Mafia wrobiła babcię w kredyt

– Pani wnuczka spowodowała ciężki wypadek i potrzebuje pieniędzy – usłyszała w słuchawce telefonu 83-letnia emerytka. Kobieta za wszelką cenę chciała pomóc wnuczce i zaciągnęła kredyt w banku. Nieświadoma, że rozmawia z oszustami, przekazała im pieniądze. Teraz wraz z odsetkami musi spłacić ponad 40 tys. zł.

bab1

Mieszkanka Józefowa bardzo kocha swoją wnuczkę i zrobiłaby dla niej wszystko. Na początku listopada w jej mieszkaniu zadzwonił telefon. Kiedy odebrała, nogi się pod nią ugięły. Kobieta, która do niej zadzwoniła, przedstawiła się jako policjantka. Poinformowała emerytkę, że jej wnuczka spowodowała ciężki wypadek i potrzebuje pieniędzy. Starsza pani nie wiedziała, że rozmawia z oszustką, która po chwili przekazała słuchawkę wspólniczce, fałszywej wnuczce. – Babciu, pomóż mi, miałam wypadek i muszę zapłacić 30 tys. zł, aby ratować życie potrąconego człowieka – szlochała rzekoma wnuczka. Emerytka nie rozpoznała głosu wnuczki, ale oszustka tak bardzo płakała, że seniorka w końcu uwierzyła, że rozmawia z prawdziwą krewną. – Nie mam takiej gotówki, ale wezmę pożyczkę w banku. Pomogę ci – obiecała.

83-latka dużo czytała o oszustach, którzy w podobny sposób wyłudzają pieniądze od starszych osób, ale nie przypuszczała, że ją też coś takiego spotka. – Kierując się dobrym sercem i chcąc pomóc wnuczce, kobieta natychmiast udała się do jednego z bankowych oddziałów – mówi komisarz Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Emerytka poprosiła o szybki kredyt. Pracownica banku przypuszczała, że starsza pani padła ofiarą oszustów i próbowała odwieść ją od wzięcia pożyczki. Jednak emerytka upierała się i na nic zdały się tłumaczenia pracownicy banku. – 83-letnia kobieta zaciągnęła kredyt w wysokości 30 tys. zł. Potem przekazała gotówkę – mówi komisarz Sawicki.

Oszuści umówili się z emerytką w piątek, 9 listopada o godz. 17 w pobliżu sklepu spożywczego przy ul. Teatralnej w Józefowie. 83-latka oddała pieniądze nieznanemu mężczyźnie. Po pewnym czasie odkryła, że padła ofiarą oszustów, i powiadomiła policję.

– Mężczyzna, który odebrał 30 tys. zł, był młody i niski. Z policyjnych ustaleń wynika, że miał kruczo-czarne włosy i ciemną karnację. Policjanci nie wykluczają, że w pobliżu sklepu znajdował się samochód nieznanej marki, w którym mogły przebywać inne osoby związane z tym przestępstwem – tłumaczy komisarz Sawicki. – Prowadzący sprawę policjanci z Józefowa poszukują osób, które mogą pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu sprawców tego przestępstwa – dodaje komisarz. Wszystkie osoby mogące pomóc w schwytaniu oszustów proszone są o pilny kontakt z Komisariatem Policji w Józefowie pod nr tel. 22 789 21 07 lub z najbliższą jednostką policji.

Stróże prawa ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów, wnuczków lub innych członków rodziny, którzy żerują na dobrym sercu seniorów. – Mieszkanka Józefowa padła ofiarą oszustów, chociaż, jak sama przyznała, dużo czytała na temat metod działania i wyłudzeń pieniędzy od seniorów – wyjaśniają policjanci.

– Mimo tej wiedzy 83-latka dała się omotać przestępcom. To świadczy o tym, jak sprytni i wyrachowani są oszuści. Powiedzą wszystko, aby ofiara im uwierzyła. W tym przypadku oszuści ostrzegali emerytkę przed tym, że pracownik banku będzie próbował ją odwieść od zaciągnięcia kredytu, i prosili, aby ich nie słuchała. I tak się stało. Niestety 83-latka uwierzyła oszustom, a nie pracownikowi banku, i teraz słono za to zapłaci. Zaciągnęła kredyt, ale wraz z odsetkami i innymi opłatami będzie musiała spłacić aż 41 tys. zł – informują funkcjonariusze.

Sposób „na wnuczka“

Oszuści informują starsze osoby, aby udając się do banku w celu wypłaty pieniędzy, nie mówili kasjerom i obsłudze placówek bankowych, w jakim celu to robią. Oszuści starają się przekonać starsze osoby, że pracownicy banków również należą do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować. Tak działają:

  • dzwoni telefon,
  • ktoś mówi, że jest twoim wnuczkiem, krewnym… coś się wydarzyło: wypadek, choroba,
  • rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie, ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów,
  • pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy,
  • pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu,
  • rozmówca prosi cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu.

W takiej sytuacji NIGDY nie przekazuj pieniędzy, nie zaciągaj pożyczki, nie rób przelewu. ZAWSZE powiadom o tym policję, dzwoniąc pod nr tel. 112 lub pod nr 22 60 33 222. Skontaktuj się również z prawdziwym członkiem rodziny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.