jubileuszowe logo, które zostanie wybrane? – Proste, czytelne, przyciągające wzrok i nawiązujące symboliką do miasta i jego charakteru – wylicza Margielski.

Logo jeszcze w tym roku
Czasu na nadsyłanie projektów pozostało niewiele, bo niecałe trzy tygodnie. Według wstępnych założeń termin konkursu ma upłynąć 20 listopada br. Tak, żeby na początku grudnia, a może wcześniej, logo było już wybrane.

Anna Pawełek, która była członkiem zespołu konkursowego wybierającego logo i jest także w zespole przygotowującym publikacje z okazji 100-lecia miasta, powołanym przez prezydenta, apelowała do radnych o przyspieszenie terminów z uwagi na przygotowywane materiały jubileuszowe. Mają one być opatrzone logo i trafić do mieszkańców już na początku 2016 r. Zwróciła też uwagę, że projekt logo powinien być nadesłany w wersji cyfrowej, bo nie wszystkie rysunki będzie łatwo zamienić na formę elektroniczną. – Nawet jeżeli będziemy mieli opóźnienie, to jest ono uzasadnione, jeżeli wybierzemy naprawdę ładny znak graficzny – przekonywał Jarosław Margielski.

A co z nagrodą w konkursie?
– Poczekamy, aż zostanie wybrane logo, wtedy prezydent czy rada ma możliwość zawnioskowania o nagrodę dla takiej osoby. Po wyborze projektu przydzielimy nagrodę, wtedy zwolni nas to z obowiązku wprowadzania kolejnego nietrafionego regulaminu, który mógłby wykluczyć część ciekawych prac – zapowiedział przewodniczący rady miasta.

Przeciw wnioskowi komisji, aby ogłosić trzeci konkurs na logo, w którym wezmą udział uczniowie otwockich szkół, był jedynie radny Michał Bany. Jego zdaniem na taki ruch jest już za późno. – To logo powinno być wybrane zdecydowanie szybciej, propozycji ze szkół może być bardzo dużo. Logo, które znalazły się na stronie internetowej urzędu miasta, mnie się bardzo podobały i chętnie bym którąś z tych propozycji wybrał – twierdzi radny. To, czy wniosek komisji zostanie zrealizowany, zależy teraz od prezydenta. Zbigniew Szczepaniak zapowiedział w rozmowie telefonicznej z „Linią”, że przychyli się do propozycji radnych.

 • Ogólne zasady konkursu na logo
  Komisja kultury, sportu i turystyki zwraca się do prezydenta o przeprowadzenie za pośrednictwem Rady Miasta Otwocka konkursu na logo 100-lecia Otwocka. Komisja wnioskuje do prezydenta, aby w ten konkurs zostały zaangażowane placówki oświatowe na terenie miasta Otwocka. Dodatkowo dopuszcza się składanie prac do biura Rady Miasta Otwocka przez organizacje lub poszczególnych mieszkańców. Prace powinny być zgłoszone do 20 listopada br. Prace należy składać w formie papierowej w formacie minimum A4 lub w formie elektronicznej. Komisja proponuje, aby Rada Miasta Otwocka wytypowała członków komisji, w której skład wejdą przedstawiciele rady miasta, stowarzyszeń i organizacji działających na terenie miasta Otwocka, organu wykonawczego, prasy lokalnej oraz innych osób z terenu miasta Otwocka, mających wybitne zasługi w dziedzinie kultury i sztuki.
 • Komentarze
  Jarosław Margielski, przewodniczący rady miasta
  Przykre jest to, że nawet tak prosta sprawa jak wybór logo w naszym mieście sprawia tyle trudności. Naprawdę chciałbym się wraz z radnymi zajmować innymi istotnymi, niecierpiącymi zwłoki kwestiami, a nie wyborem logo, które jest rzeczą błahą. Niestety, już wybór logo pokazuje problem braku prawidłowego funkcjonowania miasta. Widać to na przykładzie innych miast, takich jak Garwolin, Józefów czy Mińsk Mazowiecki. Nie możemy się jednak zgodzić na kolejną bylejakość w Otwocku, która została nam narzucona w imię rzekomej zgody i współpracy „10 minut” przed sesją. Jeżeli prezydent lub jego zastępcy uważali wybrane logo za odpowiednie, mogli je zarządzeniem ogłosić i dyskusja dzisiaj byłaby zakończona. A tak wydamy kolejne 2 tys. zł na zabawę w konkurs, którą zafundowała nam wiceprezydent Agnieszka Wilczek, zwołując konferencję prasową, zanim rada miasta zatwierdziła wybrane logo. Czekam jeszcze na komentarz prezydenta, zadałem mu to samo pytanie: dlaczego w Otwocku tak prostej sprawy jak wybór jubileuszowego logo nie można w sposób szybki i sprawny przeprowadzić, tylko sprawa się przeciąga.Zbigniew Szczepaniak, prezydent Otwocka
  Pracownicy Urzędu Miasta Otwocka przygotowali trzy projekty logo jubileuszowego. Mieszkańcy wybrali jedno z nich. Następnie ogłosiłem konkurs, w którym logo wybierali artyści plastycy. Żadna z dotychczasowych propozycji większości radnym się nie podoba. Z gustami się jednak nie dyskutuje, dlatego mam wątpliwość, czy ogłoszenie kolejnego konkursu przyniesie rozstrzygnięcie tej kwestii. Jestem otwarty na wszelkie propozycje i wnioski, chciałbym jednak, żeby prowadziły one do konsensusu, bo logo jest tylko jednym z elementów przyszłorocznych obchodów, a pracy przed nami jeszcze bardzo dużo.

2 komentarze do “Radni wyLOGOwali władzę

 • 2 listopada 2015 o 17:26
  Permalink

  W propozycjach, które nie spełniły wymogów formalnych ustalonych przez Prezydenta były naprawdę ładne loga.

  Zapisy były tak niejasne, że 15 z 20 prac odpadło… Szkoda.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.