Podwójna radość Winek

Na rozegranych w Katowicach Mistrzostwach Europy Open Karate Kyokushin IKO zawodniczka KSW Bushi Agnieszka Winek wywalczyła srebrny medal w kategorii kumite kobiet bez podziału na kategorie wagowe. Brązowy medal zdobył Łukasz Helt.
Agnieszka Winek wywalczyła w Katowicach srebrny medal

Srebrny medal Winek jest jej największym sukcesem w dotychczasowej karierze. Podczas odbywających się dzień wcześniej zawodów Pucharu Europy Juniorów i Kata zawodniczka KSW Bushi wywalczyła piąte miejsce w konkurencji kata i drugie w konkurencji kata team. Tak duża wszechstronność na tym poziomie rywalizacji sportowej jest właściwie niespotykana.

Impreza w Katowicach składała się z dwóch części. W sobotę odbył się Puchar Europy Juniorów i seniorów pow. 35 lat w kumite, kata oraz kata team. Następnego dnia rywalizowano podczas Mistrzostw Europy Open, czyli turnieju najlepszych europejskich karateków kyokushin IKO bez podziału na kategorie wagowe, oczywiście osobno dla kobiet i dla mężczyzn. W całej imprezie udział wzięło ponad 400 zawodników z 15 krajów europejskich oraz z Nowej Zelandii.

Mistrzostwa Europy Open – w tej części imprezy wystąpiła Agnieszka Winek, która zazwyczaj startuje w kumite kategorii lekkiej. Mimo to, dzięki dobremu przygotowaniu kondycyjnemu i technicznemu, Winek trzykrotnie zdobyła tytuł Mistrzyni Polski Open, czyli bez podziału na kategorie wagowe. Sukcesy na polskiej arenie dały podstawę do udanego występu na Mistrzostwach Europy Open. Już od pierwszej walki było widać, że tego dnia Winek jest w dobrej dyspozycji. W pierwszym starciu pokonała znacznie wyższą Bułgarkę Zornice Kostovą. W drugim pojedynku zawodniczka KSW Bushi, dzięki dobremu wyczuciu tempa, pokonała silną Francuzkę Lisę Maruskin, a w walce o wejście do finału szybką, ale słabszą fizycznie Renne Prasad z Nowej Zelandii.

W finale Winek zmierzyła się ze znacznie silniejszą i cięższą niemal o 10 kg Rosjanką Marianną Krashakovą. Polka próbowała zaskoczyć rywalkę dynamicznymi kopnięciami, jednak nie udało jej się zdobyć przewagi i po regulaminowym czasie walki dwóch sędziów bocznych pokazało remis, a dwóch zwycięstwo Rosjanki. Sędzia główny maty przychylił się do werdyktu na korzyść Marianny Krashakovej i w ten sposób Agnieszka Winek zakończyła rywalizację na drugiej pozycji. Był to najlepszy wynik Polaka na tych mistrzostwach. W kategorii mężczyzn najlepszy polski zawodnik, Damian Galiński, uplasował się na trzecim miejscu.

Agnieszka Winek wzięła również udział w Pucharze Europy, gdzie wraz z Gabrielą Tomalą z Mazowieckiego Klubu Karate Kyokushin oraz Angeliką Rejteradą z Oleckiej Szkoły Sztuk Walki wystąpiła w konkurencji Kata Team. Zawodniczki miały za zadanie przygotować synchroniczne wykonanie układu kata oraz jego interpretacji. Dobry technicznie występ kata oraz ciekawy układ bunkai (interpretacji) pozwoliły uplasować się tej drużynie na drugiej pozycji.

Wszechstronna zawodniczka KSW Bushi doskonale zaprezentowała się również w konkurencji kata indywidualnego, gdzie po bardzo udanej turze eliminacyjnej dostała się do ścisłego finału, zajmując ostatecznie piątą pozycję. Dołączyła w ten sposób do liczącego zaledwie kilka osób grona polskich karateków kyokushin, którym udało się odnosić na tak wysokim poziomie sukcesy zarówno w kata, jak i w walce kontaktowej.

Kolejny medal dla KSW Bushi zdobył Łukasz Helt (kat. mężczyzn 16-17 lat do 65 kg). W walce eliminacyjnej spotkał się on z dobrze mu znanym Szymonem Szuflidą. Po regulaminowym czasie walki sędziowie zdecydowali o remisie. W dogrywce Helt zyskał przewagę dzięki dynamicznym ciosom na korpus, dzięki czemu udało mu się zwyciężyć w tym pojedynku. W walce o wejście do finału spotkał się z bardzo silnym zawodnikiem z Białorusi Andriejem Bialiakiem. Dzięki mocnym technikom ręcznym Białorusin zyskał przewagę i wszedł do finału. Tym samym Łukasz Helt zakończył rywalizację na trzecim miejscu, zdobywając brązowy medal Pucharu Europy Juniorów.

W turnieju o Puchar Europy KSW Bushi reprezentowali również: Karol Brejtfus (kat. kumite mężczyzn 14-15 lat do 65 kg), Kamil Kisiel (kat. kumite mężczyzn 12-13 lat do 50 kg) i Oskar Gębala (kat. kumite mężczyzn 12-13 lat do 50 kg). Niestety, wszyscy odpadli w eliminacjach. Podczas rywalizacji o Puchar Europy w roli sędziego wystąpił sensei Paweł Juszczyk, a w roli sekundanta Mikołaj Pałyska.