Świderbajerka Babci Heli

Pisaliśmy niedawno o rozwiązanym konkursie na ciastko będące „firmowym” specjałem Józefowa. Zwycięski projekt cukierni Babcia Hela czekał na najciekawszą nazwę. Już ją znamy – to „świderbajerka”.
Świderbajerki to od teraz oficjalna słodkość Józefowa do kupienia tylko w cukierni Babcia Hela
Świderbajerki to od teraz oficjalna słodkość Józefowa do kupienia tylko w cukierni Babcia Hela

Kazimierz ma koguty, Kraków – bajgle, Poznań – rogale marcińskie. Przyszedł czas na Józefów. Ciastko już jest – to okrąglutka babeczka na kruchym spodzie, wypełniona słodką, wyjątkową masą z orzechów laskowych, na wierzchu zwieńczona wiśniami w lukrze i orzeszkiem, który w tym przypadku pełni rolę… wisienki na torcie.

Do niedawna ciastko nie miało jednak nazwy. Miejski Ośrodek Kultury zorganizował z tej okazji konkurs, którego wynik właśnie ogłoszono. Pomysłów napłynęło wiele. Komisji konkursowej najbardziej spodobała się nazwa „świderbajerka”. Jej autorką jest Alina Więckiewicz z Józefowa. Trzeba przyznać, że trafiła ona w punkt, zgrabnie łącząc motywy z naszej drewnianej architektury i cukierniczego smakołyku, czyli bajaderki. Gratulujemy inwencji.

Premiera świderbajerki, wraz z nieodzowną degustacją, odbyła się w minioną sobotę, 7 listopada podczas wydarzenia „Nieznana historia znanego miasta” w MOK-u. Józefowski przysmak, w specjalnie dla niego zaprojektowanym pudełeczku, można już kupić w cukierni Babcia Hela. Cena to 6 zł. My próbowaliśmy, wiemy, że jest pyszne, i polecamy!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.