Początek drogi do ścieżek

Przejechać gminę wzdłuż i wszerz na rowerze – to na razie tylko marzenie mieszkańców Karczewa. Ale być może już za dwa lata uda się je spełnić! Władze będą ubiegały się o unijne dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych.

mapa karczew

Na razie na ich dokumentację projektową radni zabezpieczyli prawie 50 tys. zł w budżecie. Nowe szlaki mają przebiegać wzdłuż ulic: Mickiewicza, Wiślanej, Wysockiego, Chłopickiego, Miziołka, Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Różanej, Sienkiewicza oraz Bohaterów Westerplatte.

Karczew będzie ubiegał się o 3,426 ml zł na ponad pięć kilometrów nowych ścieżek rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). O pieniądze nie będzie jednak łatwo. O dofinansowanie może starać się około 40 innych gmin, tak jak Karczew biorących udział w projekcie Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy. – Pierwszy nabór wniosków rozpocznie się najprawdopodobniej w lutym. Jesteśmy obecnie na etapie opracowywania dokumentacji projektowej na poszczególne ścieżki – tłumaczy Anna Sikora, główny specjalista wydziału inwestycji i pozyskiwania funduszy karczewskiego urzędu.

Plany ścieżek nie są konstruowane przypadkowo. Ścieżki sfinansowane z ZIT-u nie będą miały charakteru turystycznego, ale strategiczny. Mają to być szlaki rowerowe łączące zarówno ważne punkty w mieście, jak i stanowiące połączenie Karczewa z sąsiednimi gminami – Otwockiem i Józefowem. Liczba połączeń między ważnymi punktami gminy oraz gminami sąsiednimi ma być jednym z kryteriów, którymi będzie kierować się komisja konkursowa przy podziale unijnych środków. Dofinansowanie pokrywa wyłącznie koszty budowy samych ścieżek, bez innych elementów infrastruktury, takich jak kosze, ławeczki czy stojaki na rowery.

– Wszystkie ścieżki mają się ze sobą łączyć i tworzyć logiczną całość. Dlatego w projekcie musieliśmy stworzyć połączenie z istniejącymi ścieżkami, aby powstał ciąg komunikacyjny, który umożliwi mieszkańcom sprawne poruszanie się po nich. Opracowaliśmy projekt dla naszej gminy, Otwock ma swoje opracowanie, a Józefów swoje – wyjaśnia Anna Sikora. – Istnieje możliwość dofinansowania inwestycji aż w 85%. To są duże pieniądze, dlatego jest o co walczyć. Co prawda jeszcze nie ma regulaminu konkursu, więc procent dofinansowania może zostać zmniejszony – dodaje pracownica karczewskiego urzędu. O tym, że Karczew i Otwock planują współpracę w ramach projektu, przekonuje obecność wiceprzewodniczącej Rady Miasta  Otwocka Magdaleny Nowak na posiedzeniu komisji ds. rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska.

Planowana inwestycja miałaby zostać zrealizowana do 2018 roku. Póki co na dokumentację projektową szlaków rowerowych zarezerwowano w tegorocznym budżecie 48 800 zł. Gmina planuje, by w przyszłości (w latach 2018-2023) starać się o dofinansowanie na budowę kolejnych ścieżek, o ile tylko będzie to możliwe. Karczew będzie chciał starać się o 10,5 mln zł na 14 kilometrów kolejnych ścieżek rowerowych.

One thought on “Początek drogi do ścieżek

  • 31 stycznia 2016 o 10:23
    Permalink

    Piękny plan, jeszcze tylko ulicą Kusocińskiego powinna być pociągnięta droga rowerowa na stadion i nic więcej w sprawie ścieżek rowerowych nie będzie w Karczewie potrzebne przez lata. Oby się udało

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.