Gorące pożegnanie choinki

Jeśli twoja choinka się sypie, to najwyższa pora, aby ją rozebrać. Bombki schowasz do pudełka, a co zrobisz ze świątecznym drzewkiem? Nie wyrzucaj go na śmietnik! Możesz je spalić w piecu albo w ognisku, ale lepiej oddaj je do mobilnego punktu. Dzięki temu drzewko trafi do elektrociepłowni i stanie się źródłem ciepła, które ogrzeje domy.

dsc_4650

Wiele żywych choinek ląduje po świętach na śmietniku, a przecież jest wiele sposobów na ich wykorzystanie. W środę, 3 lutego przed urzędem na parkingu przy ul. Żegańskiej 1 w Wawrze stanie specjalny kontener, do którego będzie można wrzucić drzewko. To już siódma edycja akcji pod hasłem „Ciepło z natury”. Jej organizatorami są stołeczny ratusz i PGNiG Termina. Zebrane w ten sposób świerki i jodły trafią do warszawskich elektrociepłowni. Jako zielone paliwo staną się źródłem energii cieplnej w kaloryferach i energii elektrycznej. – Włączenie się do tej proekologicznej akcji jest bardzo proste. Wystarczy przynieść swoje świąteczne drzewko do jednego z punktów zbiórki w dzielnicach. Dzięki temu każdy może pomóc
w tworzeniu „zielonej” energii – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Zbiórka świątecznych drzewek trwa na terenie Warszawy od 14 stycznia i zakończy się 6 lutego. W środę, 3 lutego specjalny kontener stanie pod urzędem w Wawrze, a dzień później na parkingu pod ratuszem w Rembertowie.

– Podczas zbiórki, która odbyła się rok temu, udało się zebrać tysiące choinek. Posłużyły one do produkcji aż 685 ton biomasy – mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. – Natomiast podczas wszystkich dotychczasowych akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa.

100 ton choinek zastępuje 60 ton węgla, a taka ilość węgla daje aż 920 GJ ciepła, czyli wystarcza na ogrzanie aż 30 dużych mieszkań przez cały rok. Poza tym ta sama ilość ekologicznego paliwa zapewnia zużycie energii 50 rodzinom, i to przez rok – wyjaśnia Agnieszka Kłąb.

Żywe choinki można również oddać do ogrodu zoologicznego. Pracownicy wyściełają nimi klatki dla ptaków i drapieżników. Zwierzęta na pewno ucieszą się z takiego poświątecznego prezentu.

  • Kiedy choinka powinna zniknąć z domu?
    Nie ma jednej daty, po której powinno się rozebrać choinkę. Są jednak trzy terminy, do kiedy świąteczne drzewko może stać w domu. Pierwsza data to święto Trzech Króli, które obchodzone jest 6 stycznia. Następny termin przypada w Niedzielę Chrztu Pańskiego, tuż po święcie Trzech Króli. Kolejna data wypada 2 lutego podczas święta Ofiarowania Pańskiego, które ustanowiono na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, które odbyło się 40 dni po narodzinach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.