Zagłodziłby pieski na śmierć

Były przywiązane do furmanki na bardzo krótkich łańcuchach, które wrosły już w skórę. Nie miały nawet budy. Ujadały z głodu i zimna. Pięć zabiedzonych i okaleczonych psów odebrali rolnikowi z Osiecka inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Otwocku. Ich interwencja uratowała zwierzęta przed śmiercią w męczarniach.

pies0m

Temu psu trzeba było operacyjnie usuwać wrośnięty w szyję łańcuch
Temu psu trzeba było operacyjnie usuwać wrośnięty w szyję łańcuch

Kiedyś gospodarstwo Kazimierza R., położone zaledwie kilkaset metrów od urzędu gminy i kościoła w Osiecku, działało prężnie, ale z biegiem lat popadło w ruinę. Wiejska mentalność jednak została – pies powinien być na łańcuchu na  podwórku! Mężczyzna przygarniał każdego psiaka, który przypadkiem zabłąkał się w okolicy jego gospodarstwa. Jego miłość do zwierząt była jednak okrutna i chora.

50-letni rolnik każdego psa uwiązywał na bardzo krótkim łańcuchu, który ciasno oplatał szyję zwierzaka, tak aby nigdy nie uciekł. W ten sposób na podwórku Kazimierza R. znalazło się pięć psów. Były przywiązane do starej furmanki, nie miały ani miski z wodą, ani miejsca, gdzie mogłyby schronić się przed deszczem, wiatrem i zimnem. Spały we własnych odchodach.

Pogonił kobietę widłami
Przez wiele miesięcy nikt nie zwrócił uwagi na to, w jak tragicznych warunkach żyją zwierzęta. Ich okrutny los odmienił się pod koniec listopada. Ulicą przechodziła wtedy Irena Przyborowska, mieszkanka Otwocka, która usłyszała żałosne ujadanie.

– Przez dziurę w drewnianym płocie dostrzegłam strasznie zaniedbane psy – wspomina z trwogą pani Irena. – Próbowałam tłumaczyć temu rolnikowi, że nie można trzymać psów w takich okropnych warunkach, że nie mają nawet budy – dodaje.

Kazimierz R. nie chciał jej słuchać, był agresywny. Kiedy kobieta chciała wejść na posesję i sprawdzić stan zwierzaków, rolnik zwyzywał ją, a potem złapał za widły i ruszył w jej kierunku. Kobieta uciekła za ogrodzenie, ale nie poddała się. O sprawie powiadomiła Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Otwocku.

pies2
Mimo że psiaki były zagłodzone i cały czas trzymane na uwięzi, okazały się bardzo ufne i przyjacielskie

Interwencja inspektorów
Kilkanaście godzin później w gospodarstwie pojawiała się prężnie działająca grupa inspektorów z otwockiego TOZ-u oraz stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt Grzegorza Bielawskiego. Gospodarz i jego znajomi pili wtedy alkohol.

– Na podwórku zastaliśmy uwiązane na łańcuchu dwa psy i trzy suczki. Jedna z nich miała szczeniaka, którego nie mogła karmić, bo nie miała mleka. Szczeniak był jeszcze ślepy. Zwierzęta były w fatalnym stanie. Od razu zdecydowaliśmy, że je zabieramy – mówią inspektorzy. – Psy były wygłodzone, wyglądały jak szkielety. Były przywiązane krótkimi łańcuchami do czegokolwiek. Miały poranione szyje. Niektóre musieliśmy zabrać razem z łańcuchami, bo wrosły one w skórę – wspominają z przerażeniem inspektorzy.

Weterynarz usunął wrośnięte w skórę łańcuchy
Kiedy Kazimierz R. zrozumiał, że inspektorzy zabierają jego psy, razem z kolegami zaczął protestować. – Zostawcie je, psom jest tu bardzo dobrze, niczego im nie brakuje. Kocham moje pieski – zapewniał rolnik z Osiecka.

Inspektorzy nie dali wiary zapewnieniom nietrzeźwego mężczyzny. W ciągu godziny psy trafiły do weterynarza. Niektóre prosto na stół operacyjny. Nawet lekarz łapał się za głowę, bo zwierząt w tak złym stanie jeszcze nie widział. – Walka z wrośniętymi łańcuchami była trudna i długa, ale udało się oswobodzić psy – tłumaczą wolontariusze. Okazało się, że zwierzęta były nie tylko mocno poranione, ale również odwodnione i bardzo niedożywione. Podano im kroplówki i leki. Obecnie są pod opieką medyczną.

Przeciwko Kazimierzowi R. zostanie złożone zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzętami. Grozi mu wysoka grzywna, a nawet dwa lata więzienia. O sprawie powiadomiono również wójta Osiecka.

  • Możesz pomóc
    Wystarczy wpłacić dowolną kwotę na konto:
    Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Otwocku ul. Przewoska 20/32, 05-400 Otwock
    BGŻ S.A.: 89 2030 0045 1110 0000 0215 7820 koniecznie z dopiskiem: „Psy z łańcucha”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.