Czy to koniec „Gazety Otwockiej”?

Dni wydawanej od 25 lat „Gazety Otwockiej” wydają się być policzone. Miesięcznik samorządowy ma przestać istnieć od nowego roku, przynajmniej w formie papierowej. Takich cięć w przyszłorocznym budżecie miasta chcą dokonać radni, dla których „GO” w obecnej formie to „kosztowny album ze zdjęciami”.

go

W planowanych na 2016 r. wydatkach miasta radni z koalicji, która ma większość w radzie miasta (Klub Radnych PiS, Bezpartyjnych i Chrześcijańska Inicjatywa Samorządowa), nie przewidują pieniędzy na „Gazetę Otwocką”. Z przedstawionego 9 grudnia na komisji wniosku do projektu budżetu, który zawiera ok. 100 poprawek, wynika, że pieniądze zabezpieczone przez prezydenta na wydawanie miesięcznika samorządowego (185 tys. zł) zostały zdjęte. – Oznacza to, że od stycznia 2016 r. nie mamy „Gazety Otwockiej”, czyli na 100-lecie miasta, po 25 latach wydawania, miesięcznik samorządowy przestaje istnieć. Przynajmniej w formie papierowej – komentował na gorąco pomysł radnych podczas komisji budżetu wzburzony prezydent Zbigniew Szczepaniak.

Gazeta do sieci
Radni zaproponowali przeniesienie „GO” do internetu, co pozwoliłoby zaoszczędzić 185 tys. zł rocznie. – Są orzeczenia sądów mówiące że gazeta bezpłatna wydawana przez samorząd jest konkurencją dla istniejących tygodników, dwutygodników czy miesięczników, a takiej konkurencji nie powinna stanowić, bo nie jest to zadaniem własnym gminy. Druga rzecz, to znaczne koszty wydawania gazety – około ćwierć miliona złotych
w ciągu roku. Wiemy, że rok 2016 jest wyjątkowy. Już dawno weszliśmy w świat cyfryzacji, mamy dostęp do gazet przez internet, takie internetowe wydania byłyby na czasie i pozwoliły zaoszczędzić ćwierć miliona złotych – argumentował radny Krzysztof Kłósek. – Bardzo się cieszę, że dba pan o przedsiębiorców w naszym mieście, bo ja to robię już od dawna, również leży mi na sercu istnienie innych gazet – odparł prezydent Szczepaniak.

Ulice zamiast miesięcznika
Jak wyliczyli radni, roczny koszt wydawania samorządowego miesięcznika wystarczyłby do wybudowania nowej ulicy. – Koszt wydawania „Gazety Otwockiej” wraz z wynagrodzeniami dla pracowników zatrudnionych w tym wydziale przekracza ćwierć miliona złotych. Dla porównania jeden rok funkcjonowania „GO” pochłania w przybliżeniu tyle pieniędzy co budowana ulica Racławicka. Przez 10 lat mielibyśmy 10 ulic – podkreślał Jarosław Margielski. Zwrócił również uwagę na nakład, w jakim do tej pory miesięcznik się ukazywał. Zdaniem przewodniczącego rady drukowanie „GO”
w nakładzie 12 tys. egzemplarzy nie znajduje uzasadnienia. – To jest pana interpretacja. Takie były potrzeby, wszystkie egzemplarze schodziły
i dlatego tyle drukowano – ripostował podczas komisji prezydent.

Duży nakład, mało treści
Szef rady miasta krytycznie odniósł się do wartości merytorycznej „GO”, nazywając gazetę „albumem ze zdjęciami”. – Jaka jest wartość merytoryczna tej gazety, osoby, które biorą udział w sesjach i komisjach rady miasta, chyba wiedzą najlepiej – przekonywał Margielski. Skarżył się także na brak możliwości zamieszczania sprostowań do drukowanych wypowiedzi radnych. – Upomniałem się o sprostowanie odnośnie do kłamliwego zacytowania mojej wypowiedzi, również radny Przemysław Bogusz miał problemy z wyegzekwowaniem sprostowań – wypomniał prezydentowi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Do słów szefa rady miasta odniósł się prezydent. – Jeżeli pismo nawet jest albumem ze zdjęciami, ale pozytywnie odbieranym przez mieszkańców, to uważam, że powinno istnieć. Państwo jednak macie prawo do innego zdania. Wszystkie artykuły, które mogliście państwo wydrukować, w „GO” się ukazywały – podkreślał Zbigniew Szczepaniak.

Ostateczną decyzję o przyszłości „GO” rada miasta podejmie podczas uchwalania przyszłorocznego budżetu, co ma nastąpić po świętach. Wtedy dowiemy się, czy pieniądze na wydawanie miesięcznika zostaną w całości zdjęte. Na przyszły rok planowano cztery wydania specjalne lub pięć wydań specjalnych „GO” z okazji 100-lecia miasta. Nakład miał zostać zmniejszony do dziewięciu tysięcy egzemplarzy.

Koszty i założenia gazety na 2016 rok

 • Nakład: 9 000 egz.
 • 12 wydań – ok. 110 tys. zł
 • Wydawnictwa specjalne: koszt ok. 30 tys. zł
 • Wierszówki – w tym głównie dla autorów i współautorów wydawnictw specjalnych – ok. 10 tys. zł
 • Korekta wszystkich wydawnictw – ok. 10 tys. zł
 • Publikacja ogłoszeń w prasie (informacje/ogłoszenia/okolicznościowe) – ok. 30 tys. zł

Planowane wydania specjalne

 • 1. Sylwetki Honorowych Obywateli Miasta Otwocka
 • 2. Saga rodów otwockich (zbiór publikowanych tekstów)
 • 3. Patroni otwockich ulic
 • 4. Miejsca pamięci narodowej na terenie miasta
 • 5. Witold Pilecki i Zofia Pilecka-Optułowicz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.