Dyrektorzy odzyskali wolność

Wiceprezydent Agnieszka Wilczek wycofała się z budzących sprzeciw wytycznych dla dyrektorów otwockich szkół i przedszkoli. Oznacza to, że dyrektorzy nie muszą już pytać o zgodę prezydenta, jeśli chcą zatrudnić emerytowanego nauczyciela czy pracownika administracji lub obsługi.
Przewodnicząca komisji oświaty  Monika Kwiek od początku kwestionowała wytyczne dla dyrektorów
Przewodnicząca komisji oświaty Monika Kwiek od początku kwestionowała wytyczne dla dyrektorów

Podczas posiedzenia komisji oświaty, na którym radny Andrzej Sałaga dokonał szczegółowej analizy arkuszy organizacyjnych otwockich szkół i przedszkoli, uwagę radnych przykuł zapis w zarządzeniu prezydenta dotyczący wytycznych dla dyrektorów w sprawie zasad tworzenia arkuszy organizacyjnych. Pod dokumentem podpisała się wiceprezydent Agnieszka Wilczek, której podlega oświata w mieście, i to ona w rozmowie z radnymi broniła jego treści. Chodziło o zapisy mówiące, że dyrektorzy powinni „unikać zatrudnienia nauczycieli, którzy mają zagwarantowane etaty w innej szkole” i że „nauczyciele emeryci z pełnymi kwalifikacjami mogą być zatrudniani wyłącznie na czas określony za zgodą organu prowadzącego” (czyli prezydenta – przyp. red.). Podobne zapisy dotyczyły zatrudniania przez dyrektorów szkół i przedszkoli pracowników administracji i obsługi.

Zgodność z prawem tych zapisów kwestionowała przewodnicząca komisji oświaty Monika Kwiek. Radna wskazywała, że prezydent nie może narzucać dyrektorom tego kogo mają zatrudniać. Tym bardziej że jeszcze rok temu takich zapisów w zarządzeniu nie było, a to, jak tworzone są arkusze organizacyjne szkół i przedszkoli, wynika z ustawy.

O potrzebie wprowadzenia wytycznych zapewniała wiceprezydent Agnieszka Wilczek. Po naszym artykule na ten temat, kiedy sprawą zainteresowały się służby prawne wojewody, wiceprezydent najwyraźniej zmieniła zdanie, wydając nowe zarządzenie w sprawie zmian do wydanych wcześniej wytycznych. Krótko mówiąc, dyrektorzy nie muszą już pytać o zgodę organ prowadzący, jeśli chcą, aby w szkole czy przedszkolu pracował emerytowany nauczyciel czy pracownik administracji i obsługi. O tym fakcie poinformował nas 4 listopada rzecznik prasowy wojewody w odpowiedzi na zadane przez nas pytania. „Uprzejmie informujemy, że wojewoda mazowiecki w ramach sprawowania nadzoru nad samorządem zbadał zarządzenie nr 66/2015 prezydenta Otwocka. Jednocześnie informujemy, że 28 października 2015 r. prezydent wydał zarządzenie nr 198/2015 w sprawie zmiany wytycznych do sporządzenia arkuszy organizacyjnych dla placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Otwock na rok szkolny 2015/2016, w rozdziale III skreślono ust. 2-5, w rozdziale V skreślono ust. 2 i w rozdziale VI skreślono ust. 3. Analiza prawna obydwu zarządzeń łącznie nie wykazała naruszenia przepisów (nie stwierdzono ich nieważności)” – czytamy w korespondencji. Ciekawe, dlaczego zostało wydane nowe, wprowadzające zmiany zarządzenie, już bez zapisów kwestionowanych przez radnych.

Co ciekawe, zarządzenia numer 198 z 28 października nie znaleźliśmy w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej urzędu miasta, mimo że od daty jego wydania minął już ponad tydzień. Zwykle zarządzenia prezydenta są publikowane w internecie tego samego albo następnego dnia. Jak ustaliliśmy, jego treść nie została jeszcze przekazana do wydziału informatycznego, który umieszcza takie dokumenty na stronie internetowej miasta, ani do Biura Obsługi Mieszkańców, gdzie powinna trafić wcześniej. Od sekretarki wiceprezydent Agnieszki Wilczek dowiedzieliśmy się, że podpisane zarządzenie leży jeszcze na biurku pani prezydent. Nie udało nam się z nią skontaktować, gdyż w ubiegłym tygodniu od środy przebywała na zwolnieniu. Czyżby wiceprezydent wstydziła się opublikować dokument?

One thought on “Dyrektorzy odzyskali wolność

  • 13 lutego 2017 o 21:20
    Permalink

    Ta zimna wilczyca powinna wyć do księżyca w lasku kabackim , a nie krzywdzić ludzi w Otwocku.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.