ŚWIĘTUJMY NIEPODLEGŁOŚĆ

Już w najbliższą środę będziemy obchodzić 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości gminy powiatu otwockiego zadbały, aby 11 listopada był wyjątkowym, rodzinnym świętem patriotycznym. Mieszkańcy mogą ten dzień świętować na koncertach, piknikach i podczas biegów integracyjnych.

flaga

Zmienia się sposób, w jaki obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Plenerowe imprezy, podczas których można świętować całą rodziną, są o wiele atrakcyjniejsze dla mieszkańców od pomnikowych akademii i przemówień. Dlatego organizowanych jest coraz więcej imprez, które mają wyrazić naszą radość z narodowego święta. Sprawdź, co będzie się działo w twojej gminie.

CELESTYNÓW
Obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.30 uroczystą mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym w Celestynowie. Następnie odbędzie się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Dziecięcego Chóru Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze września 1939” Garnizonu Dęblin pod dowództwem Tadeusza Kucharskiego. Po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości na terenie placu przy kościele parafialnym. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Kingi i Arkadiusza Głogowskich. Organizatorami uroczystości są kapłani parafii Wniebowzięcia NMP i Gminny Ośrodek Kultury w Celestynowie. Na wspólne świętowanie zapraszają wójt i przewodniczący rady gminy Celestynów.

JÓZEFÓW
Mieszkańców Józefowa z okazji 11 listopada czeka wiele atrakcji: inscenizacja plenerowa, Bieg Niepodległości oraz wieczorny koncert patriotyczny. Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.55 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego (przy kościele Matki Bożej Częstochowskiej). O godz. 11.00 będzie można uczestniczyć we mszy św. w intencji ojczyzny (kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej). Na godz. 12.45 przewidziano  inscenizację plenerową „Ojczyznę Kochać…” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie, która odbędzie się przy skwerze im. św. Jana Pawła II. O godz.13.15 rozpocznie się Bieg Niepodległości (start i meta przy ul. Polnej). Na wieczorny koncert „Żeby Polska była Polską” w wykonaniu Miejsko-Parafialnego Chóru Schola Cantorum Maximilianum pod dyrekcją Zbigniewa Siekierzyńskiego, z narracją Jarosława Kopaczewskiego, organizatorzy zapra- szają mieszkańców na godz. 18.00 do Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Kard. Wyszyńskiego 1.

KARCZEW
Burmistrz Karczewa zaprasza do udziału w gminnych obchodach 97. rocznicy odzyskania niepodległości o godz. 14.30 na Rynek Zygmunta Starego w Karczewie. Stamtąd wszyscy zebrani, w tym grupy sztandarowe w asyście Orkiestry Dętej OSP Karczew, przejdą w kolumnie marszowej do kościoła parafialnego św. Wita. Uroczysta msza św. w intencji ojczyzny rozpocznie się o godz. 15.00. Po niej uroczystości przeniosą się na Rynek Zygmunta Starego, gdzie nastąpi złożenie przyrzeczenia strzeleckiego podczas uroczystego apelu Jednostki Strzeleckiej. O godz. 17.00 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Orła Białego, a potem przemarsz i rozwiązanie grup sztandarowych przed budynkiem OSP. Święto Niepodległości w Karczewie zakończy się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych na rynku. Organizatorami uroczystości są: burmistrz Karczewa, rada miejska, parafia św. Wita, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Karczewie i Towarzystwo Przyjaciół Karczewa.

KOŁBIEL
Wójt gminy Kołbiel Adam Budyta i proboszcz parafii św. Trójcy ks. Jan Pietrusiński z okazji Święta Niepodległości o godz. 12.00 zapraszają mieszkańców na uroczystą mszę św. za ojczyznę w kościele parafialnym w Kołbieli. Po niej będzie można posłuchać koncertu organowo-wokalnego w wykonaniu Agnieszki Rybak (organy) i Justyny Kantorowicz (sopran). W programie wykonane zostaną utwory patriotyczne i nie tylko, m.in: „Przybyli ułani”, „Jak to na wojence ładnie”, „Pierwsza Brygada”, fragment VII Symfonii F. Nowowiejskiego. Koncert poprowadzi Janusz Piotrowski.

OSIECK
Gmina Osieck z okazji 11 listopada zaprasza na bieg integracyjny pod patronatem wójta gminy Osieck i rady gminy dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Uczestnikami mogą być: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i całe rodziny. Bieg zostanie przeprowadzony na dystansie 2 km 343 m ulicami Osiecka. Trasa prowadzić będzie ulicami: Warszawska-Targowa-Rynek-Krakowska-Potockich-Księżnej Anny. Współorganizatorami są: Zespół Szkół
w Osiecku oraz SP w Augustówce. Bieg rozpocznie się o godz. 11.00 (start na boisku Zespołu Szkół w Osiecku). Wcześniej, o godz. 9.30, odbędzie się msza św. w kościele parafialnym św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku. O godz. 11.15 wystartuje nordic walking, w samo południe mieszkańcy będą mogli spróbować wojskowej grochówki. Kolejnym punktem programu będzie wernisaż wystawy „ulice wyobraźni” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Osiecku oraz wydarzenie artystyczne „Kawiarenka w starym stylu, stroje retro i muzyka popularna ok. 1918 r.” (godz. 12.15). Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych organizatorzy zapraszają na godz. 12.30. Zakończenie uroczystości przewidziano ok. godz. 13.00. Zapisy do udziału w biegu integracyjnym przyjmowane są w sekretariacie urzędu gminy w Osiecku do 9 listopada br. lub pod adresem: ugosieck@gminaosieck.pl.

OTWOCK
W stolicy powiatu prezydent i rada miasta zapraszają na piknik niepodległościowy i koncert. Uroczystości, jak co roku, rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry Gloria o godz. 10.00 w kościele św. Wincentego à Paulo. Około godz. 11.00 nastąpi przemarsz uczestników uroczystości pod pomnik Marszałka J. Piłsudskiego przy ul. Kościuszki 18. Tam odbędzie się uroczystość patriotyczna, w tym okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów. W godz. 12.00-14.00 władze miasta zapraszają na piknik niepodległościowy na terenie przed pomnikiem Marszałka. Będzie można obejrzeć wystawę militarną, występ rekonstruktorów oraz spróbować wojskowej gro- chówki. Wieczorem, o godz. 19.00, w ramach XII Europejskiego Festiwalu Muzycznego, będzie można wziąć udział w koncercie w auli LO im. Gałczyńskiego zatytułowanym „Wieczór Angielski”.

WIĄZOWNA
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.30 na cmentarzu parafialnym w Wiązownie, gdzie nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy. Następnie o godz. 10.00 zostanie odprawiona w kościele św. Wojciecha uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Po niej, o godz. 11.00, nastąpi część artystyczna. Podczas koncertu w kościele wystąpią uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Pawła II w Gliniance. Organizatorem uroczystości na 11 listopada jest Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.