Spółdzielnia chce oddać Batorego

Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła z propozycją oddania dróg wewnętrznych wraz z parkingami na osiedlu Batorego miastu, aby je wyremontowało. Władze OSM przekonują, że inwestycja będzie służyła nie tylko mieszkańcom osiedla, ale wszystkim korzystającym z bazaru.
Radni wzięli udział w wizji lokalnej na terenie osiedla
Radni wzięli udział w wizji lokalnej na terenie osiedla

Drogi wewnętrzne na terenie osiedla Batorego wymagają remontu, podobnie jak parkingi, z których korzystają także klienci sąsiedniego targowiska miejskiego. To zdaniem władz spółdzielni główny powód, dla którego miasto powinno je przejąć.

– Nie zabraniamy nikomu przejazdu przez osiedle, ale jeżeli te tereny pełnią rolę gruntów ogólnodostępnych, to powinny być przekazane do miasta jako grunty miejskie. Dlatego wystosowaliśmy taki wniosek. W dni targowe mieszkańcy osiedla praktycznie nie mogą korzystać z drogi i parkingu od strony bazaru, muszą też ponosić nakłady związane ze sprzątaniem tego terenu. Skoro parking stał się ogólnodostępny, dlaczego spółdzielnia ma go utrzymywać? Zgadzamy się na to, ale przynajmniej niech zostanie wyremontowany – mówi w rozmowie z „Linią” Jakub Sudoł, zastępca prezesa OSM.

Teren osiedla został oddany w użytkowanie wieczyste OSM. Spółdzielnia od 2002 roku płaci miastu z tego tytułu roczne opłaty w wysokości 1% wartości nieruchomości. Z propozycją OSM zapoznali się wstępnie radni z komisji gospodarki miejskiej, którzy w obecności przedstawiciela mieszkańców osiedla udali się na wizję w terenie.

– Całe osiedle ma pół miliona złotych na cały rok na fundusz remontowy. Widzą państwo, w jakim stanie są te bloki, a co dopiero mówić o drogach – zwrócił się do radnych mieszkaniec.

Szacowany koszt remontu dróg i parkingów na osiedlu Batorego to ok. 450 tys. zł, ale biorąc pod uwagę, że chodniki są w dobrym stanie, co stwierdzono podczas wizji, być może udałoby się zamknąć w kwocie 300 tys. zł. Czy miasto przejmie nowe drogi i odciąży tym samym spółdzielnię, biorąc na siebie dodatkowe obowiązki? Sprawa jest otwarta. Radni przed podjęciem decyzji chcą poznać konkretne wpływy miasta z tytułu użytkowania wieczystego terenu przez spółdzielnię oraz porozmawiać na temat ewentualnego przejęcia z władzami OSM na komisji. – Wpływają postulaty od mieszkańców, żebyśmy rozważyli możliwość zamknięcia osiedlowej drogi i wyremontowania jej wraz z parkingami na własny koszt. My jesteśmy temu przeciwni, mamy taką zasadę, że osiedla spółdzielcze są otwarte, i zarząd OSM stoi na takim stanowisku. Wolelibyśmy, żeby drogi przejęło miasto – zaznacza zastępca prezesa otwockiej spółdzielni.

One thought on “Spółdzielnia chce oddać Batorego

  • 23 grudnia 2015 o 10:21
    Permalink

    Wplywaja wnioski od mieszkańców, zeby osiedle zamknąć, ale Spoldzielnia nie slucha, bo co to niby.. mieszkaniec ma tylko placic, a nie wymagac. W jakim niby stanie sa bloki? Nie tak dawno wiekszosc z nich byla remontowana i to za nie male pieniadze mieszkancow. Dlaczego nikt rzetelnie nie odebral blokow po remoncie?? Teraz wiekszosc z nich kwalifikuje sie do ponownego odnawiania, a wystarczylo zrobic to solidnie. Zauwazanie natomiast w jakim to zlym stanie sa owe bloki jest podpisaniem sie pod zlym zainwestowaniem pieniedzy mieszkancow. Mam nadzieje ze miasto nie przyjmie tego przejecia czesci osiedla.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.