Prawnik za darmo w każdej gminie

Od nowego roku mieszkańcy powiatu otwockiego będą mogli korzystać z bezpłatnych porad prawnych w swojej gminie. Prawnicy będą dyżurować dwa lub trzy razy w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie. Przeczytaj, kto będzie mógł skorzystać z ich pomocy.

prawo

Zgodnie z ustawą przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości od 1 stycznia 2016 r. na terenie Polski zacznie działać system darmowej pomocy prawnej. Ciężar organizacji punktów w konkretnych miejscach spoczywa na powiatach. – Mamy ograniczone możliwości, jeśli chodzi o lokale. Dlatego łatwiej nam zawrzeć porozumienie z gminami, gdzie uda się wygospodarować takie pomieszczenie. Ustawodawca nakłada na nas obowiązek zorganizowania pięciu punktów w powiecie. Na zarządzie zadecydowaliśmy, że postaramy się stworzyć je w każdej gminie – mówi wicestarosta Paweł Rupniewski.

W Otwocku bezpłatne porady prawne będą udzielane w dwóch punktach. Pod znakiem zapytania stało korzystanie z tych porad w Józefowie, ale jak się dowiedzieliśmy, wszystko jest na dobrej drodze.

– W Józefowie też będziemy starali się zorganizować pomieszczenie, żeby od przyszłego roku mieszkańcy mieli dostęp do bezpłatnej porady prawnika – informuje Rupniewski. Wierząc wicestaroście, pomoc prawna będzie udzielana na terenie każdej gminy powiatu.

Część punktów prowadzona będzie przez adwokatów i radców prawnych wskazanych przez Okręgową Radę Adwokatów oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych (w Otwocku i Józefowie), a w pozostałych gminach – przez organizacje pozarządowe, które zajmują się udzielaniem porad prawnych, na podstawie konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu. Zainteresowani mo-gą składać oferty do 27 listopada do godz. 16.00 w starostwie. Wysokość dotacji na prowadzenie zadania od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. wynosi 4 995 zł miesięcznie.

Porady będą prowadzone dwa lub trzy razy w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie (patrz ramka). Jednak nie wszyscy mieszkańcy będą mogli z nich skorzystać. Ustawa jasno precyzuje, kto będzie mógł otrzymać bezpłatną pomoc prawną (patrz ramka).

Punkty prawne w gminach
 • Otwock: PCPR, ul. Komunardów 10 Urząd miasta, ul. Armii Krajowej 5
 • Józefów: Urząd miasta, ul. Wyszyńskiego 1
 • Karczew: Urząd miasta, ul. Warszawska 28, poniedziałek i środa 15.00-19.00, piątek 10.00-14.00
 • Sobienie-Jeziory: GOPS, ul. Garwolińska 16a, wtorek 8.00-12.00, czwartek 8.00-12.00
 • Osieck: Urząd gminy, ul. Rynek 1, wtorek, czwartek i piątek 14.00-18.00
 • Kołbiel: Urząd gminy, ul. Szkolna 1, poniedziałek 14.00-18.00, środa 8.00-12.00
 • Celestynów: Urząd gminy, ul. Regucka 3, wtorek i środa 15.00-19.00, piątek 8.00-12.00
 • Wiązowna: Urząd gminy, ul. Lubelska 59, poniedziałek 14.00-18.00, czwartek 8.30-12.30
Kto będzie mógł otrzymać pomoc?
 • osoby, które nie ukończyły 26. roku życia,
 • osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, n osoby, które ukończyły 65 lat,
 • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, n kombatanci,
 • weterani, n zagrożeni katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną lub poszkodowani w ich wyniku.
Zakres porad:

przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawo pracy, cywilne, karne, administracyjne, ubezpieczeń społecznych, rodzinne, podatkowe
z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.