Zadbaj o grób przed Świętem Zmarłych

Koniec października to idealny czas, by zadbać o rodzinny nagrobek. Prac porządkowych nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, jak zadbać o grób, aby 1 listopada skupić się tylko na modlitwie i wspominaniu zmarłych, a nie na sprzątaniu.

zaduszki

Żeby groby twoich bliskich prezentowały się podczas Wszystkich Świętych i Zaduszek jak najlepiej, warto skorzystać z kilku rad dotyczących ich pielęgnacji. Tym bardziej, że drobne prace zamiast zlecać specjalistycznej firmie, można wykonać samemu.

Przystępując do sprzątania grobu, musisz mieć: wodę, szczotkę wykonaną z naturalnego włosia, szczoteczkę do zębów (przyda się do czyszczenia wygrawerowanych napisów), niejonowy środek czyszczący i zmiotkę. Porządkowanie najlepiej rozpocząć od wyrzucenia wypalonych zniczy, zniszczonych wieńców lub wyschniętych kwiatów. Potem należy usunąć zabrudzenia, dbając o to, aby powierzchnia pomnika była stale wilgotna. Czyszczenie płyty na sucho może zarysować jej powierzchnię. Dlatego warto korzystać ze szczotki o miękkim włosiu. Zaschnięty wosk najlepiej usuwają plastikowe skrobaczki.

Pomniki najczęściej wykonuje się z granitu, marmuru lub lastryka, czyli materiałów, które są bardzo trwałe, a jednak łatwo ulegają poplamieniom, nie są odporne na mech i inne zabrudzenia spowodowane zmienną pogodą lub zwierzęcymi nieczystościami.

Nagrobek z lastryka najlepiej wyczyścić wodą z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń. Przyda się do tego miękka szczotka. Takie płyty często porasta mech, bo materiał, z którego wykonano nagrobek, ma porowatą powierzchnię. Mchu najszybciej pozbędziesz się, wykorzystując do czyszczenia szorstką kuchenną ściereczkę i stosując specjalny środek do nagrobków z lastryka.

Niezawodnym środkiem konserwującym jest silikon. Płytę można także woskować. Takie zabiegi powinno się systematycznie powtarzać. Dzięki temu kamień nie ulegnie zabrudzeniom. Lepiej zrezygnować z pastowania i lakierowania pomników z lastryka, bo po krótkim czasie na płycie pojawiają się plamy i przebarwienia.

Nagrobki z piaskowca i granitu wymagają specjalnego traktowania, bo materiał jest bardzo delikatny. To utrudnia jego pielęgnację. W przypadku nagrobka z piaskowca najlepiej sprawdzi się woda bez chemicznych dodatków i miękka szmatka. Natomiast te z granitu najlepiej czyścić wodą, używając ściereczki z mikrofibry lub szczotki o bardzo miękkim włosiu. Należy pamiętać, aby nagrobków nie natłuszczać. Czysty granit zachowuje naturalny połysk i nie trzeba go pastować, ale od czasu do czasu można przemyć płytę octem kuchennym. Dzięki temu drobnemu zabiegowi kamień na pewien czas zyska jeszcze ładniejszy wygląd.

Nagrobki marmurowe pozornie wydają się bardzo trwałe. Niestety w zimnym i zmiennym klimacie kamień ten szybko ulega korozji. Do jego czyszczenia nie powinno się używać środków chemicznych, które sprzyjają kruchości kamienia. Nagrobek wystarczy przemyć wodą i miękką szmatką. Jeśli kamień zmatowiał – co jest jego naturalną cechą – można go nabłyszczyć specjalnym preparatem na bazie wosku. Jeśli jednak pomnik jest mocno zniszczony, najlepiej poprosić o pomoc kamieniarza, który gruntownie go przeszlifuje.

Dodatki z mosiądzu i brązu warto chronić przed rdzą. Dlatego najpierw powinno się je oczyścić, a potem pomalować farbą olejną. Natomiast metalowe litery nabiorą blasku po przetarciu ich środkiem do czyszczenia srebra. Mosiężne lub zrobione z brązu dodatki na pomniku odporne są na spirytus i rozpuszczalniki.

Z osiadłą na nich patyną doskonale poradzi sobie szczotka ryżowa.

Warto zadbać nie tylko o sam grób, ale również o jego otoczenie. Chwasty można usunąć octem lub solą. Ławce – jeśli znajduje się przy mogile – również przyda się odświeżenie. Idealną porą do sprzątania grobów jest dzień, kiedy temperatura jest dodatnia. Woda, która może dostać się w szczeliny i łączenia pomnika nie zdąży zamarznąć, co mogłoby spowodować zniszczenie grobu.

Kolejność prac

  • Pozbądź się liści lub innych zabrudzeń za pomocą zmiotki.
  • Polej cały grób wodą, jeszcze przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego.
  • Delikatnie, okrężnymi ruchami umyj nagrobek od góry do dołu – zacznij od tablicy, wykorzystując przy tym szczotkę z naturalnego włosia. Do czyszczenia napisów lub łączeń przyda się szczoteczka do zębów.
  • Obficie spłucz wodą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.