Rzeka to nie lodowisko

Nie każde zamarznięte oczko wodne, potok czy rzeka to bezpieczna ślizgawka – ostrzegają policjanci i ratownicy. „Linia Otwocka” wspólnie ze st. asp. Sylwią Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku radzi, gdzie bezpiecznie można się poślizgać na lodzie.

lodowisko

Zima w pełni. Po niedawnej odwilży nadciąga kolejna fala mrozów, która skuje lodem nie tylko kałuże, ale również mniejsze i większe zbiorniki czy oczka wodne. Dla wielu miłośników zimowych atrakcji to idealny moment, aby poślizgać się na lodzie. Jednak taka zabawa może zakończyć się tragedią. Dlatego ratownicy WOP apelują: zanim wejdziesz na zamarzniętą rzekę czy jezioro, zastanów się, czy naprawdę warto ryzykować życie dla kilku chwil przyjemności.

– Jedynym bezpiecznym miejscem do ślizgania jest miejskie lodowisko albo kałuża na ulicy, ale i w takich miejscach trzeba uważać, aby nie rozbić kolana lub głowy – mówi st. asp. Sylwia Durlik z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku.– Wchodzenie na zamarznięty zbiornik wodny zawsze jest ryzykowne, bo lód ulega ciągłym zmianom zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całej powierzchni. Chodzenie po zamarzniętej rzece, potoku czy oczku wodnym może zakończyć się tragicznie – dodaje.

Dlatego lepiej nie ryzykować życia i wybrać się na lodowisko do parku miejskiego lub zrobić sobie ślizgawkę z kałuży przed domem. Jednak to niejedyne niebezpieczeństwa, jakie czyhają, szczególnie na dzieci i młodzież, podczas zimowych szaleństw.

– Nieprzemyślane i lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się kalectwem, a nawet śmiercią. Zabawy na sankach czy na nartach również mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego miejsca, gdzie będziemy zjeżdżali z górki, powinny być odda- lone od głównych dróg – podkreśla st. asp. Durlik.

– Zbliżają się ferie zimowe, dlatego rodzice powinni porozmawiać z dziećmi, jak bezpiecznie korzystać z zimowego wypoczynku. Bardzo ważne jest, żeby ostrzegli je przed wchodzeniem na zamarznięte rzeki, jeziorka czy oczka wodne. Warto nauczyć dzieci, jak wezwać pomoc i unikać sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu – radzi st. asp. Durlik.

Nie ślizgaj się na cienkim lodzie

 • Górki do zjeżdżania na nartach lub na sankach wybieraj tak, by były oddalone od dróg i ulic.
 • Unikaj przebywania pod drzewami, dachami, balkonami, gdzie zgromadził się śnieg i wiszą sople lodu.
 • Nie stój zbyt blisko miejsc, gdzie inni zjeżdżają na sankach czy na nartach.
 • Zawsze poinformuj kogoś bliskiego o tym, gdzie idziesz i kiedy planujesz wrócić do domu.
 • Nie ślizgaj się na zamarzniętych rzekach, jeziorach innych zbiornikach wodnych.
 • Nie wchodź na lód w pobliżu ujścia rzeki, mostu, śluzy.

Zanim wejdziesz na lód, pomyśl!
Jeśli jednak wybierasz się na wycieczkę po górach, po lodzie lub będziesz łowić ryby z przerębli:

 • na wyprawę wybieraj się w towarzystwie, najlepiej kogoś, na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji,
 • weź ze sobą działający i naładowany telefon, a także kolce lodowe, kamizelkę asekuracyjną i długą linę,
 • podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w powierzchnię lodu, gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą,
 • jeżeli zdecydujesz się na wjazd samochodem na zamarzniętą powierzchnię, bądź przygotowany, aby go szybko opuścić. Na lodzie nie używaj pasów bezpieczeństwa, a szyby zostaw opuszczone,
 • pod żadnym pozorem nie przechodź (nie przejeżdżaj) po lodzie pod mostami! Lód w tych miejscach zazwyczaj jest słaby i spękany. Pod mostami często występują prądy wodne, które sprawiają, że pokrywa lodowa nie jest tak gruba jak np. w innej części zbiornika,
 • kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód, nie biegnij w jego kierunku, bo lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą. Wezwij pomoc, dzwoniąc pod nr 112. Staraj się podać lub rzucić tej osobie cokolwiek, za co można się trzymać, np. linę, gałąź, kurtkę.

Gdzie można poślizgać się bezpiecznie
Miejskie lodowisko w Otwocku – Park Miejski

 • Czynne: w dni powszednie – w godz. od 16.00 do 21.45, soboty, niedziele i święta – od10.30 do 21.45 (w godz. 15 – 16 przerwa konserwacyjna). W przypadku bardzo złych warunków atmosferycznych możliwe jest ogłoszenie przerwy konserwacyjnej lub zamknięcie lodowiska.
 • Opłaty: bilet wstępu na lodowisko – 4 zł/sesja, ulgowy – 3 zł/sesja. Wypożyczenie łyżew: 5 zł/sesja, 3 zł/sesja – grupy szkolne zorganizowane. Wypożyczenie kasków: 5 zł/sesja, 3 zł/sesja – grupy szkolne zorganizowane. Karnet normalny – 35 zł – 10 wejść (ważny dla jednej osoby)
 • Karnet ulgowy – 25 zł – 10 wejść (ważny dla jednej osoby) – dzieci, młodzież do 18. roku życia za okazaniem ważnej legitymacji. Ostrzenie łyżew: 5 zł. Karta Rodzina 3+ – 1 zł
 • Ważne: długość sesji – 75 minut, szczegółowy harmonogram sesji na stronie: http://www.otwock.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.