Wspomnienia na kartkach zapisane

O dotychczasowych osiągnięciach oraz planach na przyszłość dyskutowano podczas spotkania podsumowującego sześcioletnią działalność Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków 3 LO w Celestynowie, które odbyło się w sobotę, 9 stycznia w celestynowskim Zespole Szkół. Spotkanie było również okazją do promocji wydanej przez SAiS książki „3 Liceum Ogólnokształcące w Celestynowie we wspomnieniach absolwentów”.
To już sześć lat działalności Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków 3 LO
To już sześć lat działalności Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków 3 LO

Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków 3 LO w Celestynowie powołano do życia w 2009 roku. – To pokłosie IV Zjazdu Absolwentów z 2008 roku.

W wyniku wielu rozmów towarzyszących spotkaniu doszliśmy do wniosku, że chcemy spotykać się częściej niż tylko podczas zjazdów – wspomina Lucyna Rutkowska, prezes SAiS. W efekcie członkowie i sympatycy stowarzyszenia mogą się pochwalić długą listą inicjatyw oświatowych, m.in. z poparciem dużej grupy mieszkańców wnioskowali do władz samorządowych o przywrócenie do życie szkoły ponadgimnazjalnej.

– Naszym sukcesem, po kilkuletnich staraniach, było stworzenie w 2014 roku Miejsca Pamięci Profesorów 3 LO w pobliżu budynku zespołu szkół. W ten sposób uhonorowaliśmy także bohaterskich nauczycieli Tajnego Nauczania – podkreśla Lucyna Rutkowska.

O tych i wielu innych działaniach rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w sobotę, 9 stycznia w budynku ZS w Celestynowie. Udział w nim wzięło liczne grono absolwentów, sympatyków stowarzyszenia i zaproszonych gości, wśród których obecni byli m.in. honorowa obywatel gminy Celestynów lekarz pediatra Anna Zajączkowska i wicewójt gminy Piotr Rosłoniec.

Jednak głównym punktem spotkania była promocja wydanej przez SAiS książki „3 Liceum Ogólnokształcące w Celestynowie we wspomnieniach absolwentów”. Publikacja poświęcona nieistniejącemu już liceum zaczyna się kilkoma jakże wymownymi słowami. „Szkoło, Szkoło, gdy Cię wspominam…”. Jest to opowieść o szkole od początku jej istnienia. Ukazuje blaski i cienie życia szkolnego, heroiczną postawę nauczycieli podczas okupacji niemieckiej i trudne lata powojenne. Wczytując się w sentymentalne wspomnienia absolwentów LO, nietrudno zauważyć, że szkoła była dla nich oknem na świat, przewodnikiem po meandrach wiedzy, kuźnią talentów, miejscem życia towarzyskiego, w którym rodziły się przyjaźnie
i miłości. Książka ukazała się pod redakcją Lucyny Rutkowskiej i Andrzeja Kamińskiego.

– To wspólne dzieło absolwentów celestynowskiego liceum. Trzeba też podkreślić udział władz Celestynowa, które udzieliły nam wsparcia finansowego. Bez tego książka nie ukazałaby się. Bardzo dziękujemy – podkreślała podczas promocji Lucyna Rutkowska. Publikacja trafiła nie tylko do absolwentów i uczestników spotkania, ale również zasili biblioteczne półki w gminnych szkołach.

Członkowie Stowarzyszenia i Absolwentów LO w Celestynowie serdecznie dziękują Zakładom Piekarskim Oskroba i sieci Delikatesów Kulfon za pomoc w organizacji poczęstunku dla uczestników spotkania promującego książkę.

  • Zdałem maturę w liceum w 1951. Bardzo mało danych znajduję w informacjach. Nie ma też adresu i dat zjzdów, nic o możliwościach zakupu książki. Mieszkam w Austrii. ale chętnie bym przyjechał

One thought on “Wspomnienia na kartkach zapisane”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kontakt

05-400 OTWOCK, ul. Górna 9
tel./fax 22 710 12 10
tel. 22 710 0 999
e-mail: redakcja@linia.com.pl