Klaskaniem wystraszysz dzika

Każde dziecko wie, że „kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo szybko zmyka”. A co ma zrobić mieszkaniec Wawra, gdy spotyka dzika w środku miasta? Przede wszystkim zachować spokój i próbować go wystraszyć, ale nie rzucając patykiem, tylko bijąc brawo.

dziki w ciapki

Mieszkającym w warszawskich lasach dzikom zrobiło się już za ciasno. Coraz częściej wychodzą na wawerskie ulice, spacerując po nich nie tylko
w nocy. Jest ich coraz więcej, bo władze stolicy ze względów bezpieczeństwa nie zgadzają się na odstrzał zwierząt (ostatni przeprowadzony był w 2013 r.), a ich odławianie jest drogie (kosztuje od 300 do 350 zł), czasochłonne i nie zawsze skuteczne. Co ma zrobić mieszkaniec Wawra, gdy nieoczekiwanie stanie oko w oko z dzikiem? Zapytaliśmy o to łowczego Lasów Miejskich Józefa Mierzwińskiego.

– Do tragedii może dojść jedynie wskutek niewiedzy. Dziki boją się ludzi i od małego mają zakodowane, że człowieka należy unikać. Ich atak może być spowodowany tym, że nie widzą zbyt dobrze, dlatego kiedy zwierzę będzie zbyt blisko, najlepiej je wystraszyć, na przykład klaszcząc. Dziki mają bardzo dobrze rozwinięty słuch i z pewnością się odsuną – mówi leśniczy.

I przestrzega, by nigdy nie rzucać w dzika kamieniami czy patykami.

– Dzik atakuje człowieka, kiedy poczuje z jego strony zagrożenie, sam z siebie nie zaatakuje. Nie należy podejmować żadnych gwałtownych działań – najlepiej po prostu odsunąć się od zwierzęcia – dodaje.

To oczywiście nie rozwiązuje problemu dzików w mieście, bo jak przekonuje łowczy Lasów Miejskich, najskuteczniejszym i najtańszym sposobem pozbycia się ich są zorganizowane polowania. Na to jednak nie zgadzają się władze stolicy.

– Trudno sobie wyobrazić, by biegano po lasach, gdzie spaceruje mnóstwo osób, i strzelano do zwierząt – podkreślają urzędnicy stołecznego ratusza.
Jeżeli mają Państwo problem z dzikami lub chcieliby uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące tych zwierząt, najlepiej dzwonić pod numer interwencyjny (19  115) bądź kontaktować się bezpośrednio z Łowczym Lasów Miejskich pod numerem telefonu 600 020 746.

Dominika Kalinowska

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.