Nie biją, ale kradną i źle parkują

Na początku grudnia wawerscy policjanci i strażnicy miejscy zaprosili mieszkańców Anina na debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu. Z przedstawionego przez mundurowych raportu wynika, że na osiedlu jest raczej spokojnie. Plagą są jednak kradzieże aut i włamania oraz kierowcy notorycznie łamiący przepisy dotyczące parkowania.
Spotkanie z mieszkańcami zorganizowała komisja społeczna rady dzielnicy. Na zdjęciu komendant  komisariatu policji w Wawrze Robert Matusik, przewodnicząca komisji społecznej Hanna Chodecka  i zastępca burmistrza Wawra Zdzisław Gójski
Spotkanie z mieszkańcami zorganizowała komisja społeczna rady dzielnicy. Na zdjęciu komendant komisariatu policji w Wawrze Robert Matusik, przewodnicząca komisji społecznej Hanna Chodecka i zastępca burmistrza Wawra Zdzisław Gójski

Na terenie Anina prawie nie notuje się bójek, ale w ciągu 10 miesięcy bieżącego roku doszło do 21 kradzieży samochodów, 14 kradzieży z włamaniem oraz wyłudzenia 20 tys. zł metodą „na wnuczka”. Straż Miejska do końca listopada wystawiła ok. 900 mandatów, którymi ukarała mieszkańców m.in. za wyrzucanie śmieci na nielegalnych wysypiskach, palenie w piecach nieodpowiednim opałem, wychodzenie z psami bez smyczy i złe parkowanie.

W 700 przypadkach interwencja strażników skończyła się pouczeniem. Jak wynika z obserwacji mundurowych, przypadki zakłócania porządku publicznego połączone z piciem alkoholu na świeżym powietrzu, które dotąd uprzykrzały życie mieszkańcom centrum osiedla, ostatnio częściej odnotowywane są w północnej części Anina, w pobliżu ul. Krawieckiej.

Poza kradzieżami niepokojącym zjawiskiem są na pewno wykroczenia w ruchu drogowym. Straż wystawiła w tym roku już ponad 440 mandatów. Większość z nich otrzymali kierowcy przyjezdni, parkujący niezgodnie w przepisami w pobliżu Instytutu Kardiologii, blokujący mieszkańcom Anina wyjazdy z posesji i tarasujący chodniki.

Na problemy z parkowaniem w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 218 wskazywała jej dyrektor Ewa Skiba. Według niej parking po północnej stronie ul. Odrodzenia stał się parkingiem typu „Parkuj i Jedź”, a z założenia miał służyć rodzicom odwożącym dzieci do szkoły. Teraz jest już zastawiony na długo przed godziną 8 rano. Zdaniem dyrektor możliwe są dwa rozwiązania problemu: ograniczony czas zatrzymywania się na ul. Odrodzenia lub przesunięcie chodnika bliżej szkolnego ogrodzenia, aby uzyskać dodatkowe miejsca parkingowe.

Mieszkańcy zwracali też uwagę na niebezpieczne skrzyżowania i przejścia dla pieszych (jedno z nich przez ul. Kajki przy ul. V Poprzecznej wychodzi wprost na słup), złe oznakowania na ulicach oraz rowerzystów, którzy albo nie znają przepisów drogowych, albo świadomie je łamią, jeżdżąc po chodnikach. A także na stada dzików, buszujące na terenie osiedla i w jego pobliżu.

Policjanci obiecali, że postarają się rozwiązać te problemy. – Chcemy cyklicznie spotykać się z mieszkańcami i rozliczać przed nimi z zobowiązań – deklarował Robert Matusik, komendant komisariatu policji w Wawrze.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.