W Otwocku odkryją sekrety mumii

W Otwocku prowadzone są największe na świecie badania nad egipskimi mumiami! W Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea przy ul. Borowej grupa archeologów pod okiem onkologów i radiologów przebada egipskie mumie. Za pomocą nowoczesnego sprzętu medycznego uda się ustalić, na co chorowali starożytni i jakie nowotwory występowały w tamtych czasach.
Sarkofag ze zmumifikowanym ciałem kapłana Panepiego
Sarkofag ze zmumifikowanym ciałem kapłana Panepiego

Troje archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego postanowiło zgłębić tajemnice egipskich sarkofagów. W ubiegłym tygodniu do otwockiego szpitala przy ul. Borowej trafiły 42 mumie, w tym zwierząt (kota, krokodyla, barana), które na co dzień można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym oraz w Luwrze. Miejsce badań wybrano ze względu na znajdujący się tu nowoczesny tomograf komputerowy i rentgen.

Naukowcy w pierwszej kolejności sprawdzą, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Badania TK pozwolą odpowiedzieć na pytania o gatunek, płeć i wiek mumii, ale przede wszystkim dadzą szansę na znalezienie śladów chorób występujących w starożytności, zwłaszcza nowotworowych. Pierwsze wyniki prześwietleń okazały się zaskakujące. W badanym zmumifikowanym ciele kapłana Panepiego, pochodzącym z IX i VIII w p.n.e., odkryto amulet ze skarabeuszem, którego nie wykazały wcześniejsze badania. Okazało się też, że Egipcjanin cierpiał na schorzenie kręgosłupa – miał dyskopatię.

Zeskanowane obrazy posłużą także do zrekonstruowania wyglądu ludzi przed mumifikacją
Zeskanowane obrazy posłużą także do zrekonstruowania wyglądu ludzi przed mumifikacją

Drugi etap badań zakłada zastosowanie technik mikroinwazyjnych, niezbędnych do pobrania niewielkich próbek mumii metodami endoskopowymi. Dzięki nim możliwe będzie przeprowadzenie dokładnych analiz laboratoryjnych, w tym genetycznych, z wykorzystaniem badań DNA. Obrazy pozyskane podczas badań zostaną również wykorzystane do przeprowadzenia rekonstrukcji wyglądu zmumifikowanych osobników za życia.

Badania odbywają się w ramach Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii). Jest to największa na świecie realizowana na tak dużą skalę interdyscyplinarna inicjatywa naukowa poświęcona badaniom starożytnych mumii.

– Badania mumii egipskich za pomocą tomografii komputerowej były wprawdzie wykonywane w różnych miejscach na świecie już od lat 70., ale zdołano przebadać ich jedynie nieco ponad 100. Nigdy też nie były one badane tak dogłębnie, w tak kompleksowy sposób i w ramach tak złożonego, interdyscyplinarnego projektu – mówi specjalistka w zakresie badań szczątków ludzkich biorąca udział w projekcie, bioarcheolog Marzena Ożarek-Szilke.

Projekt potrwa trzy lata. Jego otwarcie obserwowały media ogólnopolskie, a także „Linia Otwocka”, które zostały zaproszone do centrum onkologii przy ul. Borowej.

– Jesteśmy zaszczyceni, że będziemy mieli swój wkład w ten fascynujący projekt. Pozyskanie wiedzy o rodzajach występujących w starożytności nowotworów, organach, które atakowały, oraz stadiach rozwoju chorób może znacząco przyczynić się do udoskonalenia dzisiejszych metod profilaktyki i walki z rakiem – mówi Andrzej Radkowski, dyrektor medyczny Affidea Polska, firmy będącej wyłącznym partnerem medycznym pierwszego etapu badań w Warsaw Mummy Project.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.