Trucizna wisi w powietrzu

Oddychamy rakotwórczym powietrzem! Otwock jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Jak wynika z opublikowanego na początku roku raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, stężenie rakotwórczego benzoalfapirenu aż ośmiokrotnie przekracza u nas dopuszczalną normę
Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan
Niestety, przynajmniej w zimie „sosnowe klimaty“ to jedynie pusty slogan

Po Otwocku uzdrowisku została nam już tylko historia. Dziś w „mieście z dobrym klimatem” oddychamy powietrzem bardziej zanieczyszczonym niż w Warszawie czy Krakowie i tylko odrobinę lepszym niż w przemysłowym Zabrzu. Stolica powiatu od lat zajmuje wysokie miejsca w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Potwierdza to najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2014 r., opublikowany na początku stycznia. Wynika z niego, że otwockie powietrze jest zanieczyszczone benzoalfapirenem (BaP), wyjątkowo „zjadliwym” rakotwórczym związkiem należącym do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, dla których wyznaczono w Polsce i w całej Unii Europejskiej stężenie dopuszczalne. Norma wynosi 1ng/m3. W Otwocku przekroczona jest aż ośmiokrotnie!

Najwięcej benzoalfapirenu emitują nie wielkie przemysłowe ośrodki czy najbiedniejsze miasta, ale średniej wielkości miejscowości. Źródłem rakotwórczego związku są domowe piece i kominki opalane czym się da: miałem węglowym, śmieciami, plastikami, płytami paździerzowymi i wszystkim, co wpadnie pod rękę. Tak trujemy się od lat, sąsiad od sąsiada. Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami potwierdza, że domowe paleniska wytwarzają aż 87 proc. trucizn.

Nie truj, wymień piec!
Problem jest dobrze znany władzom Otwocka, które starają się zachęcić mieszkańców do wymiany starych, nieekologicznych pieców i kotłów grzewczych na bardziej przyjazne dla środowiska. W maju 2015 r. rada miasta przyjęła uchwałę określającą zasady i tryb udzielania dotacji na ten cel. Była ona przydzielana przy wymianie starego źródła ciepła na: przyłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego, pompy ciepła, systemy solarne, systemy fotowoltaiczne, kotły gazowe na gaz płynny, kotły olejowe, przyłączenie do miejskiego systemu gazowniczego, kotły węglowe co najmniej V klasy, zgodnie z normą PN EN 303-5:2012. Dotacji nie podlegała zatem instalacja źródeł ciepła w nowo budowanych domach.

Mieszkańcy Otwocka złożyli 60 wniosków, z czego 12 odrzucono ze względów formalnych lub wycofali je sami wnioskodawcy. W sumie z dotacji skorzystało 48 gospodarstw, którym przyznano łącznie 161 971,04 zł.

Czy to nie za mało? – Mnie się wydało, że liczba wymienionych urządzeń jest mała, ale słyszałem, że w Zakopanem, w którym sytuacja wygląda jeszcze gorzej, zainteresowanie było na takim samym poziomie – mówi Przemysław Bogusz, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Urbanistyki. – To był pierwszy rok udzielania dotacji, ludzie musieli się dowiedzieć o takiej możliwości i sądzę, że z roku na rok zainteresowanie mieszkańców będzie coraz większe. Raport GIOŚ ukazał się w tym roku, ale sytuacja jest zła od kilku lat. Uchwałę oceniam jako dobrą. Wyszczególnia takie urządzenia, w których nie można np. spalać śmieci – dodaje radny. Podkreśla też, że należy zintensyfikować kontrole przeprowadzane przez straż miejską razem z Inspektorem Ochrony Środowiska.

300 tys. zł do wykorzystania
Podobnie sytuację ocenia Jakub Grzywacz, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska otwockiego UM. – 48 gospodarstw, które skorzystały z dotacji, to dużo, bo uchwałę przyjęto w maju 2015 r., weszła w życie pod koniec lipca, nabór wniosków rozpoczął się w sierpniu, natomiast termin rozliczenia dotacji upływał z końcem października. W praktyce zainteresowani mieli trzy miesiące na to, by wszystko załatwić. Zainteresowanie było duże, sporo ludzi pytało i nastawiało się na wymianę pieców w tym roku, bo będą mieli więcej czasu. Teraz czekamy na oficjalne przyjęcie i zatwierdzenie budżetu miasta, ogłosimy nabór wniosków, potem podpisujemy umowę o dotacji i wtedy każdy zainteresowany może przystąpić do działania – mówi inspektor.

Jak to wygląda w praktyce? – Wnioski o wypłatę dotacji składa się już po wymianie starego urządzenia. Będzie je przyjmował Wydział Gospodarki Gruntami, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka, możliwe że już na początku lutego. Wydział prowadzi akcję informacyjną w lokalnej prasie, w urzędzie i na terenie całego miasta dostępne są ulotki informacyjne. O akcji wiedzą też sklepy prowadzące sprzedaż odpowiednich instalacji grzewczych – tłumaczy Jakub Grzywacz.

Na dotacje w tym roku w budżecie przeznaczono 245 tys. zł. Faktycznie pieniędzy będzie więcej, bo przejdzie niewykorzystana pula z zeszłego roku. W sumie jest to ponad 300 tys. zł.

Mandaty dla trucicieli
Miasto dalej będzie też walczyć ze szczególnie uciążliwymi trucicielami. – Wbrew obiegowej opinii nie jesteśmy bezsilni. Od kilku lat razem ze strażą miejską przeprowadzamy kontrole w gospodarstwach domowych. Prawo o Ochronie Środowiska umożliwia nam kontrolę na prywatnych posesjach i dotąd nie było sytuacji, że ktoś nie chciał nas wpuścić do domu. W zimie 2014/15 r. przeprowadzono 55 interwencji, udzielono 19 pouczeń i wystawiono cztery mandaty. – Zawsze jeździmy na zgłoszenia, sami też rozpoznajemy sytuację – mówi pracownik wydziału ochrony środowiska. Za palenie śmieci grozi mandat w wysokości 100 zł.

Najbardziej zanieczyszczone miasta:

(średnioroczny poziom benzoalfapirenu) – norma 1 ng/m3

 • 1. Nowa Ruda       17 ng/m3
 • 2. Opoczno      15  ng/m3
 • 3. Nowy Targ      15 ng/m3
 • 4. Rybnik      12 ng/m3
 • 5. Sucha Beskidzka      11 ng/m3
 • 6. Proszowice      10 ng/m3
 • 7. Nowy Sącz      10 ng/m3
 • 8. Tomaszów Mazowiecki      9,8 ng/m3
 • 9. Godów      9,6 ng/m3
 • 10. Zakopane      9,1 ng/m3
 • 11. Brzeziny      9,1 ng/m3
 • 12. Miechów      9,0 ng/m3
 • 13. Zabrze      8,7 ng/m3
 • 14. Rabka Zdrój      8,1 ng/m3
 • 15. Otwock      8,0 ng/m3

Gdzie dzwonić jeśli widzimy, że z komina unosi się czarny, śmierdzący dym?

 • Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka, tel. 22 779 20 01 w.171, pon. 8-18, wt.- pt.: 8-16
 • Straż miejska w Otwocku: tel. 22 788-2015, 22 779 20 01 w. 135, 115, pon., śr., czw. 7-22, wt., pt. 6-22, sob. 7-15

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.