Miasto zejdzie powiatowi z drogi

Koniec przepychanek dotyczących tego kto posprząta, kto odśnieży, kto wyremontuje? Miasto i powiat mają się podzielić pracami na drogach w Otwocku. Zarząd Dróg Powiatowych zajmie się budową i naprawą ulic, bo robi to tanio, a miasto ma wziąć na siebie budowę chodników i ścieżek rowerowych.
Rozmawiano m.in. o podziale obowiązków w kwestii odśnieżania

Rozmawiano m.in. o podziale obowiązków w kwestii odśnieżania

Nie miejskie, nie powiatowe, ale nasze wspólne – drogi. Nieważne, kto nimi administruje, powinny być czyste, przejezdne i bez dziur. Takiego efektu oczekują mieszkańcy, ale w Otwocku do tej pory trudno było wszędzie go osiągnąć. Aż 42 km dróg na terenie miasta należą do powiatu. W ubiegłym tygodniu włodarze podjęli wstępne rozmowy, które mają doprowadzić do porozumienia i nowego podziału kompetencji i ustalenia, kto za co będzie odpowiadał na drogach w mieście.

ZDP jest tani

– My będziemy robili chodniki, a powiat frezownie i nakładkę asfaltową na drogach, skoro metr kwadratowy robi za 42 zł brutto, to niech całe środki przekaże na to. Będziemy mieli widoczny efekt w postaci wyremontowanych dróg w centrum miasta. Starosta i przewodniczący rady powiatu wstępnie się na to zgodzili – mówi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski, który razem z wiceprezydentem Piotrem Stefańskim i dwójką radnych uczestniczył w spotkaniu ze starostą Mirosławem Pszonką, wicestarostą Pawłem Rupniewskim oraz przewodniczącym rady powiatu Dariuszem Grajdą.

– Jeśli powiat zapewni finansowanie inwestycji drogowych na poziomie 800 tys. zł – 1 mln zł w przyszłym roku, to udałoby się nam w ten sposób wyremontować ul. Świderską od Kołłątaja do Górnej, ul. Przewoską, Poniatowskiego od Filipowicza do Andriollego i ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Powstańców Warszawy do ul. Narutowicza. Tę kwotę będziemy jeszcze negocjowali, ale wiemy już, że przewodniczącemu rady powiatu Dariuszowi Grajdzie zależy, żeby ul. Armii Krajowej na tym odcinku była zrobiona, więc mam nadzieję, że to nam pomoże pozyskać dodatkowe 200 tys. zł na drogowe inwestycje – relacjonuje rozmowy Margielski.

Kto posprząta, kto odśnieży?
Poruszono też sprawę złego stanu ronda im. ks. Raczkowskiego w centrum Otwocka przy sklepie Adria.

– Propozycja powiatu była taka, żeby remontować rondo, ale kwota, jaką przedstawił pan starosta, była wyższa od tej, którą ustalaliśmy z ZDP. Miało być 35 tys. zł w tym roku, teraz usłyszeliśmy, że w budżecie zarezerwują 200 tys. zł. Uważam, że jeśli powiat zleca komuś wykonanie takiego zadania, to generuje to dodatkowy koszt. Lepiej będzie jeśli te pieniądze przeznaczą na drogi w Otwocku, a my jako miasto zlecimy naprawę ronda – zaproponował szef rady miasta.

Włodarze rozmawiali też o podziale obowiązków, jeśli chodzi o odśnieżanie, pozimowe i letnie sprzątanie oraz pielęgnację zieleni w pasie drogi. Prezydent ma przedstawić warianty podziału tych prac. Na przykład granicą podziału mogą być tory. Za drogi po jednej stronie może odpowiadać miasto, a za te po drugiej stronie – powiat. Podział kompetencji może być też inny – za sprzątanie zimowe i odśnieżanie odpowiada powiat, a za sprzątanie letnie i pielęgnację zieleni – miasto.

Te warianty mają być dyskutowane. – Jeśli za porządek na drogach w mieście odpowiedzialny byłby nasz wydział urzędu miasta, to byłoby to sprawniej egzekwowane i przeprowadzane. Pozostaje kwestia porozumienia z powiatem. Jego władze są otwarte na rozmowy i wyrażają chęć, żeby od nowego roku wprowadzić pilotażowo nowy podział kompetencji, zwłaszcza że mamy 100-lecie miasta – mówi Jarosław Margielski.

Wraca most
Obecna na spotkaniu radna Małgorzata Rock złożyła do władz powiatu petycję w sprawie modernizacji ul. Majowej. Usłyszała, że w przyszłym roku remont nie jest możliwy, prace można przeprowadzić dopiero w 2017 roku.

Rozmowy na linii miasto – powiat będą kontynuowane, niewykluczone, że w ramach połączonych komisji lub sesji, które są otwarte dla mieszkańców. – Wszelkie decyzje zapadną gremialnie. Spotkanie było próbą wysondowania, jakie są możliwości powiatu, jeśli chodzi o budżet na 2016 rok, i jak tę współpracę moglibyśmy ukierunkować. Wyszła propozycja, żeby omówić nie tylko kwestie dróg powiatowych, ale także sprawę budowy drugiego mostu na rzece Świder – mówi przewodniczący rady miasta.

5 responses to “Miasto zejdzie powiatowi z drogi

  1. o moście w ciągu Jana Pawła II już gadane od wielu lat. Kupa pieniędzy wydawana na projekty, a później odkładane na półeczkę. Później się okazuje, że projekty choć nie zostały wykorzystane to zostały 10-cio krotnie przepłacone. Że jeszcze nikogo za to nie zamknęli to jakiś cud albo „ktoś” wysoko stoi na szczebelku

    Lubię

  2. A kiedy remont Żeromskiego i Samorządowej? Obie ulice są w strasznym stanie, a na Samorządowej po każdym większym deszczu tworzą się rozlewiska obejmujące nawet chodniki. Piesi chodzą po płotach lub brodząc w wodzie.

    Lubię

  3. A NA ZIELNEJ KATASTROFA NIEMOZNA NORMALNIE NAWET WYJSC Z DOMU TRAGICZNA DROGA POWINNI ASFALD POŁOŻYĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Lubię

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s