Ćwierć wieku z generałem

Szkoła Podstawowa nr 8 w Otwocku świętuje 25 lat nadania jej imienia gen. Juliana Filipowicza. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na sobotę, 14 listopada.

filip

Ze szkolnej kroniki wynika, że pierwsze wzmianki o procesie nauczania na terenie Wólki Mlądzkiej sięgają roku 1912. To krótkie zdanie, brzmiące: „W okresie zimowym uczyli czytania i pisania wędrowni pielgrzymi. Jednym z nich był Jan Cudny”. W wynajętych salach naukę z prawdziwego zdarzenia zaczął organizować dwa lata później nauczyciel Wojciech Tacikowski i ten stan trwał aż do lat 1925-26, gdy placówka doczekała się nowej, czteroklasowej szkoły z jedną salą lekcyjną i mieszkaniem dla nauczyciela. Cztery lata później dobudowano drugą klasę i obiekt służył niemal do końca wojny. W 1944 roku spalili go Niemcy. Pierwszych powojennych latach setka dzieci uczyła się w dwóch izbach mieszkalnych.

Wybudowana wówczas w czynie społecznym czteroizbowa szkoła służyła dzieciom z okolicznych wsi aż do 1987 roku (1957 roku Wólkę Mlądzką przyłączono do Otwocka), kiedy to oddano do użytku nowy budynek, ten sam, który służy do dziś. Imię generała Filipowicza nadano placówce w 1990 roku. Obiekt, który wówczas zachwycał przestronnością i nowoczesnością, dziś, po blisko trzech dekadach, jest w opłakanym stanie i budowa nowego budynku jest koniecznością. Czy jubileusz przyspieszy tę inwestycję? Oby.

W sobotę, 14 listopada w szkole spotkają się uczniowie i absolwenci. Obchody rozpocznie o godz. 9 msza św. w pobliskim kościele. O 9.45 ruszy uroczysty przemarsz do szkoły, a pół godziny później w sali gimnastycznej dyrektor Agnieszka Korniluk otworzy jubileuszową galę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.