Biuro rady nadal w podziemiu

Otwoccy radni nie pogodzili się z decyzją prezydenta o przeniesieniu biura rady miasta z ratusza do budynku C urzędu. Sprzeciwiając się jej, skierowali do wojewody wniosek, aby wszczął czynności nadzorcze w związku z utrudnianiem wykonywania ustawowych obowiązków rady miasta przez prezydenta.
Budynek A nie dla biura rady – tak zdecydował prezydent
Budynek A nie dla biura rady – tak zdecydował prezydent

Biuro rady miasta funkcjonowało w tym miejscu (parter budynku A urzędu miasta – przyp. red.) od początku istnienia samorządu. Takie usytuowanie było wygodne dla mieszkańców, pracowników biura rady i samych radnych, choć warunki były skromne – zwraca uwagę przewodniczący komisji ochrony środowiska radny Przemysław Bogusz. To on zaproponował przyjęcie na styczniowej sesji rady miasta stanowiska skierowanego do wojewody. „Rada Miasta Otwocka wnioskuje do wojewody o wezwanie prezydenta Otwocka do złożenia wyjaśnień, co faktycznie leżało u podstaw podjęcia takiej decyzji, i zobowiązanie prezydenta do zapewnienia właściwych warunków pracy rady miasta poprzez ponowne oddanie do jej dyspozycji pomieszczeń w urzędzie miasta zajmowanych dotychczas przez biuro rady” – czytamy w piśmie.

Radni zwracają uwagę, że prezydent Zbigniew Szczepaniak podjął tę decyzję bez konsultacji z nimi. Ich zdaniem przeniesienie biura do mniejszych pomieszczeń, gdzie nie ma warunków do przechowywania dokumentacji, spowoduje utrudnienia natury organizacyjnej. – „Rada miasta stoi na stanowisku, że organy gminy powinny współdziałać dla dobra społeczności lokalnej, a nie utrudniać sobie nawzajem wykonywanie swoich ustawowych obowiązków. Decyzja prezydenta stoi w sprzeczności zarówno z tą zasadą, jak i z dobrym obyczajem” – piszą do wojewody radni.

– Nie wiem, jak do tej sytuacji odniesie się wojewoda. Tę sprawę powinniśmy załatwić w swoim gronie, ale ponieważ się nie da, nie możemy jej tak zostawić. Takie traktowanie rady miasta przez prezydenta uważam za uwłaczające – dodaje Bogusz.

„Chłopcy w krótkich spodenkach skarżą się wojewodzie”
Prezydent Zbigniew Szczepaniak w połowie stycznia wydał decyzję o zmianie lokalizacji pomieszczeń biura rady miasta, w związku z wprowadzeniem nowego regulaminu organizacyjnego urzędu. – Zmiany dotyczyły m.in. wydzielenia nowych wydziałów. Decyzja ta nie zostanie zmieniona – poinformował radnych na sesji wiceprezydent Piotr Stefański. Wysłaniu pisma do wojewody sprzeciwił się m.in. radny  Dariusz Piętka.

– Dziwi mnie stanowisko radnego Bogusza. Współczuję, że dałeś się tak wkręcić, ale to już jest twoja sprawa – zwrócił się do pomysłodawcy powstania dokumentu radny Piętka. – Jak małe dzieciaki, chłopcy w krótkich spodenkach, radni skarżą się wojewodzie, że zabrano im piaskownicę i kazano bawić się gdzie indziej – skomentował radny. – To jest żenada. Można rozmawiać z prezydentem w tej kwestii, ustalić jakieś stanowisko, ale tak poważny zarzut nie powinien paść na sesji, tylko być omówiony na komisji rewizyjnej – dodał Piętka.

Radny Bogusz stwierdził, że nie będzie odnosił do tych złośliwości pod swoim adresem.

– To nie jest kwestia zabawek w piaskownicy. Rada miasta to jest organ stanowiący gminy, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Też jestem zażenowany, że musimy coś takiego pisać. Chcieliśmy porozmawiać z prezydentem, ale nie było go na jednej sesji, nie ma na drugiej. Wiceprezydent mówi, że to jest decyzja nieodwołalna, nie mamy więc możliwości porozumienia się. Takie działania są nie fair, to jest wykorzystywanie pozycji, jaką ma prezydent. Dlatego trzeba to zgłosić do organu nadzoru, a co on z tym zrobi, nie wiem. Mamy obowiązek strzec powagi urzędu, której taka decyzja uwłacza – tłumaczył Bogusz.

Za przyjęciem stanowiska zagłosowało 10 radnych, dwóch było przeciw (Dariusz Piętka i Wojciech Dziewanowski), a troje wstrzymało się od głosu (Andrzej Kamiński, Witold Wachnicki, Małgorzata Rock).

Nowe biuro stoi puste
Zdaniem wiceprezydenta Stefańskiego, stanowisko radnych niewiele im da, poza satysfakcją. – To prezydent wyznacza pracownikom, w tym także biura rady, w którym miejscu i w jakim zakresie mają wykonywać swoje obowiązki, czy to się komuś podoba, czy nie. Skarżenie się do wojewody, z mojego punktu widzenia, niewiele wniesie, poza tym, że będzie mieć satysfakcję, że takie powiadomienie zostało złożone. Jeżeli państwo oczekujecie, że aby godnie wykonywać swoje obowiązki jest potrzebne państwu dużo więcej miejsca, to w budynkach urzędu miasta znajdziemy takie pomieszczenia – zwrócił się do radnych pierwszy zastępca prezydenta. Zaznaczył też, że nic nie wie o tym, żeby decyzja prezydenta miała zostać zmieniona, natomiast nigdy nie powiedział, że to jest decyzja nieodwołalna.

Na razie sytuacja wygląda tak, że do pomieszczeń na parterze ratusza, gdzie znajdowało się biuro rady miasta, zostały przeniesione wydział kultury i promocji (z budynku C) oraz Centrum Informacji Gminnej wraz z biurem do spraw funduszy zewnętrznych (z budynku przy ul. Kruczej). Pomieszczenia po wydziale inwestycji w budynku C, które prezydent wskazał jako nową siedzibę biura rady, pozostają puste. Biuro nadal jest w piwnicy magistratu, gdzie miało być tylko tymczasowo z uwagi na remont pomieszczeń na parterze magistratu. Jak powiedział nam przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski, dopóki nie otrzyma protokołu z przeniesienia i zniszczenia części dokumentów z biura rady miasta, które miało miejsce podczas pierwszej przeprowadzki, dopóty nie ma mowy o jakiejkolwiek przeprowadzce. Wśród przechowywanej dokumentacji znajdowały się: dane osobowe, treści skarg czy informacje poufne dotyczące wyborów ławników.

One thought on “Biuro rady nadal w podziemiu

  • 12 lutego 2016 o 06:31
    Permalink

    Prezydent skazuje na zesłanie. „Gazeta Otwocka” do przedszkola (to to jeszcze uzasadnione niech dzieciaki poharcują), były wiceprezydent do kotłowni, a Rada Miasta wtrącona do lochów

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.