Więcej patroli w przyszłym roku

Mieszkańcy Otwocka, Józefowa, Celestynowa oraz Wiązowny wkrótce będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej. W przyszłym roku na terenie tych gmin
pojawią się dodatkowe patrole policji. Samorządy zapłacą za nie łącznie prawie 100 tys. zł ze swoich budżetów.
Rejon stacji PKP w Celestynowie jest częstym celem policyjnych patroli, także tych ponadnormatywnych
Rejon stacji PKP w Celestynowie jest częstym celem policyjnych patroli, także tych ponadnormatywnych

Służby ponadnormatywne, bo o nich mowa, to dodatkowe patrole, w których mogą uczestniczyć policjanci w czasie wolnym od służby i dzięki temu zarobić dodatkowe pieniądze. Nie jest to zatem służba obowiązkowa, a wręcz, co podkreśla Komendant Powiatowy Policji w Otwocku, przywilej dla wybranych.

– Służby ponadnormatywne nie są dla wszystkich, bo jeśli jakiś policjant nie wywiązuje się ze swoich podstawowych obowiązków, często bywa na zwolnieniach lekarskich, to nie mogę mu zezwolić, by brał taką służbę. W tych patrolach mogą uczestniczyć jedynie ci policjanci, co do pracy których nie mam żadnych zastrzeżeń. Zarobienie dodatkowych pieniędzy w takich służbach ma być rodzajem przywileju dla wzorowych funkcjonariuszy – tłumaczy inspektor Dariusz Zalesiński.

Dotychczas z tego rodzaju służby w naszym powiecie korzystały zaledwie trzy samorządy, asygnując na ten cel po kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. W bieżącym roku obok Otwocka i Józefowa patrole odbywały się na terenie gminy Celestynów, gdzie przyniosły pożądany skutek. Dlatego w przyszłorocznym budżecie władze gminy zaplanowały pieniądze na dodatkowe służby.

– W listopadzie zorganizowaliśmy na terenie gminy 11 dodatkowych patroli. Policjanci nałożyli 51 mandatów karnych, głównie za przekroczenie prędkości na ul. Reguckiej, w rejonie szkoły podstawowej. Ponadto wylegitymowano 99 osób, skontrolowano 40 pojazdów i 54 sklepy. Sprawdzono 92 miejsca niebezpieczne i 69 niestrzeżonych parkingów – wylicza kierownik posterunku policji w Celestynowie asp. sztab. Paweł Lechnik.

Jednak służby ponadnormatywne to także działania podejmowane wspólnie z innymi formacjami, takimi jak chociażby Straż Ochrony Kolei. A szef otwockiej policji zapatruje się na to jeszcze szerzej.

– Wszyscy dobrze wiemy, że policjantów jest ciągle za mało, i te dodatkowe patrole są dla mieszkańców ratunkiem na poprawę bezpieczeństwa. Jestem już po wstępnych rozmowach z Nadleśniczym Nadleśnictwa Celestynów i w niedługim czasie planujemy również wspólne patrole leśne. Z uwagi na duże obszary leśne chciałbym ściągnąć na ten teren także patrole policji konnej, chociaż tu akurat niczego nie mogę obiecać. Życzyłbym sobie, aby wszystkie gminy przystąpiły do programu organizowania na swoich terenach służb ponadnormatywnych. Chciałbym, żeby to były rozwiązania systemowe i długofalowe, bo nic nie jest tak ważne, jak bezpieczeństwo mieszkańców – podkreśla komendant Zalesiński.

Tymczasem w przyszłym roku chęć zorganizowania służb ponadnormatywnych zgłosiły jedynie cztery gminy, co znalazło odzwierciedlenie w planowanych przez nie budżetach. Do Otwocka, który na dodatkowe służby ma w budżecie zaplanowane 30 tys. zł, Józefowa, który planuje na nie 40 tys. zł, i Celestynowa, gdzie zaplanowano 10 tys. zł, w 2016 roku dołączy także Wiązowna, która na ten cel postanowiła przeznaczyć 16 tys. zł. Pozostałe gminy z powiatu otwockiego na razie nie widzą potrzeby finansowania dodatkowych patroli policji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.