Viagra z arszenikiem

Handel lekami stał się bardziej opłacalny od narkobiznesu! Nielegalne pseudofarmaceutyki dostępne są głównie w internecie. Kupując je, ryzykujesz życie. „Linia Otwocka” wspólnie z komisarzem z biura służby kryminalnej Komendy Głównej Policji radzą, jak nie paść ofiarą oszustów i nie kupić podrobionego leku, który może zabić.
Komisarz Michał Witkowski z biura służby kryminalnej Komendy Głównej Policji zaprasza mieszkańców na mszę świętą do kościoła Pallotynów przy ul. Żeromskiego 6 w Otwocku. 28 lutego będzie radził, jak nie paść ofiarą oszustów i bezpiecznie pożyczyć pieniądze z firm, a w marcu opowie o bezpieczeństwie farmaceutycznym
Komisarz Michał Witkowski z biura służby kryminalnej Komendy Głównej Policji zaprasza mieszkańców na mszę świętą do kościoła Pallotynów przy ul. Żeromskiego 6 w Otwocku. 28 lutego będzie radził, jak nie paść ofiarą oszustów i bezpiecznie pożyczyć pieniądze z firm, a w marcu opowie o bezpieczeństwie farmaceutycznym

Polacy wydają na pseudofarmaceutyki aż 100 mln zł rocznie. Zazwyczaj podrobione leki kojarzą się z preparatami, które w ogóle nie działają na organizm. Nic bardziej mylnego. – Kupując lek poza apteką, nie ma się pewności, w jakich warunkach został on wyprodukowany, ani czy zawiera odpowiednią ilość substancji czynnych – tłumaczy komisarz Michał Witkowski z biura służby kryminalnej Komendy Głównej Policji. – Oznacza to, że kupując w internecie np. środek przeciwbólowy, może on działać zupełnie inaczej, np. obniżać ciśnienie krwi lub działać przeciwbakteryjnie, ale nie łagodzić ból. Konsekwencje zażycia takiego leku mogą być bardzo poważne – ostrzega komisarz.

Trujące leki nie z apteki
Podrobione leki mogą zawierać dużą ilość toksycznych zanieczyszczeń, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. – W nielegalnych preparatach chemicy wykrywają m.in. arszenik, amfetaminę, pył ceglany, cement, pył kredowy, pastę do podłóg, gips, farbę do malowania dróg z zawartością ołowiu, nikiel, pastę do butów, talk, płyn przeciw zamarzaniu, płyn do polerowania mebli – wylicza komisarz Witkowski.

Gdzie najczęściej można kupić sfałszowany produkt leczniczy? – Na bazarze, siłowni, w sex shopie lub internecie. Przy czym sprzedaż jakichkolwiek leków na bazarach, w siłowniach i sex shopach jest całkowicie zabroniona. Fałszywe leki najczęściej można kupić na targach lub w sklepach internetowych, bo tam zazwyczaj jest taniej niż w aptece, a do tego kupujący nie muszą przedstawiać recepty – tłumaczy Witkowski.

Wyprodukowanie trefnego medykamentu jest bardzo tanie, bo w procesie jego wytwarzania nie przestrzega się żadnych standardów jakości i bezpieczeństwa.- Dlatego leki najbezpieczniej jest kupować w placówkach uprawnionych do obrotu produktami leczniczymi, np. w aptekach, punktach aptecznych oraz w sklepach zielarsko-medycznych. W takim razie, czy sprzedaż leków przez internet jest legalna?

– Tak, ale dotyczy to leków bez recepty. Taką sprzedaż mogą prowadzić wyłącznie apteki ogólnodostępne oraz punkty apteczne, które jednocześnie prowadzą normalną sprzedaż w istniejącej pod konkretnym adresem aptece – tłumaczy komisarz z komendy głównej. Leki sprzedawane poza apteką są nielegalne. Za handel pseudofarmaceutykami grozi kara nawet trzech lat więzienia. Jak chronić się przed fałszywymi preparatami medycznymi? – Rozpoznanie podrobionych leków nie jest łatwe – przyznaje komisarz Witkowski.

– Fałszerze produkują preparat, który najczęściej wygląda tak samo jak oryginalny środek. Opakowanie i ulotka także wyglądem przypominają te oryginalne, ale są sposoby, aby zmniejszyć ryzyko zakupu trefnego medykamentu – podkreśla komisarz.

O tych zasadach zawsze pamiętaj:

 • n Nie kupuj leków w internecie, na bazarach czy ulicznych targach. Najbezpieczniej jest kupować je w aptece. Jeśli nie stać cię na kupno danego leku, zapytaj farmaceutę o jego tańszy odpowiednik.
 • n Zwracaj uwagę na wygląd produktu (kolor, zapach, kształt środka i wygląd opakowania). Jeśli masz jakieś podejrzenia, skonsultuj się z farmaceutą, bo nie warto ryzykować zdrowia.
 • n Bądź podejrzliwy, jeśli lek jest bardzo tani. Produkcja legalnych leków jest kosztowna, więc jeśli cena leku jest dużo niższa niż cena rynkowa, być może lek jest sfałszowany.
 • n Bądź czujny, gdy ktoś proponuje ci zakup leku przepisywanego jedynie przez lekarza, nie żądając recepty. – Warto wiedzieć, że do Polski można przywieźć na własny użytek nie więcej niż pięć opakowań produktu leczniczego, kupionego poza granicami kraju, pod warunkiem że nie zawiera on substancji odurzających i psychotropowych – tłumaczy komisarz. I dodaje, że niepokojącym zjawiskiem staje się podrabianie leków niejednokrotnie ratujących życie. W ostatnim czasie służba celna i policja przejęły tysiące pseudofarmaceutyków stosowanych w leczeniu ciężkich schorzeń, np. preparatów na schizofrenię, leku hormonalnego oraz zmniejszającego krzepliwość krwi, który jest podawany po zawałach.

Najczęściej podrabiane są:

 • leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn,
 • medykamenty wykorzystywane w terapii psychiatrycznej, nowotworowej i kardiologicznej,
 • psychotropy,
 • środki przeciwbólowe,
 • preparaty odchudzające,
 • leki na raka, na nadciśnienie, na obniżenie poziomu cholesterolu,
 • antybiotyki,
 • suplementy diety.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.