W sieci oszustów
Czy masz już prezent dla córki, syna lub wnuczków? Na przygotowanie upominku zostało już coraz mniej czasu. Chcąc uniknąć pośpiechu, nerwów, tłoku i kolejek w sklepach czy galeriach, można wybrać się na zakupy… online, czyli przez internet. W sieci kuszą liczne promocje, ale uważaj! Tam też czyhają przestępcy, którzy po mistrzowsku wyciągną z twojego konta bankowego pieniądze.
Przed świętami Bożego Narodzenia handlowcy zachęcają do robienia zakupów po promocyjnej cenie. Żerują na tym również oszuści. W połowie grudnia wszystkim udziela się przedświąteczna gorączka. Teraz wybieramy prezenty dla najbliższych, kupujemy świąteczne ozdoby i inne artykuły z długiej listy. Dobrym rozwiązaniem są zakupy przez internet. W sieci na aukcjach lub specjalnych handlowych portalach znajdziesz wszystko. Można tam trafić na prawdziwe perełki po znacznie niższej cenie niż w tradycyjnych sklepach. Podczas zakupów online trzeba być jednak ostrożnym, bo wśród internetowych ofert znajdą się także te po „bardzo okazyjnej cenie”. Za takimi okazjami często stoją oszuści. Przekonała się o tym 19-letnia studentka mieszkająca w gminie Celestynów.
Wymarzony telefon
Kobieta od dawna oszczędzała pieniądze na wymarzony telefon komórkowy. Na jednym z popularnych portali internetowych znalazła kuszącą ofertę. Sprzedawca oferował telefon po niższej cenie. Studentka długo się nie zastanawiała, była pewna, że transakcja jest bezpieczna.
– Firma z Tomaszowa Lubelskiego wystawiła na sprzedaż telefony komórkowe znanej marki w atrakcyjnej cenie – tłumaczy st. asp. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. – Urządzenia miały być nowe, a cena podlegała negocjacji. W rezultacie kobieta zapłaciła za wymarzony telefon 1 480 zł, łącznie z kosztami związanymi za przesyłkę – dodaje st. asp. Durlik.
W paczce była kawa
Mieszkanka Celestynowa z niecierpliwością czekała na przesyłkę.
– Sprzedający zapewniał, że paczka szybko dotrze, bo wysłał ją kurierem Poczty Polskiej z opcją „płatność za pobraniem”. Transakcja sprawiała wrażenie bezpiecznej, ale tylko pozornie – podkreśla Durlik. – Następnego dnia kurier dotarł pod adres 19-latki. Przesyłka była dobrze zabezpieczona, widniał na niej przekaz Poczty Polskiej. Kurier upierał się, że sprzedający nie zakreślił opcji, aby można było otworzyć przesyłkę przed uregulowaniem płatności – dodaje policjantka.
Studentka nie spierała się. Zapłaciła kurierowi i rozpakowała paczkę, aby zobaczyć swój wymarzony telefon. Przecierała oczy ze zdumienia – w paczce zamiast telefonu była… paczka kawy!
Internetowa plaga
19-latka wybiegła z domu, licząc na to, że uda jej się zatrzymać kuriera, ale było za późno. Mężczyzna szybko odjechał.
– Okazało się, że kurier, który przywiózł przesyłkę studentce, wcale nie jest pracownikiem Poczty Polskiej – tłumaczy st. asp. Sylwia Durlik.
Takich spraw jest więcej. Oszustwa internetowe to prawdziwa plaga. Przestępcy wymyślają coraz nowsze metody nabierania klientów. Jeden z oszustów przez kilka miesięcy sprzedawał m.in. ubrania, perfumy. Osoby, które dokonały zakupu i odbierały przesyłkę na poczcie, zamiast zakupów w paczce znajdowali cegły lub deski. Niedawno pisaliśmy również o mieszkańcu Otwocka, który kupił po okazyjnej cenie (390 zł) markowego laptopa. Przesyłka dotarła, ale w paczce zamiast podręcznego komputera była trzykilogramowa deska!
Unikaj superokazji
Z plagą internetowych oszustw w powiecie otwockim walczą funkcjonariusze otwockiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci podpowiadają, jakimi zasadami należy kierować się przed zakupem i dokonaniem płatności.
Najważniejsze, aby dokonywać zakupów w znanych i sprawdzonych sklepach internetowych i portalach.
– Zanim kupisz, koniecznie sprawdź opinie i komentarze na temat sprzedającego. Szczególną czujność powinna wzbudzić mała liczba pozytywnych komentarzy – ostrzegają policjanci. – Jeśli na stronie jest wskazany wyłącznie adres e-mail i brakuje numeru telefonu czy adresu, powinniśmy wzmóc czujność, bo możemy zostać oszukani. Warto uważać na ,,superokazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu, musi tak samo wyglądać w rzeczywistości – wyliczają funkcjonariusze.
Tak zrobisz bezpieczne zakupy
- Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego. Wybieraj formę zapłaty „za pobraniem”.
- Przed kupnem na aukcji internetowej przeczytaj komentarze o sprzedającym. Czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
- Przed zakupami zasięgnij opinii o sprzedawcy i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu, adres.
- Uważaj na ,,superokazje”. Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu, musi być takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w legalny sposób.
- Jeśli licytujesz na aukcji internetowej, poczekaj do jej zakończenia. Dopiero wtedy możesz dokonać przelewu.
- Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych, nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
- Godne zaufania serwisy zazwyczaj zapewniają różne i bezpieczne opcje płatności.
- Kupując telefon komórkowy, zapytaj o dowód zakupu. Dzięki temu unikniesz kupowania kradzionego urządzenia.
- Zamawiając sprzęt RTV, zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi. Nowy sprzęt na pewno będzie je posiadał.
- Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć.
- Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów i nie podawaj haseł.
Jeśli zostałeś oszukany:
- powiadom policję,
- poinformuj administratorów danego portalu, serwisu,
- zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, m.in. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję e-mailową. Zapisz również numer aukcji, ogłoszenia, nazwę konta (nick), dane sprzedającego.