Misja dobiega końca

 „Pułkownik Kukliński – zwycięska misja” to szeroko zakrojone przedsięwzięcie, którego inicjatorką jest otwocczanka Małgorzata Kupiszewska, mające jeden cel – uczczenie pamięci tego wyjątkowego oficera. Kulminacją wydarzeń jest konferencja i nadanie imienia Ryszarda Kuklińskiego jednej z otwockich ulic, zaplanowane na sobotę, 7 listopada. „Linia Otwocka” jest patronem medialnym tych uroczystości.

kukiel

Kukliński to postać, która wciąż, po latach, budzi kontrowersje i skrajne emocje. Dla niektórych jest zdrajcą, który jako oficer Wojska Polskiego, przekazując na zachód tajemnice państwowe, złamał przysięgę. Inni podkreślają, że współpracując z CIA i działając na niekorzyść PRL, ZSRR i Układu Warszawskiego, pomógł w obaleniu totalitarnych systemów.

Olbrzym nad rzeszami

„Bywają w dziejach narodów i państw wydarzenia niezwykłe, zmieniające bieg historii i losy społeczeństw. Bywają też niezwykli ludzie, którzy wielkością czynów lub heroicznością cnót wyrastają ponad przeciętność i jak olbrzymy górują nad rzeszami zwykłych zjadaczy chleba. Niekiedy jednak wielkość jest niedostrzegana – o paradoksie! – bądź też z różnych powodów kwestionowana. W takim przypadku niezbędny jest czas. Czas pozwalający uzyskać perspektywę spojrzenia, pozwalający, by nieujawnione aspekty prawdy wyszły na jaw, pozwalający działać ludziom dobrej woli przekonanym o słuszności sprawy. Tak właśnie rzeczy się miały i mają z Pułkownikiem Ryszardem Kuklińskim. I choć prawda o wielkości jego dokonań i tragicznej cenie, jaką przyszło mu zapłacić za samotną walkę z imperium zła, jest już znana wielu, to wciąż jeszcze istnieje potrzeba, by o nim mówić, by dawać świadectwo. Temu właśnie ma służyć zaplanowane na 7 listopada 2015 roku wydarzenie w Wiązownie koło Warszawy.” – pisze prof. Tomasz Panfil, jeden z jej uczestników.

Otwock-Zakręt-Wiązowna
Ogólnopolską Konferencję „Pomnik Symboliczny” poprzedzi nadanie imienia płk. Ryszarda Kuklińskiego ulicy na Ługach, będącej łącznikiem między ulicami Kraszewskiego i Generalską, w sąsiedztwie osiedla Morskie Oko. Początek o godz. 9.30. Następnie wszyscy przejadą do kościoła pw. św. Pawła Apostoła w Zakręcie (ul. ks. Iwaniuka 1), gdzie o godz. 11 rozpocznie się msza z udziałem biskupa łowickiego-seniora Józefa Zawitkowskiego i Kompanii Honorowej WP. Zagrają tam chór Cantores Sanctae Barbarae, Krzysztof Laskowski (trąbka) i Robert Grudzień (organy). W roli lektorów wystąpią: Stanisław Górka i Jerzy Zelnik.

Po mszy, o godz. 12.20, nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej nieopodal dębu zasadzonego na cześć pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, a noszącego imię Viktoria, wszystko w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wśród gości będą m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, który uroczystości objął honorowym patronatem, Ambasady USA i Ministra Obrony Narodowej. W drodze do Wiązowny na godz. 12.45 zaplanowano przystanek w Emowie i odwiedziny u przyjaciół pułkownika Kuklińskiego, w domu przy ul. Sosnowej 26, gdzie bohater sobotnich wydarzeń często pomieszkiwał. Stamtąd uczestnicy przeniosą się już do wiązowskiego Zajazdu u Mikulskich (ul. Parkingowa 18a). Otwarcie Ogólnopolskiej Konferencji Popularno-Naukowej pod nazwą: „Pomnik Symboliczny: Pułkownik Kukliński – Zwycięska Misja” zaplanowano na godz. 15.

Szpiedzy, zdrajcy, patrioci
W programie: ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu historycznego dla młodzieży gimnazjalnej powiatu otwockiego oraz konkursu plastycznego na plakat. Podczas konferencji, której przewodzić będzie prof. Jan Żaryn, przewidziano następujące prelekcje:

  • „Szpiegostwo i szpiedzy, czyli spiskowe wersje historii” – prof. Tomasz Panfil,
  • „Homo sovieticus – człowiek zniewolony” – dr hab. Józef Brynkus,
  • „Między zdradą a honorem oficera” – Michał Siwiec-Cielebon,
  • „Dylematy oficera” – płk. Piotr Wroński,
  • „Dwudziesty pierwszy wiek patrzy na pułkownika” – kpt. Franciszek Krzysiak,
  • „Z ojca na syna, czyli patriotyzm dziedziczny” – Kajetan Rajski,
  • „Pułkownik Kukliński – ostatni żołnierz wyklęty” – Tadeusz Płużański,
  • „Przebić żelazną kurtynę” – prof. Tadeusz Wolsza,
  • „Archetyp żołnierza niezłomnego na drodze do niepodległości” – Tomasz Łysiak.

Po prelekcjach nastąpi dyskusja, którą poprowadzi red. Bogdan Rymanowski (godz. 18.15 – 19.15). Na finałowym koncercie wystąpią: Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk.

– Do uczestnictwa w Komitecie Honorowym zaprosiliśmy m.in. rodzinę rtm. Witolda Pileckiego –  Zofię Pilecką-Optułowicz i prawnuka Krzysztofa Kosiora, córkę gen. Władysława Andersa panią Annę-Marię Costa z domu Anders, wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego, dyrektora Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusza Gwizdałę – zdradza Małgorzata Kupiszewska. – Liczymy także na obecność starosty powiatu otwockiego Mirosława Pszonki, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniewa Małeckiego, przedstawicieli Rady Miasta Otwocka z przewodniczącym Jarosławem Margielskim na czele, burmistrza Józefowa Stanisława Kruszewskigo, wójta gminy Wiązowna Janusza Budnego i radnych gminy Wiązowna z przewodniczącą Renatą Falińską na czele.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski. Swój udział jako współorganizatorzy zadeklarowały również takie instytucje jak: Izba Pamięci Płk. Kuklińskiego, Fundacja „Łączka”, Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Towarzystwo Parku im. dr H. Jordana, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość z Krakowa, Fundacja Mikołaja z Rado- mia, Fundacja Gdzie z Krakowa, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, Kapituła Medalu „Zło Dobrem zwyciężaj”, portal internetowy Pressmania.pl, portal internetowy Głosgminny.pl, Muzeum Tradycji Niepodległościowej Ziemi Wadowickiej im. 12 Pułku Piechoty, Fundacja Niepodległości.

„Jack Strong“ w PMDK

Już w najbliższy piątek, 6 listopada, będzie można obejrzeć film „Jack Strong“. Pokaz został sfinansowany z prywatnych środków przez otwockich radnych i odbędzie się w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury, dzięki uprzejmości starosty powiatu otwockiego. Projekcja rozpocznie się o godz. 19.00. WSTEP WOLNY!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.