Na spacer tylko w masce?

Kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz cierpiący na choroby układu krążenia powinni ograniczyć czas spacerów w okresie zimowym i wczesną wiosną. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed przekroczeniem dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu, w tym pyłów zawieszonych i dwutlenku azotu.
Zaleca się, aby osoby z grupy wrażliwej pamiętały, że w niektórych dniach należy unikać wychodzenia na zewnątrz
Zaleca się, aby osoby z grupy wrażliwej pamiętały, że w niektórych dniach należy unikać wychodzenia na zewnątrz

Jakość powietrza na Mazowszu pozostawia wiele do życzenia. Na początku lutego br. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie w związku z ryzykiem przekroczenia dopuszczalnych poziomów substancji szkodliwych w powietrzu. Chodzi o normy jakości powietrza dla benzo(a)pirenu na obszarze całego województwa, a pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 i dwutlenku azotu w niektórych miastach i gminach.Na liście znalazł się również powiat otwocki, w tym Otwock, Józefów, Karczew i Wiązowna, gdzie stwierdzono ryzyko przekroczenia norm dla PM10 i PM2,5.

W związku z przekroczeniami został ogłoszony alert poziom I, który oznacza ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego lub docelowego szkodliwych substancji w powietrzu. Dlatego zaleca się, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej (kobiety w ciąży, dzieci, seniorzy, alergicy oraz osoby cierpiące na choroby układu krążenia) czy osoby uprawiające sport pamiętały, że w niektórych dniach należy unikać wychodzenia na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza prognozowane jest w okresie zimowym (możliwe wczesną wiosną i późną jesienią).

Samorządy mogą przeciwdziałać zbyt wysokim stężeniom substancji szkodliwych, np. poprzez rozwój i modernizację systemu transportu publicznego czy czyszczenie ulic na mokro w okresie wiosenno-letnim. Mieszkańcy mogą wesprzeć te działania, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Wyniki pomiarów ze stacji automatycznych można śledzić na stronie:

Dodatkowych informacji udzielają: Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, nr tel. 22 651 07 07, wew. 41 56, mail: t.klech@wios.warszawa.pl, i Krystyna Barańska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, nr tel. 22 651 07 07, wew. 41 50, mail: k.baranska@wios.warszawa.pl

Co nam szkodzi z powietrza?

  • Pył PM10 – składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może zawierać substancje toksyczne, metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Jego cząstki mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego, zapalenie spojówek, katar sienny.
  • Pył PM2,5 – pył zawieszony, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Długotrwałe narażenie na działanie tego pyłu skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc itp).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.