Olpiński przeszedł do historii

Podczas rozgrywanych w Tokio Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Karate Kyokushin zawodnik KSW Bushi Szymon Olpiński wywalczył brązowy medal w kategorii 15 lat powyżej 65 kg. Stał się w ten sposób drugim polskim juniorem, który zdobył medal na tej imprezie w konkurencji kumite.
Ekipa KSW Bushi w komplecie (od lewej): Agnieszka Winek, Szymon Olpiński i sensei Paweł Juszczyk
Ekipa KSW Bushi w komplecie (od lewej): Agnieszka Winek, Szymon Olpiński i sensei Paweł Juszczyk

Młodzieżowe mistrzostwa towarzyszyły imprezie głównej, którą były Mistrzostwa Świata Open Mężczyzn. Wzięło w nich udział sześciu reprezentantów Polski. Niestety wszyscy przegrali pierwszą lub drugą walkę, odpadając z rywalizacji w drugim dniu turnieju. Więcej szczęścia mieli młodzi polscy karatecy, wśród których najlepiej wypadł Szymon Olpiński. Mieszkający w Karczewie zawodnik jako jedyny wygrał dwie walki i wszedł do strefy medalowej.

Oba stoczone przez zawodnika KSW Bushi pojedynki były bardzo wyrównane. W pierwszym starciu, z reprezentantem gospodarzy, o zwycięstwie Olpińskiego zadecydowała kara genten ichi, którą jego przeciwnik otrzymał za dwa faule. W drugim Szymon pokonał po dogrywce trenującego w jednym
z najsilniejszych moskiewskich klubów Seiken aktualnego mistrza Europy Władysława Amirowa. Walkę o wejście do finału Polak przegrał z cięższym o 10 kg Japończykiem, który wygrał całą kategorię. Japoński zawodnik miał, szczególnie w drugiej połowie, lekką przewagę. Mimo to w ostatnich sekundach Szymon trafił go w głowę kaiten mawashi geri (kopnięciem obrotowym z wyskoku). Kopnięcie było jednak zbyt słabe, aby przekonać japońskich sędziów do przyznania punktu zawodnikowi z Polski.

Medal Olpińskiego to drugi w historii krążek zdobyty przez polskiego juniora w konkurencji kumite na imprezie tej rangi. Pierwszy wywalczyła w 2009 roku Aleksandra Zajkowska z Łomży, która zdobyła srebro. Dwie walki wygrała także w Tokio w 2010 roku wychowanka sensei Pawła Juszczyka Marta Zwierz, co wtedy jednak nie wystarczyło do zdobycia medalu. Pozostałym polskim juniorom udawało się wygrać na tokijskiej imprezie maksimum jedną walkę.

Warto przypomnieć, że Olpiński jest aktualnym mistrzem Europy w swojej kategorii, zdobywcą pierwszego miejsca na Pucharze Europy oraz złotym medalistą turniejów w Kijowie i Grodnie, gdzie miał okazję zmierzyć się z należącymi do światowej czołówki karatekami z rosyjskich klubów.

W drugiej części turnieju, czyli w Mistrzostwach Świata Open Kobiet, jedyną reprezentantką Polski była czołowa zawodniczka KSW Bushi Agnieszka Winek, która po wyrównanej walce i dogrywce uległa reprezentantce gospodarzy. Wystąpiła ona również wraz z Angeliką Rejteradą i Gabrielą Tomalą w konkurencji Team Kata, lecz mimo udanego występu Polki nie weszły do strefy medalowej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.