Tymczasowa pomoc dla OKS-u

Ponad 37 tys. zł rada miasta przeznaczyła na wynagrodzenia dla trenerów, którzy prowadzą zajęcia z piłki nożnej z najmłodszymi mieszkańcami Otwocka. Taka pomoc finansowa ma zapobiec zawieszeniu działalności dziecięcych sekcji przynajmniej przez dwa miesiące. Co będzie dalej, okaże się po rozmowach radnych z przedstawicielami klubu

oks_młodzi

W czwartek, 21 stycznia zarząd Otwockiego Klubu Sportowego zorganizował wewnętrzne, zamknięte dla prasy, spotkanie z rodzicami. Od osób, które w nim uczestniczyły, dowiedzieliśmy się, że władze klubu przekazały informacje o zawieszeniu działalności wszystkich sekcji OKS-u. Jako powód podano brak otrzymania pieniędzy od miasta.

– Rodzice usłyszeli, że wszystkie sekcje zostaną zamknięte, bo OKS został postawiony w sytuacji bez wyjścia, że został zaszantażowany. Powiedziano,  że jak nie zostaną dostarczone radnym dokumenty finansowe klubu, to OKS niedostanie z miasta ani złotówki – mówił dzień później, na sesji rady miasta radny Dariusz Piętka. Brak dofinansowania z miejskiego budżetu stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie m.in. piłkarskich sekcji OKS-u.

Wstrzymanie dofinansowania przez radnych ma być odpowiedzią na brak wywiązania się klubu z ustaleń, jakie padły w ubiegłym roku na komisji kultury, sportu i turystyki. Radni zakwestionowali wtedy wysokość comiesięcznych opłat, jakie rodzice muszą wnosić do klubu za udział dzieci w piłkarskich treningach, wskazując, że w sąsiednich klubach są one znacznie niższe. W ślad za tym uzgodnili z obecnymi na komisji władzami klubu, że przedstawią im dokumenty finansowe OKS-u dotyczące szczegółowych rozliczeń dotacji uzyskanych od miasta i kosztów  utrzymania obiektów OKS. Radni wprawdzie uzyskali część informacji, o które zabiegali, ale ich zdaniem nie były one na tyle szczegółowe, aby w pełni stanowiły uzasadnienie dla dalszego finansowania działalności klubu przez miasto w takiej wysokości jak dotychczas. W konsekwencji przy uchwalaniu tegorocznego budżetu usunęli z niego m.in. proponowaną przez prezydenta kwotę ok. 350 tys. zł, jaka miała trafić do OKS-u na prowadzenie sekcji młodzieżowych.
Aby zapobiec zawieszeniu zajęć dla dzieci, obecni na spotkaniu z rodzicami radni (nie zaproszono ich do udziału) zaproponowali, aby za zgodą prezydenta miasto Otwock podpisało na okres dwóch miesięcy umowy bezpośrednio z trenerami prowadzącymi zajęcia z piłki nożnej dla dzieci i młodzieży z terenu Otwocka.

– Chcemy na ten okres przejściowy znaleźć rozwiązanie, które pomoże ten okres przeczekać bez szkody dla trenujących dzieci. Zarząd OKS przystał na tę propozycję i zobligował się, że do końca stycznia przedstawi nam dokumenty, o jakie prosiła rada – poinformował na sesji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. W ślad za tym rada miasta przeznaczyła na opłacenie trenerów 37 tys. 400 zł. Radni podkreślają, że pieniądze publiczne, jakie są przekazywane na klub, mają trafiać na szkolenie dzieci.

– Do tej pory za przekazane środki dzieci powinny mieć opłacone treningi, otrzymać dresy, piłki, torby oraz mieć dofinansowanie do obozów, jeżeli tego nie otrzymały, to gdzie się podziały te pieniądze? – pytał szef rady miasta. Oprócz pieniędzy dla kadry szkoleniowej miasto Otwock w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi ogłosiło konkursy na prowadzenie zajęć z zakresu sportu i rekreacji, do których klub może przystąpić.

– Jeśli OKS wygra te konkursy, to będzie miał środki finansowe na prowadzenie sekcji – mówi radny Krzysztof Kłósek. Przedstawiciele OKS-u zwracają jednak uwagę na pewne dysproporcje. W konkursie ogłoszonym na prowadzenie zajęć z piłki nożnej dla 240 małych zawodników przeznaczono jedynie 27 tys. zł, a na zajęcia lekkiej atletyki, w których  udział bierze 30 zawodników, 55 tys. zł. – Podobnie jest w przypadku podnoszenia ciężarów. Trenuje je tylko sześciu zawodników, a zapisano dla nich 35 tys. zł – podkreślają przedstawiciele OKS-u.

One thought on “Tymczasowa pomoc dla OKS-u

  • 7 lutego 2016 o 18:50
    Permalink

    Bardzo chore to wszystko jest i to z obu stron tak samo!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.