Inspektor rozbroił bomby

Ćwiczenia „Jesień 2015” to największe przedsięwzięcie dotyczące koordynacji służb bezpieczeństwa przeprowadzone na terenie powiatu. W piątek rano, 23 października zamachowcy zaatakowali Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Karczewskiej w Otwocku. Mimo że było to tylko szkolenie, to warto pamiętać, że każdy scenariusz jest możliwy.

W piątek rano terroryści zaatakowali miejskie wodociągi, zdetonowali ładunki i skazili wodę – według takiego scenariusza zostały przeprowadzone ćwiczenia „Jesień 2015” – pisaliśmy o tym tydzień temu w artykule „Terroryści zatrują miejski wodociąg”.

– Lepsze przygotowanie i dobra koordynacja różnych służb podległych władzom samorządowym ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, a także na skuteczność jednostek policji, straży pożarnej i innych służb w chwili zagrożenia – podkreśla komisarz Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Sztab Kryzysowy, który powołał starosta, współdziałał z siłami policji. Działania przeprowadzone w czwartek i piątek na terenie powiatu otwockiego pokazały, że sprawdził się nie tylko system łączności, który często decyduje o powodzeniu akcji ratowniczych, ale także dowiodły skuteczności podczas akcji w OPWiK – zapewnia komisarz Sawicki.

Siły ratownicze działały zgodnie ze scenariuszem. – Wsparcie udzielone przez Wydział Realizacyjny z Komendy Stołecznej Policji, w tym grupy minersko-pirotechnicznej, pokazało ich doskonałe przygotowanie do najtrudniejszych zadań – zaznacza komisarz. W szkoleniu wzięło udział prawie 200 funkcjonariuszy, strażaków, ratowników i innych służb bezpieczeństwa.

Podczas akcji wykorzystano również robota pirotechnicznego – Inspectora. Waży on 550 kg i nic nie jest w stanie go zatrzymać. Maszyna może przepchnąć lub przeciągnąć samochód o masie 1500 kg pozostawiony na biegu. Robot Inspector może pracować zarówno w terenie otwartym, jak i w budynku. Ma zamontowane cztery nowoczesne kamery rozmieszczone z przodu i z tyłu. – Inspector świetnie sprawdza się przy wspomaganiu operacji antyterrorystycznych oraz ochronie i inspekcji różnych obiektów – mówią policjanci. – Jest niezastąpiony podczas prac w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych dla człowieka – dodają stróże prawa.

Jeśli funkcjonariusze sekcji minersko-pirotechnicznej nie mogą wysłać robota, muszą interweniować sami. Funkcjonariusz, który podchodzi do ładunku wybuchowego, jest ubrany w specjalny strój, który waży około 60 kg. – Nie daje  on jednak stuprocentowej ochrony, dlatego każdy „pirotechnik” jest świadomy ryzyka podejmowanego w codziennej służbie – tłumaczy komisarz Sawicki.
Na szkolenie „Jesień 2015” zaproszono również 100 uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych gości, którzy przyglądali się całej akcji z bezpiecznego miejsca.

  • Mielon says:

    Dobrze że terroryści mieli ten sam scenariusz co policja.

  • Ola says:

    “zamachowcy zaatakowali Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Karczewskiej w Otwocku” Dobry zart, kto by chcial napadac na taka dziure ????????

2 thoughts on “Inspektor rozbroił bomby”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl