Oddaj krew – uratuj życie

Możesz pomóc i uratować czyjeś życie! W niedzielę, 15 listopada na parkingu przy kościele przy ul. ks. Piotra Skargi 24 w Józefowie stanie bus medyczny, gdzie będzie można oddać krew. Akcja zacznie się o godz. 9 i zakończy o godz. 14. Na uczestników czekają domowe wypieki i słodki poczęstunek.

plakat_krwiodawstwo

Św. Jan Paweł II powiedział podczas Światowego Dnia Krwiodawstwa w 2004 r., że „oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To DAR ŻYCIA… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”. Dlatego tak istotne są akcje, podczas których każda osoba w wieku 18-65 lat może zostać honorowym dawcą krwi. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby zagrażające życiu. Krew i produkty krwiopochodne wykorzystywane są nie tylko przy skomplikowanym leczeniu medycznym i chirurgicznym. Krew odgrywa również istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem, a także w czasie katastrof czy wypadków drogowych. Najcenniejsza jest krew o czynniku Rh- ze względu na to, że jest ona rzadko spotykana u dawców. Oddając jednostkę krwi, czyli 450 ml, można uratować życie nawet trzem osobom!

W Józefowie w ramach 64. Dnia Krwiodawstwa zaplanowano akcję, podczas której można podzielić się tym wyjątkowym darem życia. W niedzielę, 15 listopada na parkingu koło kościoła pw. M. B. Częstochowskiej stanie specjalny ambulans, gdzie pracownicy Regional- nego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa z Warszawy będą pobierać krew od chętnych dawców. Wystarczy zarezerwować sobie na to godzinę. Nie zapomnij zabrać dowodu osobistego.

Kto może zostać dawcą? – Niemal każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Na miejscu będzie lekarz, który zbada każdą osobę chcącą oddać krew i zdecyduje, czy może ona zostać dawcą – wyjaśnia Kinga Błaszczyk, organizator józefowskich dni krwiodawstwa, i gorąco zachęca do uczestnictwa w akcji. Będzie ona trwała w godz. 9-14, ale rejestracja dawców zakończy się o godz. 13, aby pracownicy ambulansu spokojnie mogli skupić się na pobieraniu krwi od dawców.

Na tym nie koniec. Przy kościele pojawi się również kawiarenka Krwiodawcy, gdzie będzie można spróbować domowych słodkich przysmaków. – Wypieki i różne specjały przygotowały mieszkanki Józefowa – podkreśla Kinga Błaszczyk. Podczas akcji krwiodawstwa naj-młodsi goście nie będą się nudzili.

W kawiarence będzie animatorka z przedszkola Fiku-Miku, która zabawi dzieci i pomaluje im buźkę. – Do zobaczenia w niedzielę, 15 listopada – zaprasza organizatorka józefowskich dni krwiodawstwa.

Krew mogą oddać:
  • osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg,
  • osoby, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.